Zamknij

Czas wymienić kopciucha! Tylko do końca roku miasto dopłaci 100 proc.

18:38, 14.12.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 18:48, 14.12.2020
Skomentuj UM UM

Rok 2020 jest ostatnim rokiem, w którym chętni do wymiany pieca mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania na wymianę urządzenia na nową, ekologiczną wersję. 

Warszawa zamierza zlikwidować większość tzw. kopciuchów, dlatego dla mieszkańców, którzy posiadają stare i nieekologiczne piece powstał program dopłat do ich wymiany. Skorzystało z niego ponad 1,6 tys. osób. 

- Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany - mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Rok 2020 jest ostatnim rokiem, gdy przewidziane są najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji – dofinansowanie może pokryć nawet 100 proc. kosztów inwestycji (od 12 tys. do 200 tys. zł). Później, w 2021 r., kwota dotacji będzie zmniejszona do 90 proc. kosztów inwestycji, a w roku 2022 r. – do 70 proc. Dlatego warto skorzystać i jeszcze w tym roku złożyć wniosek.

Na miejskich stronach "Zielona Warszawa" znajduje się przydatny kalkulator do obliczenia wysokości dotacji.

Dotacje bez wychodzenia z domu

Wnioski o dotację można składać przez internet - formularze dostępne są na tej stronie (otworzy się wniosek w pdf). Cały proces formalności odbywa się zdalnie. Wnioski na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy można przesłać do miejskiego Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej na trzy sposoby:

  • mailowo - wypełniony formularz należy zeskanować i przesłać na [email protected],
  • telefonicznie - dzwoniąc pod numer 22 325 96 06 w godz. 8:00-16:00. Dyżurujący specjaliści odpowiedzą na pytania i wypełnią papierowy wniosek na podstawie danych, które zostaną podyktowane. Wniosek będzie można uzupełnić i podpisać w późniejszym terminie.
  • korespondencyjnie - można przesłać wypełniony wniosek w wersji papierowej na adres: Urząd m.st. Warszawa, Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ul. Kredytowa 3, 00-056 Warszawa.

Jak zapowiada ratusz, wszystkie wątpliwości mogą zostać wyjaśnione telefonicznie lub mailowo, więc jeśli coś źle wypełnimy lub czego nie uzupełnimy, nasza prośba nie zostanie odrzucona, będzie przez urzędników rozpatrywana.

Na co można dostać pieniądze?

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i  instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego.

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, np. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Dokumenty można składać do końca 2022 roku. Jednak to uruchomienie procedury do końca grudnia 2020 roku gwarantuje nam 100 proc. dopłaty.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

BoomBoom

1 0

Skorzystało 1600 osób. To pokazuje skalę porażki programu. Ale nawet gdy wymieni się 100% kopciuchów w Warszawie to i tak duszą nas sąsiadujące gminy, tak jak w Krakowie. 08:18, 15.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

mam rację ?mam rację ?

1 5

Gdzie w Warszawie te kopciuchy? Gdzie?
Tyle pieniędzy wydaje urząd miasta na ten marketing - wymień kopciucha.
Przecież miasto dysponuje informacją konkretnie , do kogo wysłać tą informację, a nie w centrum miasta takie nietrafione informacje. Nie ten adres !!!
NIE MA W WARSZAWIE KOPCIUCHÓW ! 00:13, 16.12.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

BoomBoom

0 0

Przejedź się zimą w dzielnice domów jednorodzinnych to się przekonasz czy są kopciuchy. Widać dokładne lokalizacje źródeł zanieczyszczeń na mapach Kanarka. 07:13, 16.12.2020


mikimiki

0 0

Człowieku niezorientowany! Ul. Marszałkowska kilka kamienic ,palą w piecach. Dolny Mokotów w większości kotłownie na paliwa stałe! Wawer to samo! ITD.... 17:34, 05.01.2021


KrzyKaczKrzyKacz

1 0

Zasada „zanieczyszczający płaci” została uregulowana Dyrektywą 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu.

A u nas jest zasada "zanieczyszczającemu się płaci". Przecież gdyby rządzący chcieli podejść do tematu wymiany kotłów i termomodernizacji mieszkań w sprawiedliwy sposób i bez "kupowania" sobie głosów tej części społeczeństwa, która nie dba o środowisko, a promować tych dbających, to powinien obniżyć podatki od nieruchomości tym, którzy za ciężko zarobione pieniądze wymienili piece lub ocieplili mieszkania, a nie dawać pieniądze zanieczyszczającym. Ale u nas od wielu lat promowane jest nieróbstwo i niedbalstwo, nawet wbrew prawu i logice. 13:56, 22.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%