REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Mieszkańcy Kabat po raz kolejny mówią "nie" budowie nowej galerii handlowej w miejscu obecnego Tesco. Tydzień temu inwestor po raz trzeci rozpoczął starania o uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej. Społeczność Kabat, dzielnica i miasto szykują się do batalii o uratowanie osiedla przed molochem.

  Liczący kilkaset stron raport środowiskowy czeka na rozpatrzenie w Biurze Ochrony Środowiska m. st. Warszawy. Od 1 do 21 lutego mieszkańcy i wszystkie zainteresowane strony będą mogli zgłaszać swoje uwagi. We wtorek na sesji Rady Dzielnicy pojawiło się kilkudziesięciu kabacian. Były transparenty i symboliczne czerwone kartki dla inwestora.

  - Walczymy o to, by ceny naszych mieszkań nie spadły o 30%. O to, by Kabaty i cały Ursynów nie zostały zablokowane komunikacyjnie. By nasze dzieci miały wartościową alternatywę do spędzania wolnego czasu. By ogromna góra betonu nas nie przytłoczyła - mówiła Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, mieszkanka Kabat.

  Krakowska spółka "Kabaty Investments Tesco (Polska)" ubiega się o pozwolenie na zburzenie obecnego hipermarketu i wybudowanie galerii handlowej o wielkości zbliżonej do "Galerii Mokotów". Obiekt z ponad dwustoma urządzeniami na dachu ma powstać w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od bloków przy Zaruby.

  - To kwestia hałasu, zwiększonego ruchu. Ten sklep ściągnie w weekendy ludzi z całego południa Mazowsza. To praktycznie zniszczenie naturalnego środowiska Lasu Kabackiego i bardzo dużo uciążliwości dla mieszkańców - mówi Anna Zielińska, mieszkanka.

  - Gdy zamieszkałem na Ursynowie, miałem zapach Lasu Kabackiego. Dziś czuję wszystkie zapachy, oprócz lasu! Prawo własności powinno być szanowane, ale jest ono ograniczone do otoczenia. Nie chodzi o to, by Tesco czegoś pozbawić, ale by ta inwestycja miała właściwy wymiar - przekonywał Piotr Szulc, z Rady Osiedla "Kabacki Dukt".

  Specjalna komisja i wyłożenie raportu

  Inwestor już dwa razy rozpoczynał procedurę środowiskową, i dwa razy udawało się zablokować jego zapędy. W obu przypadkach urzędnicy, wsparci argumentami strony społecznej, nakazywali dostosowanie obiektu do otoczenia - przede wszystkich zmniejszenie poziomu hałasu. Z pobieżnej lektury obecnego raportu wynika, że nie wnosi on nowych rozwiązań.

  Mieszkańcy Kabat zjednoczyli się wokół tej sprawy. Kilka lat temu powołali stowarzyszenie, które wynajęło fachowców i prawników, a spółdzielnia "SAM-81" (ma bloki wokół Tesco) dzielnie walczy w sądach o uchylenie planu miejscowego. Dziś batalia rozpoczyna się po raz trzeci.

  - Konflikt dopiero się zaczyna tlić. Jako prezes spółdzielni nie zostawię mieszkańców na pastwę takiego molocha - zapowiada Ryszard Rak, prezes spółdzielni, który uciążliwość planowanej galerii porównuje do "stadionu pod oknami".

  Mobilizuje się także dzielnica oraz radni ursynowscy. W poniedziałek, 5 lutego o godz. 18:00 w ratuszu ma się odbyć specjalne posiedzenie komisji architektury i ochrony środowiska poświęcone sprawie Tesco.

  - Od 1 lutego będzie się można zapoznać z raportem środowiskowym w urzędzie dzielnicy, w pokoju nr 527. Wystąpiliśmy też prośbę do 64 wspólnot i spółdzielni z Kabat z prośbą o zgłaszanie wniosków i uwag. Apeluję o zapoznawanie się z raportem - mówił na sesji burmistrz Robert Kempa.

  Zaskoczeniem dla mieszkańców była wiadomość, o tym, że Tesco zaskarżyło do sądu administracyjnego nawet ubiegłoroczną uchwałę Rady Dzielnicy wzywającą do zmiany planu miejscowego. Zdaniem władz dzielnicy świadczy to o determinacji inwestora i trudnej walce jaka czeka mieszkańców.

  "Ja chcę się tu zestarzeć. Jakie są szanse, by zmienić plan?"

  Ratunkiem dla Kabat byłby nowy plan miejscowy. Miasto nie podejmuje na razie tematu zmiany uchwały z 2008 roku. To właśnie zawarte w niej wskaźniki pozwalają na wybudowanie molocha handlowego.

