REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 stycznia 2020, 14:15 komentarzy 20

  (UM)

  Od kilku dni ursynowianie mogą już korzystać z recyklomatu postawionego przed urzędem dzielnicy. - Co to urządzenie zmieni? Chyba tylko to, że namawia się nas do noszenia butelek ze sobą, zamiast wrzucania ich do śmietników - mówią nam mieszkańcy, wątpiący w sens funkcjonowania miejskich recyklomatów.

  Za 10 wrzuconych butelek typu PET - 20% zniżki na kawę w sieciówce, za 25 butelek - wejście do Teatru Capitol w soboty, a za 50 - 10% zniżki na ekokosmetyki. Recyklomat przy urzędzie dzielnicy, postawiony w ramach współpracy miasta z koncernem Coca Cola, na razie cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Więcej osób podchodzi, by zobaczyć jak wygląda i działa urządzenie, niż by coś do niego wrzucić.

  - Przyszłam na razie zobaczyć, jak to działa. I szczerze mówiąc mam z tym urządzeniem problem. Myślałam, że będzie można tu wrzucać uciążliwe odpady, takie jak baterie czy dezodoranty, a tu tylko puszki i butelki, które normalnie segreguję. Jaki jest sens stawiania takich urządzeń? - zastanawia się Andżelika, którą spotkaliśmy przy recyklomacie.

  Pytanie jest jak najbardziej zasadne. Oto bowiem ustawa śmieciowa kompletnie pomija kwestię segregowania takich odpadów jak opakowania po sprejach. Wg wyszukiwarki "śmieciowej" uruchomionej przez stołeczny urząd tego typu odpad należy zawieźć do... Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. A takie są w Warszawie tylko dwa - w Wilanowie przy ul. Zawodzie i na Białołęce przy Płytowej. Można też skorzystać z mobilnego punktu, który na Ursynowie mieści się przy parkingu na ul. Gandhi. 

  - To naprawdę jest duży problem. Osoba, która chce dbać o prawidłową segregację musi albo zbierać wszystkie uciążliwe śmieci osobnego pojemnik i raz w miesiącu je wywieźć, albo chodzić z każdym dezodorantem do miejsca zbiórki. Dlatego przydałyby się recyklomaty przyjmujące takie odpady - dodaje pani Andżelika.

  Zniżki, a dlaczego nie pieniądze?

  Tymczasem urząd miasta pytany przez nas, czy powstaną recyklomaty przyjmujące np. baterie, opakowania po lekach, małe butelki po rozpuszczalnikach czy wspomniane dezodoranty, odpowiada, że na razie nie ma tego w planach.

  - Recyklomaty zostały sfinansowane i przekazane przez partnera, to pilotażowy projekt, który w przyszłości może się przerodzić w inne projekty. Na razie musimy zobaczyć, jak mieszkańcy korzystają z postawionych już recyklomatów - mówi Dominika Wiścniewska ze stołecznego ratusza.

  W wielu miastach Europy recyklomaty są przy każdym większym sklepie i zamiast zniżek czy kuponów oferują żywą gotówkę za wrzuconą butelkę czy puszkę. Dlaczego podobnego systemu nie udało się wprowadzić w Warszawie? 

  - Szczerze powiem, że szału nie ma z tymi zniżkami. Jeśli mam być szczera, to "bida z nędzą". Nie wiem czy ludzie się na to rzucą - komentuje pani Agnieszka na forum Ursynowa w internecie.

  Brak systemu kaucyjnego nie mógł być jednak wprowadzony przez gminę. Nie pozwalają na to aktualne przepisy - odpowiada miasto.

  - W Polsce nie ma przepisów dotyczących systemu kaucyjnego oraz o rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania, które produkują. Zapowiadane są one już od 4 lat - mówi Dominika Wiśniewska z Urzędu m. st. Warszawy.

  Dopiero kilka dni temu nowe Ministerstwo Klimatu zapowiedziało, że na przełomie marca i kwietnia pojawią się projekty odpowienich przepisów. Zgodnie z unijnymi wymogami takie prawo ma obowiązywać obowiązkowo od lipca 2020 roku.

