REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 grudnia 2020, 13:03

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zgodnie z uchwałą Rady m.st. Warszawy z dnia 26.09.2019 roku mieszkańcy naszego miasta mogą otrzymać bezzwrotne dofinansowanie na modernizację kotłowni oraz instalację odnawialnych źródeł ogrzewania i zasilania, takich jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, turbiny wiatrowe i instalacje fotowoltaiczne.

  Eko-dotacja pozwala otrzymać naprawdę duże kwoty, ponieważ za każdy zainstalowany kWp instalacji fotowoltaicznej miasto oddaje 1 500 złotych, a za każdy kW gruntowej pompy ciepła można otrzymać kolejne 2 000 złotych. Jednak inwestycje te wiążą się z poważnymi nakładami finansowymi, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę są opłacalne.

  Do rozmowy o opłacalności dotacji warszawskiej zaprosiliśmy Łukasza Siemińskiego, prezesa spółki Sunvival Energy należącej do grupy Sunrise Energy. Firmy specjalizującej się w montażu instalacji fotowoltaicznych i, co bardzo ważne, cieszącej się autentycznym uznaniem klientów.

  Warszawska dotacja na fotowoltaikę

  - Dotacja warszawska pozwala uzyskać do 1 500 złotych za każdy 1 kWp planowanej mocy paneli fotowoltaicznych. Wystarczy złożyć wniosek o dotację do 31 marca 2021 roku, ponieważ do tego dnia trwa nabór wniosków - mówi Łukasz Siemiński. - Warto jednak się pospieszyć, ponieważ wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń. My, ze swojej strony, pomagamy złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, a po ich rozpatrzeniu i podpisaniu umowy z miastem, montujemy instalację i dostarczamy dokumenty do urzędu w imieniu naszego klienta.

  Pytanie jednak, czy taka inwestycja jest opłacalna, bo chociaż dotacja pozwala odzyskać do 15 000 złotych w przypadku instalacji o mocy 10kWp, to jednak trzeba wyłożyć konkretną sumę na zakup i montaż samego systemu.

  Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

  Wydaje się, że każdy, kto zajmuje się fotowoltaiką, albo zainstalował instalację na swoim dachu jest przekonany, że panele słoneczne są doskonałym rozwiązaniem. My jednak wolimy po prostu przyjrzeć się liczbom i pozostawić je Państwu do samodzielnego przemyślenia.

  Instalacje fotowoltaiczne pozwalają generować własny prąd, zadbać o środowisko, ale przede wszystkim całkiem dobrym interesem - mówi pan Łukasz. - Na własny użytek zrobiliśmy kilka obliczeń, które pokazują czemu jesteśmy przekonani do tego rozwiązania.

  - Na przykład, w przypadku rachunków za prąd wynoszących 190 zł miesięcznie, należałoby zamontować instalację o mocy 3,40 kWp- kontynuuje Łukasz Siemiński. - Taka instalacja kosztuje u nas 16 700 złotych. Sporo. Ale po odliczeniu dotacji warszawskiej - 3,40 x 1 500 złotych - kwota ta będzie wynosić już 11 600 złotych. Im większa instalacja tym większa dopłata. Dzięki temu fotowoltaika w Warszawie jest bardziej opłacalna niż w reszcie kraju. A pamiętajmy jeszcze o uldze termomodernizacyjnej, która pozwala odliczyć od dochodu do 53 tysięcy zł wydanych na panele słoneczne.

  - W ramach ulgi termomodernizacyjnej od dochodu odliczymy cały koszt inwestycji i do naszej kieszeni wróci, przy 17% progu podatkowym, 1972 złotych. Oznacza to, że koszt inwestycji wynosi teraz już tylko 9 628 złotych.

  - Sumę tę można sfinansować z preferencyjnego kredytu fotowoltaicznego, którego rata wynosi, w przypadku 9 628 złotych - 108 złotych miesięcznie. To, po pierwsze, i tak mniej niż rachunek za prąd. A po drugie inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się średnio po 5-6 latach. I ponieważ panele działają bez problemu przez 25-30 lat, to przez ten czas mamy dostęp do prawie darmowego prądu, co przy obecnych rachunkach za prąd oznacza idące w tysiące złotych oszczędności przez długie lata - mówi z uśmiechem pan Łukasz.

  No dobrze, idea praktycznie darmowego prądu przez ponad 20 lat bardzo nam się podoba, szczególnie że energia elektryczna nieustannie drożeje. Ale jak zasilimy dom w nocy? I czy instalacja wystarczy na nasze potrzeby zimą, gdy dni są krótkie i pochmurne?

  Jak rozliczany jest prąd z instalacji fotowoltaicznej?

  Obecne rozwiązania prawne pozwalają właścicielom instalacji fotowoltaicznych oddawać nadwyżki energii elektrycznej - np. produkowanej w okresach intensywnego nasłonecznienia - do sieci zakładu energetycznego. Z nadwyżek tych można skorzystać, gdy panele słoneczne nie pracują (na przykład nocą). Dostawca energii elektrycznej zobowiązany jest zwrócić 0,8 kWh za każdą 1 kWh wyprodukowaną wcześniej przez instalację fotowoltaiczną. Oznacza to, że właściciel paneli słonecznych korzysta z własnego prądu w okresie, gdy świeci słońce, nadwyżki wyprodukowanej energii oddaje do sieci i używa ich wtedy, gdy tego potrzebuje.

  A ponieważ rozlicznie odbywa się w cyklu rocznym, ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji, tak by pozwoliła pokryć całe potrzeby energetyczne domu.

  - Zapraszamy do kontaktu - uśmiecha się pan Łukasz - W tym trudnym okresie postawiliśmy na bezpieczne i wygodne kontakty zdalne: przez telefon, Internet i e-mail. Nasi pracownicy wszystko cierpliwie Państwu wytłumaczą, wyjaśnią wątpliwości, dadzą czas do namysłu, a co najważniejsze pomogą załatwić formalności oraz - w razie potrzeby - preferencyjny kredyt fotowoltaiczny.

  - To dużo prostsze, niż się wydaje - kończy pan Łukasz. - Państwu pozostaje wpuszczenie ekipy na plac i do garażu, gdzie zainstalujemy inwerter. A po wymianie licznika przez zakład energetyczny instalacja będzie mogła zacząć generować własny prąd. Zresztą wszystko możecie Państwo zobaczyć na naszym filmie z przykładowej instalacji.

  Sunvival Energy jest częścią grupy Sunrise Energy, której spółki obsługują klientów indywidualnych, biznesowych i instytucjonalnych.

  Jest to pierwsza marka na polskim rynku fotowoltaicznym, która zapewnia w pełni zdalny proces doboru mocy instalacji, jej projektowania, finansowania, ubezpieczenia i pomocy w załatwieniu kredytu oraz obsługi. Z Sunvival można się skontaktować za pomocą formularza na stronie internetowej www.sunvival.pl, pod numerem telefonu: 22 113 45 44 lub przez e-mail: kontakt@sunvival.pl.

  Artykuł załadowany: 0.2465 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021