REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 sierpnia 2020, 12:17 komentarzy 7

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Czerwoniak przy Romera

  Czerwoniak przy Romera (Piotr Kapała)

  Stary ceglany budynek przy skrzyżowaniu Surowieckiego i Romera od lat straszy zabetonowanymi oknami i stopniowo popada w coraz większą ruinę. To jeden z dwóch ursynowskich "Czerwoniaków", z którymi wiążą się ciekawe historie.

  Opuszczony budynek mieści się przy ul. Romera 8a, dawniej Pięciolinii 9. Spośród okolicznych bloków wyróżnia go elewacja z czerwonej cegły. To jedna z najstarszych budowli współczesnego Ursynowa. Stał tu zanim powstały pierwsze gierkowskie osiedla.

  Zgodnie z informacjami z najstarszego dostępnego zdjęcia lotniczego tych okolic, budynek istniał już w roku 1945 wraz z sąsiednim "Czerwoniakiem" przy ul. Barwnej, po drugiej stronie ul. Romera.

  Mieszkańcy okolicznych bloków nie są zgodni, co do przeszłości tego miejsca. Brak informacji uzupełniany jest domysłami.

  - Tam zlokalizowano mieszkania dla marginesu społecznego - mówi nam sąsiad z bloku obok Czerwoniaka. - Działy się tu dantejskie sceny, a po wybudowaniu bloków przy Pięciolinii pojawiało się coraz więcej skarg ze strony lokatorów, dlatego budynek zamknięto. W środku zamieszkali bezdomni. Od 30 lat to jedna wielka ruina - dodaje.

  W rozmowach ze starszymi mieszkańcami Ursynowa Północnego przewija się wątek komisariatu milicji oraz sklepu. W rzeczywistości, „Czerwoniak” z Romera 8a (dawniej ul. Pięciolinii 9) nie ma tak barwnej historii.

  Wszystkie te miejskie legendy dotyczą drugiego czerwoniaka – budynku zlokalizowanego po drugiej stronie ulicy Romera - przy Barwnej 8. Został on kilka lat temu wyremontowany i pokryty jasną elewacją, dlatego nazwa "Czerwoniak" w jego przypadku może być myląca. Na parterze w środku od lat działa biblioteka wraz z "Muzeum Ursynowa". Budynek został wybudowany dla rodziny Stanisława Żubera, dżokeja związanego z Torem Wyścigów Konnych. To dlatego nosi też miano "Domu Żubera" lub "Domu dżokeja".

  Przed 1928 roku Żuber wykupił działkę we wsi Imielin i zlecił wybudowanie czterokondygnacyjnego domu. Budowa zakończyła się w 1932 roku. W latach 70. XX wieku, gdy wzniesiono osiedle Ursynów-Natolin, w tym budynku umieszczono pierwszy na Ursynowie sklep spożywczy. 

  - Było to centrum życia towarzyskiego. Zgodnie z pewnymi przekazami, można było się tu zaopatrzyć - nie do końca legalnie - w alkohol - mówi historyk Piotr Sypczuk.

  A jaka była prawdziwa historia "Czerwoniaka" przy Pięciolinii?

  - Popadający w ruinę budynek ma również długą historię. Kamienica należała do rodziny Domańskich, którzy mieszkali tu z synową, wnuczką oraz synem. Później rodzina została wyrzucona z budynku – opowiada Maciej Mazur, autor książki "Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa”.

  Po jakimś czasie kamienica podupadła i w końcu zamurowano okna i drzwi, aby nikomu nie zawaliła się na głowę. Od lat czeka na dalszy rozwój sytuacji. I jeszcze chyba poczeka, bo to nie działka pod Pałacem Kultury, którą sprytny mecenas raz-dwa by odzyskał i sprzedał. Przyglądajcie się więc póki czas: oto kawałek naszej historii murowanej czerwoną cegłą.

  - pisze Mazur w swojej książce.

  Postępowania związane z ustaleniem praw własności do budynku wciąż się toczą i nie zanosi się na to, by szybko miały się zakończyć. Zaniedbany budynek, za którego otoczenie odpowiedzialny jest obecnie urząd dzielnicy, niszczeje, ale kto wie... może trafi kiedyś w ręce, które przywrócą mu dawną świetność?

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 121

  • 55
   BARDZO PRZYDATNY
  • 21
   ZASKOCZONY
  • 23
   PRZYDATNY
  • 6
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 10
   BRAK SŁÓW

  7Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~ella 7 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Trochę słabe to "dochodzenie" dziennikarskie, które faktyczne kilkuletnie istnienie komisariatu w budynku przy Romera wkłada między legendy miejskie...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mmmm 6 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Czy "detektyw" Rutkowski rzeczywiście pracował w tym komisariacie, czy to jest tylko bajka? Ciekawe ...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KlawojakcholeraEgon 5 11 miesięcy temu

   Bardzo ciekawe historie. .. Ciekawe co stanie się z tym budynkiem? Czy ktoś go wreszcie wyremontuje, czy zburzy i deweloper coś tam postawi? W takiej formie nie powinien stać, bo straszy...

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 4 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Najgorszym rozwiązaniem byłoby zrobienie z niego zabytku, bo wtedy każda ingerencja, remont, adaptacja to koszmar uzgodnień z konserwatorem zabytków. Tak jak to zrobiono z folwarkiem Moczydło.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

   w budynku przy pięciolinii na samym początku istnienia Ursynowa był tam komisariat MO, później przeniesiony został do podziemi w budynku obok. od tego czasu niewiele się tam zmieniło, a szkoda.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Obserwator 2 11 miesięcy temuocena: 100% 

   W mojej dalszej rodzinie był przypadek związany z domem Żubera. W czasie okupacji Niemiec oddał strzał z tego budynku do 10 letniego chłopca, który wzdłuż Pulawskiej wracał do domu. Niestety dziecko nie przeżyło.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnie 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

   Mam nadzieję, że los się odwrócił i jakiś Saszka w waciaku i papasze zdążył odstrzelić tego typa do maja 1945 roku.

   Edytowany: 11 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3748 sekundy
  REKLAMAA2-AUTO WIMAR (rekrutacja) 08.07.2021 - 07.08.2021