Zamknij

Cztery włamania do mieszkań na Imielinie. Złodzieje wspinali się po balkonach

09:00, 09.10.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 09:30, 09.10.2019
Skomentuj pixabay.com pixabay.com

W ciągu ostatniego miesiąca na samej tylko Hawajskiej doszło do czterech włamań. Włamywacze weszli do mieszkań w ciągu dnia przez drzwi balkonowe. Jak się obronić przed złodziejami? Policja radzi: miej zaufanego sąsiada.

Mieszkańcy Imielina są coraz bardziej zaniepokojeni doniesieniami o licznych włamaniach w ich okolicy.

- W przeciągu miesiąca słyszałem od sąsiadów o dwóch włamaniach do mieszkań na Hawajskiej. W ubiegłym roku też o kilku. Podobno użyto wytrychów, a więc cichej metody, nie zwracającej  uwagi sąsiadów. W jednym przypadku podobno właściciela nie było tylko godzinę w domu – pisze nasz czytelnik, pan Mirek, prosząc jednocześnie o wywiad z policją, która podpowie jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie.

Czujny sąsiad

Policja potwierdza, że od początku września do dziś zanotowano cztery włamania na ul. Hawajskiej.

- Poszukiwani przez policjantów sprawcy weszli do mieszkań poprzez otwarcie bądź wypchnięcie okien balkonowych w lokalach mieszkalnych na parterze i na pierwszym piętrze – mówi asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji.

- Należy zwrócić uwagę, że podejrzani wspinali się na balkonach w godzinach, w których możliwe jest ich zauważenie, a nikt z sąsiedztwa nie powiadomił o tym policjantów – dodaje.

Podkreśla, że współpraca sąsiedzka, oprócz zabezpieczeń technicznych, jest uważna za najskuteczniejszy środek oddziaływania prewencyjnego na przestępców.

- Do znudzenia powtarzamy, że jeśli ktoś na kilka dni wyjeżdża powinien zabezpieczających wszelkie okna i drzwi najlepiej atestowane i antywłamaniowe zamknięcia, ale elementem towarzyszącym wszelkim poradom, jest „zaufany sąsiad”, którymi często na czas wyjazdu powierzamy swoje mienie, po to, żeby zajrzał do takiego mieszkania, włączył światło, wyjął ulotki ze skrzynki i drzwi, co może dawać przekonanie, że w takim mieszkaniu ktoś jest – mówi Koniuszy.

To właśnie sąsiad jako pierwszy powinien zauważyć obce osoby, które nagle pojawiły się na klatce schodowej czy w pobliżu budynku mieszkalnego i po prostu "prowadzić rozpoznanie" przed ewentualnym włamaniem. Kiedy podejrzane osoby zostaną zapytane, jaki jest ich cel przebywania na klatce schodowej, najprawdopodobniej zrezygnują z włamania do mieszkania.

- Dlatego jako policja apelujemy do mieszkańców Ursynowa na zwracanie uwagi, co się dzieje na państwa podwórku i kto tam przebywa, a już na pewno kto wspina się po balkonach, bo to być może uchroni przed kradzieżą waszych sąsiadów, ale i was samych – mówi policjant.

Kodeks bezpiecznego mieszkania

Ale sąsiedzka czujność to nie jedyna metoda uchronienia się przed włamaniem. Na policyjnych stronach internetowych znaleźć można mnóstwo informacji na ten temat. Poniżej 10 punktów, które wg policji mogą pomóc uchronić mieszkanie przed złodziejami.

  1. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
  2. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
  3. Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
  4. Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.
  5. Uważaj na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
  6. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
  7. Nie toleruj w swym bloku mieszkalnym (na klatce schodowej, w piwnicy lub na strychu) istnienia melin pijackich, skupiających ludzi z marginesu społecznego.
  8. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  9. Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
  10. Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

RafikRafik

11 1

Co do okien, warto zainwestowac kilka zlotych w klamki okienne z zamkiem. Generalnie zlodzieje rozwiercają plastikową ramę i otwierają zamek analogicznie jak mieszkaniec łapiący za klamkę. Zamkniecie na kluczyk uniemozliwia takie otwarcie z zewnątrz. Oczywiscie zawsze może wtedy potluc szybę, ale to niepotrzebny zlodziejowi hałas... 09:49, 09.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

sąsiadsąsiad

5 2

Czy Redakcja może dowiedzieć się z ilu kamer policja przejrzała monitoring? 12:43, 09.10.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wojak_SzwejkWojak_Szwejk

0 1

Wszystkie. Tylko co to da? 11:22, 12.10.2019


AndziaAndzia

0 0

Ja to bym po prostu na balkonie dała kamerę oraz przed drzwiami nawet jeżeli to jest wieżowiec czy blok kamerowany. Co to za problem? Tak to zawsze będziecie mieli z typami do czynienia. 23:23, 24.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%