REKLAMAA1-SanGiovanni--01-07----31-07-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 czerwca 2020, 11:34

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Czy dieta przy Hashimoto powinna składać się z produktów mlecznych?

  Osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie tarczycy, jakim jest choroba znana wszystkim jako Hashimoto, bardzo często obciążone są nietolerancjami pokarmowymi. Bardzo często u takich osób występuje uczulenie na laktozę. Co należy jeść, a czego się wystrzegać, chorując na Hashimoto i czy należy obligatoryjnie zrezygnować z nabiału?

  Nietolerancja laktozy – co ma wspólnego z Hashimoto?

  Ze względu na bardzo duże ryzyko wystąpienia, osoby cierpiące na Hashimoto, powinny zostać przebadane w kierunku nietolerancji laktozy. Jeżeli pomimo leczenia u chorego nie występuje poprawa, przyczyn należy szukać w alergiach pokarmowych. Spożywanie laktozy przez osobę uczuloną, może spowalniać proces leczenia, a nawet go uniemożliwić. W takim przypadku konieczne jest zrezygnowanie z produktów mlecznych. Dzięki temu może dojść do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki leku.

  Dieta w chorobie Hashimoto – kiedy należy zrezygnować z produktów mlecznych?

  Rezygnacja z produktów mlecznych bez wskazań klinicznych jest coraz silniejszym trendem wśród osób z Hashimoto. Może mieć to bardzo negatywne skutki. Jeżeli osoba z własnej woli rezygnuje ze spożycia laktozy, może doprowadzić do sytuacji, w której rozwinie się nietolerancja wtórna. Oznacza to, że organizm przestał produkować enzym trawienny, który umożliwiłby prawidłowe przyswojenie laktozy. To z kolei prowadzi to odczuwania nieprzyjemnych dolegliwości nawet w sytuacji, gdy wcześniej mleko nie powodowało negatywnych reakcji organizmu.

  Produkty mleczne nie są niezbędne dla zdrowia, dlatego ich wykluczenie z diety nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Unikanie ich może okazać się uciążliwe, dlatego, jeżeli nie zauważasz żadnych niepoprawnych reakcji organizmu, możesz jedynie ograniczyć spożywanie mleka. Jeżeli zastanawiasz się jak schudnąć przy chorobie Hashimoto, należy ograniczyć spożywanie tłustych produktów, w tym nabiału, który zawiera wysoką zawartość tłuszczu.

  Dieta w chorobie Hashimoto

  Jeżeli zostanie zdiagnozowana nietolerancja laktozy, należy wprowadzić dietę, która nie zawiera tego rodzaju produktów. Pozostałe osoby mogła bazować w swym jadłospisie na każdym produkcie, który wpisuje się w ramy zdrowej diety. Takie porady można przeczytać we wpisie dietetyka Michała Wrzoska o diecie przy Hashimoto. Utrzymywanie odpowiedniej diety może zadziałać przeciwzapalnie i pomóc w wyregulowaniu poziomu hormonów oraz pozbyć się uciążliwych objawów choroby. Dieta powinna opierać się na zdrowych, naturalnych i świeżych produktach, które umożliwią dostarczenie organizmowi jak najwięcej niezbędnych witamin, pierwiastków oraz związków.

  Spożywane produkty powinny być bogate w białko. Związek ten wspomaga pracę tarczycy oraz metabolizm. Bardzo ważny w diecie każdej osoby cierpiącej na Hashimoto jest również błonnik, którego duże ilości znaleźć można w warzywach i owocach, a także płatkach owsianych. Produkty wskazane przy Hashimoto to również te, które zwierają kwasy tłuszczowe. Pomagają one w przemianie hormonów wytworzonych w tarczycy. Produkty spożywcze, w których znajduje się duża zawartość tych związków to przede wszystkim oleje, orzechy włoskie oraz migdały i inne nasiona. Czego nie wolno jeść przy chorobie Hashimoto? Należy unikać tłustych, przetworzonych produktów spożywczych.

  Rezygnacja z produktów mlecznych nie jest obowiązkiem w przypadku każdej osoby cierpiącej na Hashimoto. Jeżeli zauważasz u siebie problemy gastryczne związane z przyjmowaniem produktów z laktozą, zrób badania w tym kierunku i sprawdź, czy cierpisz na jej nietolerancję. Może ona bardzo negatywnie wpływać na cały proces leczenia.

  Artykuł załadowany: 0.2055 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020