  - Czy w mieście były sytuacje, że taki plan był zmieniany pod wpływem presji społecznej? To jest coś, co da nam spokój i pewność, praktycznie do końca życia! - pytała radna Goretta Szymańska.

  Na przeszkodzie stoi jednak obawa o konieczność wypłaty gigantycznego odszkodowania. Jest niemal pewne, że inwestor będzie próbował utrącić zmiany - w sądzie administracyjnym.

  - Jesienią czekają nas wybory, a taka procedura nie trwa kilku miesięcy. Najszybciej uchwalony plan powstał w 2 lata i dwa miesiące - odpowiadał burmistrz, i dodawał, że trzeba skupić się na nowym raporcie środowiskowym, w którym "sporo rzeczy jest zaskarżalnych".

  - Wstydzimy się uchwały z 2008 roku, urzędnikom i radnym zabrakło wówczas wyobraźni. Uchwalono koszmarek, w wyniku którego mamy takie a nie inne obawy. Róbmy swoje! - zachęcał do odwołań i składania uwag do postępowania w Biurze Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, radny Tomasz Sieradz z Platformy Obywatelskiej. To właśnie radni miejscy tego ugrupowania głosowali 10 lat temu za kontrowersyjnym planem dla Kabat.

  We wtorek, po wystąpieniach burmistrza i radnych, mieszkańcy Kabat wychodzili z sali obrad z nowymi nadziejami. 

  - Mam nadzieję, że obcy, agresywny inwestor, bardzo prymitywny w swoich działaniach, niebiorący pod uwagę dialogu społecznego, traktujący nas przedmiotowo, a nie podmiotowo, poniesie klęskę i pozwoli nam żyć! - skwitował Marcin Androsiuk, mieszkaniec Kabackiego Duktu.

  VIDEO: Mieszkańcy na sesji w sprawie rozbudowy Tesco

  ARTYKUŁY POWIĄZANE

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 94

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 24
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 10
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW

  35Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~PL54 35 ponad rok temu

   Szanowni mieszkańcy.Tam od zawsze był duży sklep.Trzeba było nie kupować tam mieszkania.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~PL54 34 ponad rok temu

   Szanowni mieszkańcy.Tam od zawsze był duży sklep.Trzeba było nie kupować tam mieszkania.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~qwr 33 ponad rok temuocena: 29% 

   Tak jak nikt nie pyta mieszkańców, czy chcą kolejnego kościoła, który hałasuje o 6 rano, tak samo nie powinno się pytać mieszkańców czy chcą rozbudowy centrum handlowego.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby
  • ~Mariusz77 32 ponad rok temuocena: 43% 

   Niech szybciej robią tą galerię zamiast Tesco. Fajnie by było pójść tak blisko do kina czy na kręgle w nowej galerii.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 12 wpisy tej osoby
  • ~janina guzik 31 ponad rok temuocena: 46% 

   A ja tam chcę Galerii, bo lubię sklepy a miasto powinno tetnić zyciem. Jakoś mieszkańcy Tarchomina nie protestowali przeciwko Galerii Pólnocnej, na Młocinach też budują Galerię, w każdej dzielnicy jest galeria i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. A słoje z Kabat co przyjechały z wiochy, myslą że dalej będą siedzieć na wiosze. PS. Artykuł jest tendencyjny i stronniczy, bo przedstawił same głosy przeciwko galerii.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 29 wpisy tej osoby
  • ~Pełnomocnik 30 ponad rok temuocena: 51% 

   @guzik prawda - artykuł obiektywnie przedstawia racje mieszańców. Chyba nikt kto mieszka na Kabatach nie chce zwiększenia ruchu z powodu rozbudowy galerii. Już teraz po budowie skrótu do konstancinka osiedle jest dręczone hałasem, smogiem, który produkuje wariacka wataha chamskich kierowców. Już dość !

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 22 21 wpisy tej osoby
  • ~rob 29 ponad rok temuocena: 55% 

   Głupotą jest pisanie, że Tesco było pierwsze i "widziały gały, co brały" - problem nie dotyczy rozebrania istniejącego Tesco , tylko skali rozbudowy. Galeria tak, ale nie w takiej skali.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 23 wpisy tej osoby
  • ~karol 28 ponad rok temuocena: 59% 

   A wagonownia metra wam nie przeszkadza?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 26 wpisy tej osoby
  • ~bb 27 ponad rok temuocena: 52% 

   nie nie przeszkadza. Nie smrodzi, nie kopci i nie korkuje dojazdu do osiedli. Idiotyczne pytanie!

