REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 grudnia 2019, 14:50 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Jak zadbać o choinkę, by była piękna jak najdłużej?

  Jak zadbać o choinkę, by była piękna jak najdłużej? (SK)

  Pachnąca zimowym lasem choinka wpisała się na stałe w krajobraz Bożego Narodzenia. Jest nieodzownym elementem wystroju niemal każdego świątecznego domu. Jak kupić właściwe drzewko i zadbać o nie, by wytrzymało nawet kilka tygodni?

  Aby bożonarodzeniowa choinka była przez kilka tygodni ozdobą naszego domu, musimy wybrać zdrowe, okazałe drzewko. Warto zwrócić uwagę na igły rośliny - mają być intensywnie zielone i gęste.

  - Możemy również zrobić mały test – radzi prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki z Katedry Hodowli Lasu SGGW. - Wstrząśnijmy choinką przed zakupem i sprawdźmy, czy posypią się igły – jeżeli tak, znajdźmy inne drzewko.

  Podlewać i nawozić?

  Zanim wniesiemy choinkę do domu, postawmy ją na jakiś czas w chłodnym pomieszczeniu, np. w garażu czy piwnicy. Jeżeli nie mamy możliwości przechowania kupionej choinki w takim miejscu – zaplanujmy zakup na parę dni przed Wigilią.

  Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie choinki - niezależnie czy jest to choinka cięta czy z korzeniami.

  - Musimy ją podlewać – dodaje Bogdan Brzeziecki z SGGW. - W tak wysokich temperaturach nawadnianie jest kluczowe. Do wody można również dodać odpowiedni nawóz, dzięki czemu drzewko będzie dłużej wyglądało świeżo i zdrowo.

  Jeśli zdecydujemy się na postawienie drzewka w stojaku wypełnionym wodą, przed wstawieniem dobrze jest skrócić jego pień o ok. 3 cm i umieścić roślinę w pojemniku z ciepłą kranówką. Dzięki temu lepiej się nawodni. Drzewko nie powinno stać w pobliżu kaloryfera czy kominka. Maksymalna temperatura w pokoju - najkorzystniejsza dla choinki to 20 stopni Celsjusza.

  Na kondycję drzewka wpływają również wybrane przez nas ozdoby. - Ilość i ciężar bombek powinien być dostosowany do wielkości drzewka oraz grubości gałęzi - radzi Bogdan Brzeziecki. - Warto stosować oświetlenie typu LED, ponieważ wytwarza ono mniej ciepła niż standardowe lampki choinkowe.

  Choinka nie lubi być... dotykana!

  Jeśli mamy zwierzęta, warto czubek choinki podwiązać nitką do karnisza, co nie tylko poprawi jej wygląd, ale również wpłynie na stabilność drzewka.

  A co z choinkami w donicach? - Jeśli chcemy ją później posadzić w ogrodzie, powinniśmy zastanowić się, czy mamy odpowiednio dużo miejsca – mówi Bogdan Brzeziecki. - Świerk to duże drzewo, potrzebuje nawet dwudziestu metrów. Taka roślina lubi dużo wilgoci, musimy wybrać odpowiednią ziemię. Jeżeli podejmiemy taką decyzję – drzewko w domu powinno stać jak najkrócej.

  Po 10-12 dniach takie drzewko wystawia się na zewnątrz, zabezpieczając odpowiednio bryłę korzeniową przed przemarznięciem (np. agrowłókniną, styropianem czy folią bąbelkową). Drzewko z dobrze osłoniętymi korzeniami może tak stać do wiosny. Jeżeli jeszcze przed wystawieniem na końcach gałązek pojawią się pączki, nie możemy jej wynieść na powietrze, ponieważ przemarznie. W takim przypadku należy przechować drzewko w chłodnym pomieszczeniu przez 2-4 tygodnie.

  Tak zahartowaną roślinę możemy wynieść do ogrodu - jeśli ciągle pojawiają się zielone przyrosty, z wystawieniem choinki należy poczekać aż do wiosny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 134

  • 63
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 41
   PRZYDATNY
  • 12
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~opinia 3 ponad rok temuocena: 67% 

   kiedyś kupiłem w SGGW choinkę w doniczce, bo chciałem ją po zimie wsadzić do gruntu na działce. Po dwóch tygodniach uschła mimo podlewania. Wyniosłem do śmietnika, chciałem wyjąć z doniczki, kiedy udało mi się ją wyjąć okazało się, że pod niewielką warstwą ziemi był beton. Więcej nie kupiłem choinki w SGGW.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~seniorek 2 ponad rok temuocena: 33% 

   Burmistrz powinien za to polecieć!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jot 1 ponad rok temuocena: 40% 

   A poza tym to wszystko z tobą w porządku?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 2 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4519 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023