REKLAMAA1 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 kwietnia 2021, 12:50

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Mleko dla kota nie jest kompletnym pokarmem, więc nie powinno stanowić podstawy jego diety. Poza tym większość dorosłych kotów nie toleruje laktozy, a spożycie mleka może skończyć się u nich poważnymi problemami trawiennymi. Dlatego lepiej nie podawać kotu mleka, a jeśli wydaje nam się, że takim przysmakiem możemy sprawić mu przyjemność, powinniśmy wybierać specjalne mleko dla kotów i podawać mu je od czasu do czasu, w niewielkich ilościach.

  Mleko dla kota - czy to dobry wybór?

  Pogląd, że kot może pić mleko, powoli odchodzi do lamusa. Całe szczęście, bo mleko dla kota nie jest pokarmem, który powinien gościć w jego menu. Dlaczego? Przedstawiamy trzy najważniejsze powody:

  • Mleko nie jest pokarmem kompletnym

  Jedyne mleko, jakie stanowi dla kota pełnoporcjową dietę, to pokarm kotki dla kociąt od narodzin do około 3-5 tygodnia życia. Po tym czasie konieczne jest stopniowe wprowadzanie pokarmów stałych, aby dostarczyć kotu wszystkie niezbędne substancji odżywcze. Podstawą diety kota po odsadzeniu od mleka matki powinna być pełnoporcjowa karma gotowa dostosowana do jego wieku - taki pokarm zapewnia mu składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania w wieku dorosłym.

  • Mleko jest ciężkostrawne

  Około 6.-8. tygodnia życia w organizmie kota zaczyna spadać aktywność enzymu laktaza (pomagającego w rozkładaniu cukru mlecznego, czyli laktozy) i w bardzo szybkim czasie kot traci zdolność prawidłowego trawienia mleka. Pokarm ten staje się dla kota po prostu ciężkostrawny - może powodować m.in. biegunki. Dodatkowo, białko mleka, czyli kazeina, również nie jest dla kota łatwa do przyswojenia.

  • Mleko jest kaloryczne

  Nawet jeśli wydaje Ci się, że podawanie mleka bez laktozy dla kota służy Twojemu zwierzęciu i nie wywołuje u niego problemów trawiennych, nie powinieneś robić tego zbyt często. Mleko jest pokarmem niekompletnym, a do tego stanowi dla kota dodatkową porcję kalorii. Koty, które są karmione mlekiem systematycznie, np. otrzymują je zamiast wody do ugaszenia pragnienia, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. 

  Specjalne mleko dla kota - czy warto je podawać?

  Twój mruczek miał okazję posmakować mleka i bardzo polubił jego smak, dlatego zastanawiasz się, czy kot może pić mleko, a jeśli tak, to jakie? W sklepach zoologicznych dostępne jest specjalne mleko dla kotów. Produkt ten został opracowany przez ekspertów żywienia zwierząt i dostosowany do specyficznych wymagań dietetycznych kotów. Specjalne mleko dla kota jest lekkostrawne, dzięki obniżonej zawartości laktozy. Zawiera też szereg witamin i składników mineralnych korzystnych dla kotów. Jednak nie jest to pokarm pełnoporcjowy, więc może występować w diecie kota sporadycznie, jako przekąska, a nie jako główny posiłek. To idealny przysmak dla kotów, które lubią smak mleka, a niechętnie zaglądają do miseczki z wodą - napój ten dostarczy im dodatkową porcję płynów w ciągu dnia.

  Co powinien pić kot?

  Do nawadniania kota najlepsza jest czysta woda pitna. Mleko dla kota podawane w zalecanej ilości w ciągu dnia nie pokryje całego zapotrzebowania zwierzęcia na wodę. Mokra karma, która charakteryzuje się wysoką wilgotnością w dużym stopniu nawodni organizm kota, ale nadal nie będzie to wystarczająca ilość.

  Woda gasi pragnienie i nie zawiera kalorii, więc jest najlepszym napojem dla kota. Zapewnij swojemu pupilowi dostęp do miseczki ze świeżą i czystą wodą. Wymieniaj ją codziennie i za każdym razem myj miseczkę. Aby kot chętnie pił, ważne jest usytuowanie stanowiska z wodą - powinno znajdować się ono z dala od kuwety, a także co najmniej pół metra od jedzenia. Najlepiej ustaw naczynia z wodą w różnych miejscach w mieszkaniu, aby mruczek miał wiele okazji do ugaszenia pragnienia. A jeśli to nie wystarcza, kup swojemu kotu specjalne miseczki- fontanny.

  Artykuł załadowany: 0.3441 sekundy
  REKLAMAA2 Dzieci Puszczy 01.04.2021 - 30.04.2021