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 24 22 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciarz 26 ponad rok temuocena: 83% 

   Kandydaci na radnych, który będą popierali budowę nowej galerii handlowej Tesco i będą odważnie przychodzili na posiedzenia rady dzielnicy z dużymi, zielonymi kartkami prawdopodobnie otrzymają najwięcej głosów mieszkańców Ursynowa w nadchodzących wyborach samorządowych.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 8 wpisy tej osoby
  • ~tom 25 ponad rok temuocena: 79% 

   Rzadko bywam w kabackim Tesco, bo jest brudne i smierdzace (dzial z miesem na wage, serami i rybami prawie zawsze cuchna masakrycznie), no ale w ubieglym tygodniu po paromiesiecznej przerwie - widze zmiany. Tesco wyglada jakby. sie zwijalo. Pustawe polki, ograniczony asortyment, wyprzedaz artykulow spozywczych. Czy Redakcja moze to obejrzec swoim okiem oraz dopytac z czego wynika ten stan? Budowa tuz-tuz? Ale media wspominaly cos w ubieglym roku o finansowych problemach Tesco (calego nie tylko w Polsce). Remontu blaszaka zapewne nie zamierzaja przeprowadzac.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 10 wpisy tej osoby
  • ~inwestor 24 ponad rok temuocena: 67% 

   SAMO TESCO W ŻYCIU NIE ZBUDUJE NOWEJ GALERII, walczy jedynie o taki Projekt i Pozwolenie na budowę dla nowej galerii aby to miała jak najwięcej powierzchni najmu, im więcej jej będzie tym większą kasę dostaną za sprzedaż projektu z pozwoleniem do inwestora który to zbuduje,

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby
  • ~minimus 23 ponad rok temuocena: 54% 

   Zdaje się, że Tesco na troli się szarpnęło... Swoją drogą - chyba najbardziej dziadowski sklep na Ursynowie. Brudny, wieczne kolejki do kilku otwartych kas. Muszą inaczej kombinować.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 35 wpisy tej osoby
  • ~Kubson 22 ponad rok temuocena: 48% 

   Idioci Tesco było pierwsze od ich bloków widziały gały co brały jak kupowały mieszkania po taniości. Bardzo dobrze niech TESCO buduje galerię w końcu trochę cywilizacji na tym Ursynowie będzie !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 45 48 wpisy tej osoby
  • ~Don Matteo 21 ponad rok temuocena: 46% 

   Po taniosci? Co ty bredzisz, Kabaty zawsze były relatywnie drogie, nawet 20 lat temu

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 30 35 wpisy tej osoby
  • ~Majk 20 ponad rok temuocena: 34% 

   Kubson, ciesz się, że w Twoim Sosnowcu jest "dużo cywilizacji"

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 33 wpisy tej osoby
  • ~Pat 19 ponad rok temuocena: 62% 

   Dobrze mówisz Tesco było pierwsze i ludzie widzieli gdzie kupują mieszkania więc niech te protesty urządzą sobie gdzie indziej. Poza tym Tesco płaci nie mały podatek od nieruchomości i VAT od sprzedaż z którego składa się po części budżet dzielnicy więc szanowni Państwo zastanówcie się co robicie bo to wchodzi wam na niekorzyść tylko.... Po rozbudowie galeria będzie płaciła jeszcze większe podatki z których wpływy budżetowe znacznie się zwiększą

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 28 17 wpisy tej osoby
  • ~bbbb 18 ponad rok temuocena: 36% 

   do Pat. ale jakim kosztem? Spokoju mieszkańców?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 12 21 wpisy tej osoby
  • ~spec 17 ponad rok temuocena: 35% 

   kubson ty ignorancie bez szkoły, jak dla ciebie galeria to cywilizacja to nie ma da ciebie miejsca na ursynowie, wracaj na swoją wieś z której do warszawy się przypałętałeś i nie zasmradzaj nam powietrza

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 11 20 wpisy tej osoby
  • ~Mańka 16 ponad rok temuocena: 53% 

   A ja jestem za zieloną kartką dla rozbudowy Tesco!!!! Kto jeszcze odda głos na TAK?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 56 49 wpisy tej osoby
  • ~Greg1234 15 ponad rok temuocena: 51% 

   jestem za, galeria musi być rozbudowana a protestować można u siebie w bloku, chcemy większej galerii!!! Nas zwolenników jest więcej a protestującym dam radę niech zajmą się czystością klatek schodowych u siebie w bloku po swoich zwierzakach.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 53 50 wpisy tej osoby
  • ~kabaty 14 ponad rok temu

