REKLAMAA1 DaGRASSO  14.11.2020 - 13.02.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  W 2014 r. konstrukcje ustawione w miejscu starych kortów u podnóża Kopy Cwila, zostały zrównane z ziemią przez buldożery

  W 2014 r. konstrukcje ustawione w miejscu starych kortów u podnóża Kopy Cwila, zostały zrównane z ziemią przez buldożery (MSO)

  Jest projekt, ale znów brak wykonawcy blokuje jego realizację. Specjaliści ze Skweru Sportów Miejskich postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc z budową skateparku pod Kopą Cwila. Odchudzili projekt, zastąpili efektowne rozwiązania tańszymi i bardziej autentycznymi. Czy po sześciu latach stare korty odżyją?

  W tym roku minie sześć lat od czasu wyburzenia nielegalnego skateparku pod Kopą Cwila. Mimo obietnic kolejnych władz dzielnicy, nadal nie powstał tam park dla deskorolkarzy i rowerzystów. W 2019 r. z pomocą przyszedł budżet obywatelski, ale i to okazało się za mało. Podczas dwóch nieudanych przetargów nie wpłynęły żadne oferty.

  W trakcie drugiego postępowania przetargowego zostało zadane pytanie: "Czy zamawiający dopuszcza przeprojektowanie skateparku w celu uzyskania atrakcyjniejszego oraz bardziej zróżnicowanego pod względem przeszkód obiektu, z zachowaniem parametrów uwzględnionych w projekcie budowlano-wykonawczym?".

  Jednak jak podaje urząd z uwagi na zasady trwającego postępowania o zamówienie publiczne nie mogło ono zostać uwzględnione. Jak się okazało, podobne uwagi do projektu budowlanego ma Fundacja Skwer Sportów Miejskich, która zaproponowała urzędowi konsultację i wprowadzenie zmian.

  Lokalna autentyczność

  Skwer Sportów Miejskich to fundacja łączącą wiedzę architektów, sportowców miejskich i badaczy społecznych. Pracują w Warszawie od 10 lat, zajmują się wspieraniem samorządu i architektów w tworzeniu miejsc rekreacji dla wszystkich pokoleń oraz badaniem rozwoju sportów miejskich.

  Skatepark, który do 2014 roku funkcjonował pod Kopą Cwila, był zbudowany oddolnie przez deskorolkowców z Ursynowa. Dlatego, kiedy w ubiegłym roku powstał projekt z budżetu obywatelskiego, zakładający budowę nowego skateparku i okazało się, że jest problem ze znalezieniem wykonawcy, postanowili pomóc urzędnikom, wykorzystując swoje doświadczenie.

  - Zainteresowaliśmy się projektem, ponieważ to miejsce jest bardzo ważne dla warszawskich skejtów. W opracowanie zmian udało nam się zaangażować autorów pierwszych "Kortów" – mówi Grzegorz Gądek ze Skweru Sportów Miejskich.

  - Nowy projekt miał sporo wad, przede wszystkim na skateparku byłoby dość ciasno, a te same funkcje można uzyskać niższym kosztem. Dlatego np. zamiast wkopanego w ziemię basenu do jazdy powstanie wiele naziemnych elementów łukowych. Co najważniejsze, z projektu uleciał duch oddolnie zbudowanego miejsca, dlatego po zmianach pojawi się kilka przeszkód, które rozpozna każdy warszawski deskorolkowiec - tłumaczy Grzegorz.

  - Przede wszystkim zmiany dadzą więcej przestrzeni do swobodnej jazdy, która będzie ciekawsza na każdym poziomie zaawansowania –  mówi i dodaje, że w obecnej „odchudzonej” łatwiej będzie o wykonawcę, który zmieści się w budżecie.

  Uwagi zgłoszone przez fundację zostały uwzględnione przez urząd dzielnicy i wykonawcę projektu, a obecnie trwa weryfikacja dokumentacji po zmianach. Urząd planuje w pierwszej połowie tego roku ogłoszenie kolejnego przetargu na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.

  Pozostaje mieć nadzieję, że projekt uwzględniający poprawki tych najbardziej zainteresowanych tematem, a także zaplanowany razem z nim pupmtrack, znajdą teraz swojego wykonawcę i jeszcze tego lata miłośnicy wyczynowej jazdy na deskach i rowerach będą mogli cieszyć się nowym skateparkiem.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~yoyoyoyo 6 9 miesięcy temuocena: 0% 

   Może kiedyś ;) i oby bez pumptracka bo będą się zjeżdzać dzieciaczki na hulajnogach i bmxy :P

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~al 5 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Oby do przodu. No i co z pumptrackiem? Gdyby tylko był tak dobry jak ten pod Kazoorą!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kon33 4 9 miesięcy temuocena: 33% 

   Przechodzac czasem obok parku przy bazantarni, zastanawiam sie czy te skejterskie glupoty zostaly zbudowane, zeby wspierac palenie i picie u mlodziezy (ewentualnie narkotyzowanie sie). Do picia i palenia nie trzeba wydawac miliona na skatepark, wystarcza lawki z daszkiem.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~al 3 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Ja bym poszedł dalej - zlikwidujmy ławki i daszki, bo tam piją i palą, a taniej i lepiej gdyby to w domu robili.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~WujekDobraRada 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Zlikwidujmy wszystkie parki, bo tylko kuszą pijaków i narkomanów

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pol 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Tylko patologia wciąż myśli o paleniu i używaniu innych używek. Uśmiechnij się. Są RÓŻNE formy sportu

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3673 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.11.2020 - 30.11.2020