Zamknij

Co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb w samochodach

14:54, 16.03.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:00, 16.03.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kiedyś przyciemnianie szyb stosowano tylko w autach luksusowych lub tuningowanych, ciemne szyby nadawały autom prestiżu i dynamiki. Należały do rzadkości i zawsze budziły zainteresowanie. Obecnie przyciemnianie szyb samochodowych jest bardzo popularne. Wpływają na to względy praktyczne oraz coraz niższe ceny usługi. Szyb samochodowych nie można jednak przyciemniać samowolnie, musi być to zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jak to zrobić, aby nie narazić się na mandat karny, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czy warto przyciemniać szyby samochodowe?

To dylemat, nad którym zastanawia się wielu kierowców, bo jednak zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które przywiązują większą wagę do aspektów praktycznych niż estetycznych.

Przyciemniane szyby zwiększają bezpieczeństwo jazdy, najlepszym dowodem na to są szyby w nowych samochodach przyciemniane fabrycznie. Przyciemniona przednia szyba zapewnia kierowcy większy komfort, chroni go przed oślepieniem promieniami słonecznymi lub światłami pojazdu jadącego z przeciwnej strony.

Przyciemnianie szyb ma jednak wiele innych zalet:

  • zapewnia kierowcy i pasażerom większą prywatność,
  • chroni samochód przed przegrzaniem wnętrza,
  • tylne siedzenia są niewidoczne dla intruzów z zewnątrz,
  • w razie kolizji odłamki szyby pozostają na folii.

Przyciemnione szyby chronią auto przed nadmiernym przegrzaniem w czasie upałów i zwiększają efektywność klimatyzacji. Przede wszystkim jednak chronią przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, tapicerka zaś blaknie w znacznie wolniejszym tempie.

Przyciemnienie szyb zwiększa komfort i zapewnia prywatność, zwłaszcza pasażerom na tylnych siedzeniach. To z tego powodu niemal wszystkie samochody VIP-ów mają tylne szyby całkowicie przyciemnione, z zewnątrz nikt nie rozpozna ich twarzy i nie zobaczy, co przewożą.

Jak przyciemnić szyby zgodnie z prawem

Kwestię przyciemniania szyb samochodowych reguluje prawo o ruchu drogowym oraz przepisy (rozporządzenia) ministra infrastruktury. Jasno z ich wynika, że kierowca musi mieć dostateczną widoczność podczas kierowania pojazdem. Z ogólnego zapisu wyprowadzono zapisy szczegółowe.

Zgodnie z nimi przyciemnienie szyby musi zapewniać odpowiednią przepuszczalność światła. Dotyczy to przede wszystkim szyby przedniej i przednich szyb bocznych, które muszą zapewnić przepuszczalność światła na poziomie 70%. Należy uwzględnić w tym fabryczne przyciemnienie szyb.

przyciemnione szyby

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://przyciemnianie.waw.pl/

Szyba tylna i boczne mogą być zaciemnione dowolnie, ale pod warunkiem, że w samochodzie są zamontowane dwa lusterka boczne, które zapewnią odpowiednie pole widzenia kierowcy.

Za nieprawidłowe przyciemniane szyby policjant w czasie kontroli drogowej może nie tylko nałożyć mandat, ale także zatrzymać dowód rejestracyjny, a to uniemożliwia dalsze korzystanie z samochodu.

Oklejanie szyb samochodowych - co warto wiedzieć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami elementy mające wpływ na bezpieczeństwo powinny spełniać normy przewidziane przez prawo. Wśród nich znajdują się szyby przednie i szyby przednie boczne, które muszą posiadać odpowiednie certyfikaty. Podobnie jest z folią przyciemniającą, która powinna posiadać atest Instytutu Szkła i Ceramiki o przepuszczalności światła.

To jednak nie wystarczy, ponieważ zarówno szyba, jak i folia po połączeniu zmieniają swoje właściwości. Z tego powodu oklejanie auta trzeba zlecać wyspecjalizowanemu warsztatowi, który posiada uprawnienia i może wydawać zaświadczenia respektowane przez policję.

Folię nakleja się tylko na szybach bez zarysowań i odprysków, szyba musi być bardzo dokładnie oczyszczona, wtedy folię będzie można idealnie nałożyć na szybę.

Do przyciemniania szyb pojazdu warto wybrać folię najwyższej jakości, taka folia bez problemu spełni swoją rolę na szybie nawet przez 12 lat. Folię niższej jakości trzeba będzie wymienić już po ok. 6 latach.

oklejanie szyby

Jak przebiega naklejanie folii na szybę?

Dla doświadczonych fachowców jest to zadanie łatwe i w zależności od typu pojazdów zajmuje od kilku do kilkunastu godzin. Naklejanie folii wykonuje się od wnętrza pojazdu. Najnowsze techniki oklejania nie wymagają zdemontowania tapicerki drzwi. Szyby idealnie oklejone folią nie tylko nadają im pożądany wygląd, ale nie powodują żadnych problemów w ich otwieraniu i zamykaniu.

Do przyciemniania szyb można zastosować także metodę piecową. Polega ona na metalizacji szkła tlenkami tytanu w wysokich temperaturach. Ten sposób przyciemniania szyb jest bardzo trwały, ale i kosztowny, cena waha się między 1500 a 3000 zł. W przypadku zastosowania folii cena zamyka się między 300 a 700 zł.

Przyciemnione szyby za pomocą folii, sprawiają, że bezpieczeństwo i komfort prowadzenia pojazdu są zdecydowanie większe.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%