REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 października 2021, 18:47

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Licówki to cieniutkie nakładki na zęby, które szybko i bezboleśnie przywracają piękny uśmiech. Są one rozwiązaniem polecanym dla osób z przebarwieniami zębów lub ukruszonym pojedynczym zębem.

  Co to są licówki?

  Licówki to cieniutkie nakładki na zęby, które dentysta przykleja do licowej (zewnętrznej) strony uzębienia. W ten sposób można skutecznie zamaskować jego niedoskonałości, pokrywając wypełnienia, przebarwienia, wydłużając, poszerzając, a nawet lekko zmieniając kształt zębów.

  Jakie są rodzaje licówek?

  W stomatologii estetycznej używa się najczęściej licówek porcelanowych lub kompozytowych. Czym się od siebie różnią?

  Licówki porcelanowe

  To cienkie płytki wykonane z materiału ceramicznego, które nakleja się na powierzchnię zęba, maskując w ten sposób niedoskonałości. Mają strukturę przypominającą do złudzenia naturalne szkliwo, co pozwala na szybką poprawę wyglądu przednich zębów. Można w ten sposób ukryć ich przebarwienia, zlikwidować diastemę lub wyregulować nierówności.

  Licówki kompozytowe

  Wykonane są z tego samego materiału, którego używa się do wypełnień ubytków w zębach. Są one jednak mniej trwałe niż licówki porcelanowe i należy je odświeżać lub wymieniać co 2-3 lata.

  Licówki akrylowe

  Najtańsze, ale również najmniej trwałe licówki, które najczęściej stosuje się tymczasowo, przed założeniem licówek właściwych.

  Założenie licówek – wskazania do zabiegu

  Założenie licówek rekomendowane jest w następujących przypadkach:

  • przebarwień w okolicy korony zęba, będących wynikiem jego martwicy, farmakoterapii w okresie dziecięcym lub wyraźnych wad rozwoju szkliwa nazębnego;
  • poprawy estetyki uzębienia;
  • złamania siecznego brzegu w przednim zębie;
  • zamknięcia diastemy, czyli szpary często występującej między górnymi jedynkami.

  W zależności od stanu uzębienia, licówki zakładane są na pojedyncze lub wszystkie zęby.

  Przebieg zabiegu

  Założenie licówek poprzedza ocena stanu dziąseł i zębów, leczenie wszystkich ubytków próchnicowych i ewentualnych chorób dziąseł, a także oczyszczenie uzębienia w trakcie skalingu i piaskowania. Zalecane jest również wybielanie, tak aby licówki mogły mieć jak najjaśniejszy odcień.

  Po określeniu przez pacjenta pożądanego efektu, stomatolog bada jego zgryz i wykonuje często model przyszłego uzębienia z wosku, co pozwala na wymodelowanie kształtu poszczególnych zębów. Na podstawie modelu wykonywane są także wstępne licówki, które pozwalają ocenić kształt nowego uzębienia.

  W trakcie kolejnej wizyty wykonywane jest szlifowanie zębów pod licówki, przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Z przygotowanych w ten sposób zębów wykonywany jest kolejny wycisk, a na oszlifowane miejsce zakładane są licówki tymczasowe, chroniące wrażliwą powierzchnię zębów do następnej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

  Ostatnia wizyta to wytrawienie powierzchni zębów specjalnym żelem zwiększającym przyczepność, nałożenie licówek i ich zacementowanie na stałe.

  Prawidłowo i starannie wykonane licówki mogą posłużyć pacjentom do kilkunastu lat, a niejednokrotnie dłużej. Jeżeli odkleją się lub pękną, należy zgłosić się do tego samego lekarza, które stwierdzi, co spowodowało ich uszkodzenie. 

  Przeciwwskazania do zakładania licówek

  Założenie licówek nie jest możliwe, jeżeli u pacjenta występuje:

  • nieprawidłowy zgryz,
  • bruksizm (zgrzytanie zębami),
  • nawyk obgryzania paznokci,
  • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej,
  • luki w uzębieniu,
  • znaczne zniszczenie zębów lub duża ilość ich wypełnień.

  Licówek nie można zakładać także na zęby, które poddane zostały leczeniu kanałowemu.

  Jak licówki odmieniają uśmiech?

  Przyklejenie licówek na zęby to rozwiązanie cenione przede wszystkim ze względu na błyskawicznie osiągnięty efekt. Piękny uśmiech pacjent zyskuje tuż po wyjściu z gabinetu i może cieszyć się idealnym uzębieniem, bez konieczności wybielania zębów.

  Nasi pacjenci coraz częściej decydują się na licówki, ponieważ pozwala im to uniknąć dyskomfortu, jaki odczuwają w trakcie spotkań biznesowych czy prywatnych –mówi dr Tomasz Kupryś z Warsaw Dental CenterW trakcie pierwszej wizyty oceniamy stan uzębienia pacjenta i na tej podstawie proponujemy optymalne dla niego rozwiązanie, które pozwoli mu szybko cieszyć się nieskazitelnym wyglądem zębów.

  Artykuł załadowany: 0.367 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021