REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 sierpnia 2019, 12:12 komentarzy 4

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (FB/Ursynów w komie)

  Kiedyś, gdy Ursynów dopiero powstawał cukierni było jak na lekarstwo. Ursynowianie do dziś wspominają jednak tę jedną - jak twierdzą - jedyną i niepowtarzalną... Nieistniejąca cukiernia "Lucrum" na Olkówku w latach 80-tych XX wieku miała swój złoty czas... Podobnie jak inne - pamiętacie "Tabazę" albo "Basztę"?

  Dziś plac zabaw, parkingi a kiedyś... parę bloków wokół i pole. 30 lat temu dzisiejszy Olkówek nie przypominał tego dzisiejszego, choć ślady po dawnej białej willi, którą do dziś wspominają okoliczni mieszkańcy wciąż tam są.

  W latach socjalizmu - ustroju wiecznego niedoboru - każda prywatna inicjatywa była przyjmowana przez mieszkańców z entuzjazmem. Ciasta czy pączki można było oczywiście kupić w Megasamie przy Surowieckiego, ale te najpyszniejsze były ponoć właśnie w willi na Olkówku.

  powyżej: Zamknięta willa "Lucrum" - 2006 rok; Olkówek - rok 1981 - źródło: ursynow.org.pl

  Zakład rzemieślniczy pod wdzięczną nazwą "Lucrum" prowadził mistrz cukiernictwa Stanisław Tarnogrodzki. Do wilii przy Puszczyka 12 wprowadził się w 1984 roku. Zrazu otworzył cukiernię, która szybko na wygłodniałym inteligenckim osiedlu stała się hitem.

  - Latałem tam w niedzielę, aby kupić coś słodkiego, bo to była jedyna w okolicy czynna cukiernia. Pamiętam świetną babkę włoską! Miała polewę czekoladową i pyszny krem w środku - wspomina pan Edward ze Stokłosów.

  - To pierwsze miejsce gdzie można było zjeść sensowne ciastko w okolicy... pamiętam też ruinę obok, która od zawsze straszyła wybitymi oknami.... podobno zbierali się tam sataniści - wspomina jedna z internautek.

  - Królowały tu maźnięte na olejno ściany pełne dyplomów mistrzowskich założyciela. Od razu było wiadomo – fachowiec, reprezentant słodkiego oldksulu. Całości dopełniał charakterystyczny dla epoki przedklimatyzacyjnej słodkawy zapach pieczonego ciasta - pisze Maciej Mazur w artykule poświęconym cukierni na ursynow.org.pl.

  powyżej: Cukiernia "Lucrum" na Olkówku - stan sprzed wyburzenia, źródło: Ursynów w komie

  Słynna cukiernia na Olkówku miała swój złoty czas jeszcze tylko przez około 10 lat. W 2009 roku została zamknięta - konkurencja była zbyt duża a właściciele zmieniać się nie chcieli. Wokół otwierano kioski z ciastem, powstawały też pierwsze "nowoczesne" cukiernie. Słynna willa - już opustoszała - jeszcze długo stała i przyjmowała bezdomnych. Ostatecznie rozebrano ją w 2013 roku.

  powyżej: Tak wygląda obecnie miejsce po budynku cukierni "Lucrum".

  Piotr Ciara, 37-latek ze Strzeleckiego pamięta równie lokal przy Lachmana. Mieścił się w budynku przy DK "Stokłosy". Publika waliła tam drzwiami i oknami na lody włoskie.

  - Ja chodziłem tam z rodzicami na pyszne rurki z kremem - wspomina pan Piotr i podaje jeszcze jedno swoje kultowe miejsce z dzieciństwa - cukiernię przy Hawajskiej. - Po mszy, wtedy jeszcze w kaplicy św. Tomasza Apostoła, chodziło się tam na lody z automatu. 

  Z kolei w okolicach Megasamu na Surowieckiego mieszkańcy chętnie chodzili do cukierni "Tabaza". Plan osiedli Ursynów-Natolin wspomina również o: Cafe Metro oraz Cafe Oczko przy ZWM, Maderze przy Grzegorzewskiej 6. Bary kawowe (w których można było rozkoszować się słodyczami) mieściły się przy Herbsta 4 i w Domu Sztuki przy Wiolinowej.

  powyżej" "Baszta" przy Puławskiej - stan obecny, zdjęcia własne

  Cały Zielony Ursynów z kolei z łezką w oku wspomina słynną "Basztę". - W okrąglaku były ciasta a wszystkie dzieci po kościele stawały w kolejce i czekały do okienka z pysznymi lodami i oranżadą. Tam były tłumy - mówi Marzena. W Pyrach dobra cukiernia z pączkami i faworkami mieściła się w dawnym dworku przy Puławskiej - tam gdzie dziś znajduje się centrum handlowe. Dworek rozebrano i po cukierni nie ma dziś ani śladu.

  *Przy tworzeniu artykułu korzystaliśmy z nieocenionego źródła informacji o historii naszej dzielnicy: ursynow.org.pl

  * artykuł ukazał się po raz pierwszy na naszych łamach w 2016 roku

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 91

  • 47
   BARDZO PRZYDATNY
  • 6
   ZASKOCZONY
  • 14
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Damian 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Bez urazy, lecz na Ursynowie nie ma i nie było dobrej lodziarni/cukierni. Lody (kiedyś) były najlepsze w Zalesiu Górnym, a woził je Pan po okolicznych stacjach kolejowych Warszawa-Radom, przemieszczając się pociągiem i przemieszczając się rowerem ze styropianowym bagażnikiem. Lody były śmietankowo truskawkowe w podwójnym wafelku. Cukierkiem nazywało się kawę w kostkach, którą dostawali żołnierze stacjonujący w Jeziorkach, Dąbrówce, Pyrach. Stali na warcie i tylko oczyma łypali by nam, gnojkom, zaproponować wymianę za fajki - te były podkradane rodzicom / przelicznik był zacny - rodzic dwóch fajek nie zauważył - wojsko czterech kostek kawy też nie. "Cukiernia" która jest w okolicach Jeziorek jest po prostu fabryką ciasta przemysłowego - słodkie to jak cholera i wożone po całym województwie. Nazwy nie wymienię, ale nie polecam. Gdzie iść na ciastko na Ursynowie? Na lody? Nie mam pojęcia.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mirek 3 5 miesięcy temu

   Nie z Warszawy, ale z Lublina. Tam moje dzieciństwo zarejestrowało "U Madeja" pod Gracją (w latach 60-tych były tam ciastka, nie pączki) oraz "Grosik" obok PKO (chyba II oddział), gdzie oprócz rurek ze śmietaną były tysiące breloczków, proporczyków i innych cudowności.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mar 2 5 miesięcy temuocena: 0% 

   A ja pamiętam budowę Ursynowa. Tam nic nie było. O czy tu pisać???????? O jakim dzieciństwie ????????? Przecież to wieś była !!!!!!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chłopak z Ursynowa 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Wspaniałe czasy dzieciństwa. Dobrze pamiętam cukiernie "Krzyś" na Hawajskiej. Pyszne rurki z bitą śmietaną i lody z automatu.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3061 sekundy
  REKLAMAA2-TlenowyZakatek-04-01----04-02-2020