  Po co więc recyklomaty stanęły na ulicach Warszawy już teraz? - Chcemy przekonać mieszkańców stolicy do selektywnej zbiórki odpadów i uświadomić, że nawet jednorazowe opakowania mają swoją wartość. Butelki czy puszki to dobre materiały odnawialne - kwituje Wiśniewska.

  Cel jest więc edukacyjny, a nie praktyczny. Na ułatwienia w pozbyciu się problematycznych odpadów będziemy musieli jeszcze poczekać.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 5
   OBOJĘTNY
  • 8
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  20Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~z Ursynowa 20 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Przez ostatnie 2 tygodnie ursynowski recyklomat dumnie informował o przepełnieniu. Dzisiaj - wielki sukces - napis został zamieniony na "urządzenie czasowo nieczynne". Jedyne pocieszenie, że to firma Coca-Cola zapłaciła za tę farsę (mam nadzieję). Ja jednak pozostanę eko - nie będę kupować ich badziewnych napojów w badziewnych PLASTIKOWYCH butelkach.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mieszkaniec ursynowa 19 5 miesięcy temuocena: 100% 

   jeżeli recyklomat kosztował 100000 pln , to dlaczego osoby odpowiedzialne za recyklomat dopuszczają do skandalicznej sytuacji , że mieszkańcy Ursynowa odchodzą z kwitkiem z powodu przepełnienia recyklomatu i braku działań osób odpowiedzialnych , jak można dopuścić do sytuacji , ze przez kilka dni recylomat jest przepełniony i nikt nic nie robi w tej sprawie , a urżad dzielnicy jest kilka metrów dalej , ale dla lenia odpowiedzialnego za recyklomat to zbyt daleko

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~albatros 18 5 miesięcy temuocena: 100% 

   kpina z ludzi, co z tego ze jest recyklomat jak jest zapełniony i od niedzieli brak możliwości wrzutu , w poniedziałek nikt z urzędu gminy się nie zainteresował , jednym słowem wyrzucone pieniądze w błoto

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiernaczytelniczka 17 5 miesięcy temuocena: 88% 

   Ad vocem biorąc pod uwagę serię idiotycznych decyzji i wizerunkowych strzałów w kolano można domniemywać, że pogłoski o tym, że Robert Kempa z PiSem flirtuje są wielce prawdopodobne. Zastępców dobrał sobie naprawdę wyjątkowych zarówno pod względem arogancji jak niekompetencji.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiernaczytelniczka 16 5 miesięcy temuocena: 100% 

   ja bym chciała tak automat, że wrzuca się głupiego urzędasa z jednej strony a z drugiej wychodzi kasa jaką przez lata małpa brała za nie wiadomo co

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~co myślicie? 15 5 miesięcy temuocena: 100% 

   a będą w tym roku wydawać kwiatki za szkło, makulaturę, plastiki? Ktoś coś???

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 14 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Jeżeli kosztował ze 100 000 zł a miesięczne utrzymanie 10 000 to ma sens, Dzielnica ma dużo kasy do odwirowania.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 13 5 miesięcy temu

   Dzięki kierowcom których wpływy do budżetu zadiksjsy go - DZIĘKUJEMY DZIĘKUJEMY

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~eko100% 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Za 500 butelek seans w Teatrze Kwadrat w poniedziałek o 8h25 z możliwością zamiany na godz. 23h45, a za 1000 butelek pamiątkowe zdjęcie z Zastępcą Drugiego Kierownika VII Wydziału Urzędu ds. Redystrybucji Deszczówki w woj. mazowieckim.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~joj! 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

