REKLAMAA1-SONARHOME-01-10----31-10-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ17 kwietnia 2018, 09:28

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Znana jest już lista lecznic, w których za darmo do połowy grudnia będzie można wykonać zabieg sterylizacji czy kastracji psa lub kota oraz bezpłatnie zaczipować zwierzę. Nowością jest obowiązek posiadania Karty Warszawiaka przy rejestracji na zabieg.

  Akcja obejmująca sterylizację, kastrację i czipowanie zwierząt na terenie Warszawy w ramach realizacji „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2018 roku” potrwa do 14 grudnia lub do wyczerpania środków finansowych.

  - Największe zmiany, które wprowadza tegoroczna uchwała dotyczą sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Będzie ich więcej, ale też będą lepiej kontrolowane. To za sprawą weryfikacji kart warszawiaka. Dzięki temu pieniądze z podatków mieszkańców będą do nich wracać poprzez finansowanie zabiegów weterynaryjnych - mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

  Sterylizacja – same plusy

  Zabieg sterylizacji lub kastracji polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Zabieg jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które często mają niepożądane działania uboczne.

  Zabieg niesie za sobą szereg korzyści, m.in. zmniejsza się niekontrolowana agresja, nie dochodzi do ucieczek – zwłaszcza w okresie rui i do nieplanowanych ciąż. Sterylizacja także zmniejsza lub eliminuje ryzyko wystąpienia groźnych dla życia schorzeń układu rozrodczego oraz nowotworów sutków i prostaty.

  Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki/rui, od ostatniego szczepienia powinny upłynąć przynajmniej 2 tygodnie. Minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia – można podawać mu tylko wodę do picia.

  Właściciele psów i kotów zamieszkujący na Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego wykonania zabiegu zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Listę ursynowskich klinik podajemy na końcu artykułu.

  Zupełnie za darmo?

  Koszt zabiegu, który jest pokrywany przez miasto obejmuje wizytę kwalifikującą – w tym badanie kliniczne przed zabiegiem w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji lub kastracji w narkozie infuzyjnej, a także zapewnienie zwierzęciu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy oraz podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku.

  Nie zapłacimy także za wizytę kontrolną, w siedzibie zakładu leczniczego dla zwierząt, obejmującą badanie kliniczne oraz zdjęcie szwów. Warunkiem skorzystania z zabiegu finansowanego przez miasto jest:

  • posiadanie ważnego e-hologramu i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka”,
  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza dostępnego w zakładzie leczniczym,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 6. miesiąca życia,
  • oznakowanie elektronicznie zwierzęcia,
  • w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

  Czipowanie = bezpieczeństwo

  Elektroniczne znakowanie zwierząt polega na wprowadzeniu pod skórę maleńkiego czipa z zakodowanym niepowtarzalnym numerem. Czip nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.

  Zaczipowanie umożliwia praktycznie natychmiastowe powiadomienie właściciela o odnalezieniu czworonoga. W czytniki wyposażone są: schronisko dla bezdomnych zwierząt „Na Paluchu”, eko patrole straży miejskiej oraz większość lecznic weterynaryjnych

  Właściciele psów i kotów zamieszkujący na terenie Warszawy mogą skorzystać z możliwości bezpłatnego zaczipowania zwierzęcia, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Warunkiem bezpłatnego oznakowania psa lub kota jest:

  • wypełnienie przez właściciela zwierzęcia – w dwóch egzemplarzach – formularza dostępnego w zakładzie leczniczym,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia
  • dodatkowo w przypadku psów – okazanie aktualnego świadectwa szczepienia przeciwko wściekliźnie.

  Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku,a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do międzynarodowej bazy „Safe-Animal” w terminie do 14 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

  W tych klinikach bezpłatnie dokonasz bezpłatnego zabiegu sterylizacji/kastracji psa lub kota oraz zaczipujesz swojego pupila:

  • Lecznica Weterynaryjna „Anivmed”, ul. Meander 22 lok. U9, tel. (22) 648 55 65
  • Lecznica Weterynaryjna „Univet”, ul. Małcużyńskiego 11, tel. (22) 649 84 19
  • Gabinet Weterynaryjny „Nasz Wet”, ul. Surowieckiego 4, tel. (22) 643 48 15

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3022 sekundy
  REKLAMAA2-BONA-VERBA-01-09----31-10-2019