Zamknij

Coaching relacji - czym jest i dlaczego warto?

10:57, 06.11.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:59, 06.11.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Coaching to interaktywny proces zachodzący w równorzędnej relacji coach - coachee. Celem coachingu jest wzmacnianie osoby korzystającej z usług coacha poprzez wspieranie jej w rozwoju - holistycznie lub w wybranych sferach życia. Coaching może dotyczyć rozwoju osobistego lub zawodowego, a także relacji interpersonalnych. Chcesz skutecznie przeanalizować swój związek z partnerem lub partnerką, poprawić jakość relacji z bliskimi lub odbudować swoje życie osobiste po zakończeniu związku? Coaching relacji wzmocni Twoje poczucie własnej wartości oraz wyposaży Cię w umiejętności, pozwalające na pewne podejmowanie samodzielnych decyzji w nawet najtrudniejszych sytuacjach międzyludzkich. Czym dokładnie jest coaching relacji i na czym polega? Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju coachingu i jakich efektów można się spodziewać?

Co to jest coaching relacji? 

Coaching relacji to praca coacha z coachee, który potrzebuje wsparcia w sferze relacji międzyludzkich. Chodzi tu zarówno o małżeństwa i związki partnerskie, jak i relacje z dorosłymi dziećmi, rodzeństwem i rodzicami, a także relacje z współpracownikami. Celem coachingu relacji jest więc rozwój osoby korzystającej z coachingu w zakresie budowania i utrzymywania różnego rodzaju związków międzyludzkich, w życiu osobistym i zawodowym. Proces coachingu opiera się przede wszystkim na usuwaniu blokad stojących na drodze do budowania relacji  oraz wskazywaniu osobie poddawanej coachingowi jej mocnych stron w zakresie budowania relacji, pielęgnowania ich i rozwijania, a także trenowanie sposobów na wykorzystanie konkretnych umiejętności w praktyce. 

Coaching relacji prowadzony przez doświadczonego trenera jest zawsze skrojony na miarę indywidualnych potrzeb i możliwości klienta, optymalnie dopasowany do temperamentu danej osoby oraz nastawiony na szczegółowa analizę i rozwiązywanie konkretnych problemów. W przypadku coachingu relacji nie ma mowy o działaniu szablonowym - program treningu musi uwzględniać jednostkowe cechy, osobiste doświadczenia i sposób funkcjonowania danej osoby na różnych płaszczyznach. Efektem coachingu relacji powinno być kompleksowe wzmocnienie coachee nie tylko w zakresie praktycznych umiejętności dotyczących stricte relacji, ale również m.in. podniesienie asertywności i poczucia własnej wartości, które są kluczowe w budowaniu satysfakcjonujących związków. 

coach relacji

Kto może skorzystać z coachingu relacji? 

Coaching relacji jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać każda osoba w stanie funkcjonalnym (bez zaburzeń lękowych, zaburzeń snu i stanów depresyjnych), potrzebująca profesjonalnego i obiektywnego wsparcia w budowaniu, utrzymywaniu i rozwijaniu relacji w dowolnej sferze życia osobistego lub zawodowego. Coaching relacji to również propozycja dla osób, które stoją przed koniecznością podjęcia ważnych decyzji w kontekście związków. 

Dla kogo coaching relacji? 

  • dla osób w długoletnich związkach małżeńskich / partnerskich, które chcą poprawić jakość wzajemnych relacji
  • dla osób trwających w niesatysfakcjonujących związkach małżeńskich / partnerskich
  • dla osób, które zakończyły związki i chcą odbudować swoje życie osobiste
  • dla singli, którzy potrzebują pomocy w zakresie nawiązywania nowych znajomości
  • dla osób, które chcą poprawić relacje zawodowe ze współpracownikami, przełożonymi lub podwładnymi
  • dla osób, które wchodzą w nowe środowisko (np. rozpoczynają studia, zmieniają pracę) i chcą czuć się swobodnie i pewnie podczas zawierania nowych znajomości i budowania nowych relacji
  • dla osób mających problemy z nawiązywaniem jakichkolwiek relacji międzyludzkich (w sferze osobistej i/lub zawodowej)
  • dla osób, które chcą efektywniej nawiązywać relacje w życiu osobistym lub zawodowym
  • dla osób mierzących się z licznymi konfliktami w relacjach osobistych i/lub zawodowych
  • dla osób, którym zależy na rozwoju osobistym, zwiększeniu samoświadomości i asertywności, poprawieniu samoceny i podniesieniu poczucia własnej wartości.

Efekty coachingu relacji - czego możesz się spodziewać? 

Efektem odpowiednio zaprojektowanego i przeprowadzonego coachingu relacji powinna być wyraźnie odczuwalna poprawa jakości życia osobistego i/lub zawodowego w kontekście relacji interpersonalnych. Efektem treningów powinno być wzmocnienie pewności siebie w budowaniu relacji, umiejętność jasnego precyzowania swoich potrzeb i oczekiwań oraz otwartości i uważnego wsłuchiwania się w potrzeby innych osób. Trener może Ci również pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów w relacjach z bliskimi, współpracownikami lub przełożonymi, poprzez wskazanie dostępnych możliwości i wyposażenie cię w nowe, praktyczne umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej. 

Coaching relacji w praktyce, czyli... trening czyni mistrza

Osoby poddające się coachingowi relacji często podkreślają, że posiadają teoretyczną wiedzę z zakresu komunikacji interpersonalnej czy psychologii, ale... nie potrafią wykorzystać jej w praktyce. W tym przypadku, jak zresztą w przypadku każdego innego treningu, kluczem do sukcesu są praktyczne ćwiczenia. Doświadczony coach dysponuje szerokim wachlarzem metod i narzędzi, dzięki którym teoria skutecznie sprzęgnie się z praktyką. Osoba korzystająca z coachingu relacji pozna strategie działania w relacjach interpersonalnych, zaprojektowane w taki sposób, byś mogła / mógł z nich skorzystać w dowolnym momencie, w odniesieniu do różnych związków (osobistych i zawodowych). 

relacje coaching

Podsumowanie

Coaching relacji to skuteczna broń w walce o efektywne budowanie satysfakcjonujących związków i relacji interpersonalnych, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Z tego szczególnego rodzaju coachingu mogą skorzystać zarówno osoby pozostające w związkach, jak i osoby poszukujące partnerów życiowych, a także osoby, które chcą wzmocnić swoją pozycję w środowisku zawodowym. Efektem coachingu relacji jest nie tylko wzmocnienie coachee, poprzez podniesienie poczucia własnej wartości i asertywności, ale również wyposażenie osoby poddającej się coachingowi w konkretne, praktyczne umiejętności. 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy Ani Osieckiej, specjalistce coachingu relacji, która od lat pracuje z kobietami, wpierając je w procesach zamykania przeszłości, budowania poczucia własnej wartości i współtworzenia szczęśliwych związków.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%