   To ja chyba sobie zakupie nowy smarkfon, żeby korzystać z owej aplikacji...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miszczuj 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

   nie sadziłem, że urząd może zrobic coś bardziej bzdurnego i na przekór mieszkańcom niz akcja przedepty, ale widac nie doceniamy nowej koalicji rządzącej dzielnicą. To nie sodówka to wrodzony gen głupoty...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~womi 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Niestety calkowita racja. Przekopane przedepty, ktore widuje, zamienily sie ze sciezek w autostrady. Teraz sa naprawde paskudne. Malo tego - w poblizu pojawily sie nowe, tam gdzie ich nigdy nie bylo. A wystarczylo mieszkancom ulozyc waskie chodniki lub - po prostu - nic nie robic. Co gorsza, srednio rozgarniety nastolatek portafilby z gory przewidziec, ze ludzie nie zmienia swoich wieloletnich nawykow.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Mobilny PSZOK przy Gandhi?? Jaja sobie robicie?? Powinni tam postawić altanę z takim przeznaczeniem (zamiast wiaty dla palaczy panie Ostrowski). A teraz wala się to co ludzie zostawią (a inni rozbiorą) po parkingu i wygląda to jak fawele w Brazylii. I tak to właśnie zarządzają notable. Ale selfie przy maszynie oczywiście prawie cały zarząd dzielni na fejsbunia se wrzucił.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 7 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Głupota i wydawanie NASZEJ kasy pod pozorem ekologii. Ponoć budżet na br. jest znacznie okrojony a oni kupują rowery elektryczne, recyklomat, wiatę dla palaczy chcą stawiać, likwidują ścieżki wydeptane od lat przez mieszkańców. A kto bogatemu zabroni?? Jak się ma wadza "za nasze" bawić to na całego...

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~iskra 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Potrzebne są kontenery na elektrośmieci i na śmieci tzw. komunalne lub organizować na takie śmieci zbiórki okresowe na osiedlach. Teraz aby wyrzucić przysłowiową tubkę po kleju czy baterie albo urządzenie elektryczne trzeba nieraz przemierzać połowę Warszawy. To jest chore!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maggie 5 5 miesięcy temuocena: 96% 

   Pic na wodę fotomontaż. Daje się mieszkańcom coś czego nie potrzebują, a nie daje tego czego potrzebują. Potem będzie możńa powiedzieć "nie działa". Może ktoś zacznie w końcu słuchać ludzi. Potrzebujemy miejsca gdzie wyrzucimy o każdej porze dnia i nocy: spreje, tubki po farbach do włosów, klejach itp, puszki po farbach, niewielkie resztki materiałów budowlach. Baterie można oddać np w sklepie, który je sprzedaje, ale co mam zrobić z tubką po kleju kropelka i puszką po lakierze? A co ze starszymi osobami? Nie chcemy w domach mieć śmietników, tym bardziej, że składowanie resztek chemikaliów jest niezgodnie z PPOŻ. Jak mamy sortować śmieci to dajcie nam realnie taką możliwość. Chrońmy środowisko naprawdę a nie pseudodziałaniami.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kurkawodna 4 5 miesięcy temuocena: 90% 

   Odpowiedź jest prosta. Daje się ludziom to na czym aktualnie mogą zarobić decydenci.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

   Coca cola partnerem akcji? Przecież to piarowski chwyt jednego z największych plastikowych zaśmiecaczy. A przy okazji: może dzielnica jako część miasta Warszawy wymusi na mieście odbiór odpadów zielonych (zeszłorocznych liści, które kazano pakować w worki). Jak dotąd zarówno miasto, jak i śmieciarze z Suezu olewają ten problem, chociaż opłaty pobierają bez olewania. Spółdzielnie wywożą liście na własny koszt. Toż to jawne złodziejstwo, panie burmistrzu Dominiaku.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Off Ca. 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

   "W wielu miastach Europy recyklomaty ... oferują żywą gotówkę za wrzuconą butelkę. Dlaczego podobnego systemu nie udało się wprowadzić w Warszawie?" ba, w całej Polsce?!! Ponieważ zachodni urzędnik najpierw rozwiązuje problem a nie pcha od razu ręki do kieszeni podatnika :). Mamy technologię przetwarzania PET na ropę. Tona plastiku wystarczy do uzyskania 500l ropy. Jeśli nic się nie zmieniło to głównym zainteresowanym inwestycjami w rozwój tej technologii jest BP. To tak a propos przetwarzania znacznej i uciążliwej części odpadów.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~On 1 5 miesięcy temuocena: 0% 

   Po co ci ropa jeździj na prąd że słońca

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3224 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020