Zamknij

Czy można pić wodę gazowaną w ciąży? Odpowiadamy

10:41, 02.12.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:47, 02.12.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe, szczególnie uwzględniając nawodnienie organizmu. Ilość i rodzaj wypijanych płynów budzi wiele wątpliwości. Coraz więcej pań zastanawia się, czy woda gazowana w ciąży jest dozwolona. Dowiedz się więcej.

Eksperci co do jednego są zgodni – woda mineralna najlepiej gasi pragnienie, dlatego powinna stanowić podstawę w zakresie nawadniania organizmu. Jak wynika z zaleceń Instytutu Matki i Dziecka, kobiety w ciąży powinny wypijać co najmniej 2,5 l płynów dzienne. Z tego aż 80% powinno zostać uzupełnione wodą.

Woda gazowana w ciąży jest dozwolona

Wokół wody gazowanej wypijanej przez kobiety ciężarne narosło wiele mitów. Traktowana jak inne napoje wzbogacone dwutlenkiem węgla, miałaby rzekomo wpływać negatywnie na płód. Żadne badania nie potwierdzają jednak szkodliwego oddziaływania wody gazowanej na rozwój dziecka.

Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest woda niegazowana, tą z bąbelkami mogą wypijać kobiety w ciąży, jeśli tylko mają ochotę. To dużo lepsza opcja niż spożywanie kolorowych napojów gazowanych.

Kiedy nie pić wody gazowanej?

Mimo że woda gazowana w ciąży jest dozwolona, nie jest wskazana dla wszystkich pań. Powinny z niej zrezygnować przede wszystkim kobiety, które uskarżają się na wzdęcia i cierpią z powodu zgagi. Dlaczego? Woda gazowana nasycona jest dwutlenkiem węgla. Bąbelki mogą więc być przyczyną podrażnień błony śluzowej żołądka.

Co zamiast wody?

Co jednak zrobić, gdy smak wody niegazowanej jest dla przyszłej mamy nie do przyjęcia, a woda gazowana w ciąży faktycznie powoduje zgagę? Lista alternatywnych płynów jest dość długa.

Zamiast wody gazowanej można spożywać:

  • wodę niegazowaną z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
  • słabą czarną herbatę,
  • niektóre herbaty owocowe,
  • herbatę czerwoną,
  • napar z melisy.

Dozwolone są również przetwory mleczne, takie jak jogurty naturalne do picia, kefiry, maślanki. Będąc w ciąży, możesz pić również kawę – najlepiej bezkofeinową lub zbożową.

Pamiętaj jednocześnie, że w ciąży zakazany jest alkohol – nie sięgaj nawet po piwa z niską jego zawartością. Nie istnieje bowiem żadna dozwolona ilość alkoholu, która jest bezpieczna dla płodu. Nawet najmniejsza dawka może zwiększać ryzyko wystąpienia FAS (płodowego zespołu alkoholowego).

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AdalbertusAdalbertus

0 0

Feeee. Pić wodę albo cokolwiek innego w c i ą ż y . Ja wolę jednak w szklance albo w kubeczku :-)

Pokłony
Adalbertus 14:17, 03.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarlenaMarlena

0 0

Bardziej preferuję soki własnej roboty. Wg. terapia sokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki takie soki mają najwięcej witamin i enzymów. Soki z kartonu ze sklepu tego ci nie dadzą. Poza tym mamy pewność co pijemy jeśli sami wyciśniemy sok. Takie soki są świetnym urozmaiceniem dla wody czy herbaty. 11:57, 25.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%