   Jak chcesz galerię to jedż do centrum spragniony SŁOIKU

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Te z z Kabat 13 ponad rok temuocena: 55% 

   Pokażcie mi inną dzielnicę w Warszawie bez galerii handlowej. A jeśli takowa istnieje - najlepiej się tam przeprowadźcie. W razie czego będzie można znowu protestować.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 53 44 wpisy tej osoby
  • ~bbbb 12 ponad rok temuocena: 42% 

   może ty się wyprowadź w okolice jakiejś galerii? albo zostań ochroniarzem w galerii motłochów będziesz tam spędzał jeszcze więcej czasu

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 21 wpisy tej osoby
  • ~mieszczuch 11 ponad rok temuocena: 53% 

   Jestem za rozbudową centrum handlowego na Kabatach. Obecnie na jakiekolwiek większe zakupy trzeba jechać np. na Mokotów albo do Śródmieścia.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 51 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciarz 10 ponad rok temuocena: 46% 

   Słoje wracać na ojcowiznę, tu jest miasto, czyli m. in. sklepy. Kto jest za "łapka w górę"!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 50 58 wpisy tej osoby
  • ~Greta 9 ponad rok temuocena: 53% 

   A gdzie można zgłosić, że jest się "za"?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 55 49 wpisy tej osoby
  • ~spec 8 ponad rok temuocena: 54% 

   u sołtysa we wsi z której pksem się wyrwałaś

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 22 19 wpisy tej osoby
  • ~kks 7 ponad rok temuocena: 57% 

   Nie jestem za rozbudową, ale ludzie przesadzają. "Ten sklep ściągnie w weekendy ludzi z całego południa Mazowsza" - tak na pewno ludzie z Radomia czy Kozienic przyjadą na Ursynów na zakupy... "Walczymy o to, by ceny naszych mieszkań nie spadły o 30%." A jak przeglądam ogłoszenia o sprzedaży mieszkań to jedną z głównych zalet jest "blisko Tesco". Poza tym jeśli ktoś chce tu mieszkać to cena mieszkania nie gra roli, a jeśli nie chce tu mieszkać, to niech sprzedaje przed rozbudową.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 32 wpisy tej osoby
  • ~weki z apteki 6 ponad rok temuocena: 48% 

   bujać słoje z powrotem na wiochę... HIT był tu wcześniej!!! a że paru frajerom spadnie o trzydzieści... hehe trzebabyło sprawdzić MPZP zanim kupłeś 'okazję' a teraz chama na zagrodzie strugasz... mam/mialem kilka na kabastanie mi wzrosło...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 57 62 wpisy tej osoby
  • ~MPZP 5 ponad rok temuocena: 57% 

   MPZP został sprawnie i po cichu zmieniony w 2008 roku. Dzięki temu właśnie, Tesco może teraz wybudować nieproporcjonalnie ogromną, nową galerię handlową.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 43 33 wpisy tej osoby
  • ~alisterkabat 4 ponad rok temuocena: 37% 

   Człeku, pisać umiesz - z myśleniem gorzej. Plan zmieniono "pod inwestora". A o swoich sukcesach w mieszkaniówce na Kabatach informuj rodzinę (na wiosce?).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 20 34 wpisy tej osoby
  • ~Kamil 3 ponad rok temuocena: 95% 

   Miasto może wszystko. Na Dunikowskiego dla Włodarzewskiej SA dali zgodę na budowę, a miesiąc później uchwalili miejscowy plan, który tak wielkiej budowy nie przewiduje - dlaczego nie zrobili w innej kolejności? Dzisiaj został bałagan, deweloper zbankrutował, rozgrzebana budowa stoi i pewnie jeszcze długo postoi, drogi są zniszczone, a miasto zostawiło mieszkańców z problemem.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 42 2 wpisy tej osoby
  • ~Teodor 2 ponad rok temuocena: 61% 

   Z dwóch niezależnych źródeł słyszałem pogłoski że sprawa jest przesądzona gdyż pod stołem dane było... oby się udało nie dopuścić do tej strasznej rozbudowy. I dobrze ze mieszkańcy się zorganizowali lepiej niż do walki z metrem in olejem kreozotowym który nas truł i budowa przez metro lakierni i magazynu chemicznego. Niestety z metrem się nie udało. Oby z Tesco tak.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 53 34 wpisy tej osoby
  • ~Pełnomocnik 1 ponad rok temuocena: 61% 

   A może jest tak jak z caracalami ? Może ... ktoś komuś coś ...obiecał i wziął za tę usługę ???

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 27 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4642 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022