Zamknij

Czy fotowoltaika się opłaca? Stan na rok 2020

20:46, 02.04.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 23:26, 02.04.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest wśród Polaków coraz popularniejsze. Zainteresowanie instalacjami solarnymi oraz fotowoltaicznymi wiąże się nie tylko z faktem, że pozwalają one indywidualnym gospodarstwom domowym, gospodarstwom rolnym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym, firmom a także osobom oraz instytucjom pobierającym prąd z farm fotowoltaicznych uniezależnić się częściowo lub całkowicie od zewnętrznych dostawców energii.

Druga, równie ważna kwestia to fakt, że energia ze źródeł odnawialnych to energia mająca status eco friendly - przyjaznej dla środowiska. W dobie nieuchronnych i gwałtownie postępujących zmian klimatycznych oraz dewastacyjnego i rabunkowego gospodarowania zasobami naturalnymi, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest po prostu dowodem na naszą społeczną odpowiedzialność.

W rok 2020 osoby oraz instytucje planujące inwestycje w instalacje fotowoltaiczne weszły mając oparcie w aktach formalno-prawnych, które znacznie ułatwiają podjęcie decyzji. Dzięki tym aktom fotowoltaika stała się naprawdę opłacalna. 

Akty formalno-prawne przesądzające o opłacalności fotowoltaiki

  • Nowelizacja  ustawy o OZE, która weszła w życie 29 lipca 2019 roku i doprecyzowała oraz rozszerzyła definicję prosumenta. Prosumenci zostali z mocy ustawy objęci systemem opustów. System opustów działa w ten sposób, że dla osób fizycznych przelicznik wynosi 1 do 0,8 – przy instalacji do 10 kW lub 1 do 0,7 – przy instalacji powyżej 10 kW. Poszczególne grupy prosumentów odbiorą więc 80 lub 70 procent energii oddanej do sieci. 
  • Programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania:
    • Program “Mój prąd” (wdrożony w 2019 roku)
    • Programy “Prosument 2” - budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku
    • Program “Czyste Powietrze” - o dofinansowanie starać można się w terminie od 19 września 2018 r. do 30 czerwca 2027 roku. 

Fotowoltaika pod klucz

Rozwój rynku fotowoltaiki sprawił, że coraz więcej firm oferuje rozwiązania “pod klucz”. Oznacza to, że pomaga wybrać instalację zaprojektowaną w taki sposób, by domownik/zarządca mógł zarządzać produkcją i zużyciem energii. Żeby wiedział, ile energii wytwarza, czy i jaką ma nadwyżkę. W ramach rozwiązania “pod klucz” możliwe jest monitorowane zestawu fotowoltaicznego zdalnie, nawet przez aplikację. 

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Na opłacalność instalacji fotowoltaicznej wpływa wiele zmiennych. Obok wspomnianych już uwarunkowań formalno-prawnych, ważne są oczywiście kwestie techniczne:

  • Sprawność i moc ogniw PV.
  • Jakość inwertera.
  • Kąt nachylenia dachu, jego położenie względem kierunków świata oraz ilość padającego nań słońca.
  • Rzeczywiste zużycie energii: inwestycję zawsze należy poprzedzić analizą rachunków za prąd - im więcej prądu zużywa się podczas dnia, tym bardziej fotowoltaika się opłaca. Przewymiarowana instalacja fotowoltaiczna nigdy nie jest opłacalna.

UWAGA: Przy dobieraniu mocy instalacji trzeba też wykalkulować ilość energii jaką w ciągu roku może wyprodukować instalacja fotowoltaiczna. W Internecie dostępne są wzory, które pozwalają na obliczenie potrzebnej mocy:

  • Ek – ilość zużywanej rocznie energii [kWh],
  • a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%],
  • b – procentowy udział ilości energii oddanej do sieci [%],
  • opust – do 10 kW – 0,8, powyżej 10 kW – 0,7,
  • a+b = 100%,
  • Uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh].

Można także skorzystać z kalkulatorów PV dostępnych w różnych miejscach sieci.

Co wpływa na cenę zestawu fotowoltaicznego?

Cenowy udział procentowy poszczególnych elementów zestawu fotowoltaicznego kształtuje się następująco:

  • Panele fotowoltaiczne: 45%
  • Inwerter: 20%
  • Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15%

Kolejne 10% to cena montażu 10% (czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi). Także 10% to  elektryka - podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu.

Zgodnie z symulacjami specjalistów, instalacja o mocy ok. 5 kW (czyli produkująca tyle prądu, ile zużywa rodzina z dziećmi w średniej wielkości domu), składająca się z naprawdę dobrej jakości podzespołów wraz z montażem i 15-letnią gwarancją kosztuje dziś około 30 tys. PLN. Dzięki obowiązującej dotacji 5000zł koszt instalacji spada do 25000zł a dodatkowo kwota ta podlega uldze termoodernizacyjnej uwzględnionej w picie rocznym co daje kolejne około 5000zł oszczędności. Całkowity koszt instalacji spadnie więc z około 30000 do 20000zł PLN.

Opłacalność fotowoltaiki w roku 2020 jest bezdyskusyjna. Optymalne nasłonecznienie -  centralnej Polsce waha się od 1022 – 1048 kWh/m2/rok, na pozostałym terenie kraju wynosi ono nieco poniżej 1000 kWh/m2 rocznie - jest dodatkowym argumentem przemawiającym za tym, żeby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Systematyczny wzrost cen prądu zdaje się ostatecznie przesądzać o tym, że inwestycja w fotowoltaikę w roku 2020 to inwestycja bardzo racjonalna ekonomicznie. A do tego ekologiczna oraz perspektywiczna.

Materiał powstał we współpracy z firmą SyntezaOZE, która specjalizuje się sprzedaży i montażu systemów fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych, rolników i firm na terenie całej Polski. Chcesz skorzystać z naszych usług? Sprawdź nasz najbliższy oddział: https://syntezaoze.pl/m/warszawa/.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%