Zamknij

Ćwierć wieku szkoły bez barier. SP 343 świętuje!

08:18, 29.09.2018 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 09:03, 29.09.2018
Skomentuj MSO MSO

Woźny, który 25 lat temu, uruchomił po raz pierwszy w tych murach dzwonek, symbolicznym gestem otworzył obchody ćwierćwiecza szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 343 im. Matki Teresy z Kalkuty.

Na Kopcińskiego stawili się w piątek sympatycy szkoły, wśród nich emerytowani nauczyciele, absolwenci i architekt, który projektował budynek szkoły oraz dyrektorka, która tworzyła fundamenty.

"Zbudowana z pomysłem, prowadzona z rozwagą, wypełniona uśmiechniętymi uczniami" – taką szkołę podstawową nr 343 przestawili nauczyciele i dzieci podczas obchodów 25-lecia placówki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Sejmu, miasta, dzielnicy i kościoła.

Wygłoszono mowy, odmówiono wspólną modlitwę „Anioł Pański”, wręczono prezenty, były tańce i śpiewy. Sympatycy placówki ustawili z „cegiełek” budowlę, która miała symbolizować budynek szkoły. To właśnie on jest wyznacznikiem wyjątkowości pierwszej ursynowskiej szkoły „bez barier”, w której obecnie 1/3 uczniów to dzieci wymagające specjalnej opieki.

- Ta szkoła była zaprojektowana od A do Z, łącznie z wystrojem wnętrz. Miały tu być naturalne materiały. Na ścianach cegła, sporo specjalnie zabezpieczanego drewna i bardzo przemyślana kolorystyka, co przetrwało do dzisiaj i bardzo mnie ujmuje – mówi arch. Stanisław Stefanowicz, współprojektant szkoły, którego zespół zaprojektował ponad 20 szkół na terenie całej Polski. – A jednocześnie bardzo dziwi, bo w innych szkołach się wszystko zmienia, zamalowuje, a tu jest jak jest – dodaje.

Kolorystkę mebli dobrze pamięta pierwsza dyrektorka, Elżbieta Aleksandrowicz, która wspomina malowanie ławek z 1 na 2 września 1993 r., bo zamiast zielonych, dostarczono brązowe.

- Ta szkoła od początku wyzwalała chęć do pracy, do działania – mówi.

W ostatnich latach szkołę udało się rozbudować, ten sam zespół autorski pracował nad unowocześnieniem budynku, powstała wówczas m.in. świetlica otwierana na patio.

Szkoła Podstawowa nr 343 dopiero zaczyna obchody dwudziestopięciolecia i już dziś zaprasza wszystkich zainteresowanych na Festiwal Gier Podwórkowych, który rozpocznie się o godz. 10:00 przedstawieniem „Brzydkie Kaczątko” w adaptacji pierwszego profesjonalny teatr osób niepełnosprawnych - Teatru ON.

W GALERII ZDJĘCIA Z OBCHODÓW 25-LECIA:

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Mam pytanieMam pytanie

1 3

Czy to swiecka szkola czy watykanska? Kto kryje koszta jej utrzymania? Fundacja tej pani z Kalkuty czy nasze panstwo? Czemu wiec jakies anioly panskie i czerniaki w kieckacc? 11:08, 29.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%