REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Jarosław Deluga)

  Majówkowa aura jest kapryśna, ale warto wykorzystywać każdą chwilę, aby napawać się pięknem wiosennej przyrody. A gdzie można podziwiać ją w pełnym rozkwicie? W Ogrodzie Botanicznym, który właśnie tonie w kwitnących wiśniach i magnoliach.

  W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, oprócz setek rodzimych gatunków roślin spotkamy również wielu przybyszów z Ameryki czy dalekiej Azji Wschodniej. Rośnie tu wiele drzew i krzewów pochodzących z Japonii i to właśnie nim zawdzięczamy obchody „Miesiąca Japońskiego”, który nadal trwa.

  Dary z Japonii

  Od ponad 25 lat autentyczne wiśnie japońskie można spotkać w wielu miejscach Warszawy. Między innymi na ulicach Ursynowa, na Polu Mokotowskim i właśnie w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie.

  Tysiąc drzewek autentycznej sakury Polska otrzymała w 1995 r. w darze od prefektury Hokkaido dla Warszawy -

  Aby naród polski czerpał energię życiową z piękna kwiatów symbolizujących Japonię

  – powiedział na uroczystości przekazania daru Ambasador Japonii, Nagao Hyodo, wielki przyjaciel Polski, budowniczy mostów współpracy i przyjaźni między naszymi narodami.

  W związku z obchodami „Miesiąca Japońskiego” wybrane rośliny w Ogrodzie oznaczono specjalnymi etykietami i wyszczególniono na mapie, aby zwiedzającym było łatwo je dostrzec. Prym wiodą oczywiście wiśnie japońskie – sakury, których spotkamy w Powsinie ponad 50 odmian.

  Większość znajduje się na terenie założonej w 2019 roku kolekcji „Reiwa Sakura Teien”.  W lipcu tego samego roku w Ogrodzie gościł Jego Cesarska Wysokość Następca Tronu Książę Akishino wraz z małżonką Jej Cesarską Wysokością Księżną Kiko.

  Para Książęca odwiedzająca Ogród posadziła wówczas drzewo wiśniowe Autumnalis Rosea (Prunus × subhirtella) – jedną z najpiękniejszych w naszym kraju odmian wiśni, która wiosną zachwyca różowymi, a później białymi kwiatami, pięknie prezentując się również jesienią.

  Czas na kontemplację

  Z krótkim okresem kwitnienia sakury wiąże się hanami (花見), czyli zwyczaj obserwowania i kontemplacji kwiatów wiśni. Hanami to także czas spotkań z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami pod kwitnącymi drzewami wiśniowymi, wspólne rozmowy, picie i jedzenie tradycyjnych potraw zdobionych płatkami kwiatów wiśni. Okres kwitnienia wiśni jest bardzo krótki (kilka-kilkanaście dni) i zależy od odmiany, gatunku, położenia geograficznego i pogody.

  Podczas tegorocznego „Miesiąca Japońskiego”, dość chłodnego w porównaniu z ubiegłymi latami, nie brakuje odwiedzających ogród. Goście sami możne nawet nie wiedzą, że praktykują właśnie… hanami.

  - Warszawiacy na przekór zimnej aurze, okutani z ciepłą kawą i herbatą w termosach przemierzają alejki ogrodu w poszukiwaniu oddechów wiosny, ulotnego zapachu wiśni i obserwowaniu ptaków w zalotach – mówi Małgorzata Szymańczyk z Ogrodu Botanicznego w Powsinie.

  Do kwitnących sakur dołączyły już magnolie, których w powsińskim ogrodzie jest blisko 80 taksonów, w tym 13 gatunków pochodzących z Azji (głównie z Japonii, Chin i Korei). Natomiast wszystkich magnolii jest tam ponad 300 egzemplarzy, które co roku - na przełomie kwietnia i maja - urządzają odwiedzającym spektakl ulotnego piękna.

  Teraz pozostaje tylko czekać, kiedy dołączą do nich azalie i różaneczniki, które w alei Dębowej, w arboretum tworzą kilkumetrową ścianę ferii barw i oszałamiających woni.

  W zabytkowym dworku Wojciecha Fangora można natomiast oglądać do 30 maja obrazy Leszka Jampolskiego, których tematem są motywy japońskie, a prym wiodą piękne Azjatki, urzekające swoją delikatnością i sensualnością.

  Przez całą majówkę ogród jest czynny tak, jak w każdy inny dzień, czyli od 9 do 20 (wstęp do 19.30).  Ceny biletów to 16 zł normalny i 12 zł ulgowy. Dodatkowo należy uiścić opłatę parkingową 7 zł za samochód, skuter, motocykl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 57

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.366 sekundy
  REKLAMAA2 - SBM Ursynów 14.05.2021 - 20.05.2021