REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Piotr Czaja)

  Ursynów ma szansę dostać w prezencie… park. I to wyjątkowy park, zajmujący teren o powierzchni ponad 5 hektarów, pokryty starodrzewem. Po metamorfozie zafundowanej mu przez inwestora czeka na przejęcie przez miasto. Poznajcie Ósmy Park!

  Niewiele osób wie o jego istnieniu, ukryty jest za zabudowaniami Fortu VIII Służew, przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej i ul. Nowoursynowskiej. Inwestor – Turret Development – kupił w 2005 roku fort oraz przylegający do niego terenu i poddał całość gruntownej rewitalizacji.

  Historia ukryta na Ursynowie

  Sam fort może poszczycić się ponad 130-letnią historią, która zaczyna się, kiedy car Aleksander w latach osiemdziesiątych XIX wieku, wydał polecenie jego budowy. Fort jest jedną z części Twierdzy Warszawa i pierwotnie składał się z 28 obiektów i zajmował 26 hektarów.

  Podczas II wojny światowej w forcie stacjonowały wojska niemieckie, a w koszarach znajdowały się stajnie. Po zakończeniu wojny, do lat dziewięćdziesiątych fortem zarządzało wojsko. W tym czasie wokół jednostki wybudowano tzw. osiedle generalskie.

  Tuż za fortem znajduje się wyjątkowy park, który przez lata pozostawał dziki i zapomniany. Teraz przeszedł gruntową rewitalizację, aby dać mieszkańcom możliwość korzystania z zielonej enklawy.

  Park został ukształtowany w latach 80-tych XIX wieku. Historycznie to teren zielony będący częścią fortyfikacji. W czasie PRL-u zarastał i niszczał, a jedynie nieliczni wiedzieli o jego istnieniu. Nikt się nim nie zajmował, obszar dziczał i stał się praktycznie niedostępny.

  Przeważa tu roślinność w dużej mierze przypadkowa, ale bujna i robiąca wrażenie. Dominują krzewy i drzewa liściaste, pośród których jest dużo wiekowych okazów. Dodatkowo w nielicznych obszarach, do których można było dojść, mieszkańcy sąsiedniego osiedla dokonali pojedynczych nasadzeń między innymi krzewów i drzew owocowych.

  Ósmy Park już gotowy

  Cały teren wymagał nie tylko oczyszczenia z dziesiątek nagromadzonych przez lata śmieci, ale przede wszystkim uregulowania zieleni i pielęgnacji. Nowy właściciel usunął nadmiar roślinności i chwastów. Z racji ukształtowania terenu część prac musiała zostać wykonana bez użycia ciężkiego sprzętu. W dole fosy leżały dziesiątki powalonych drzew, które trzeba było wynieść jedno po drugim.

  Na tak przygotowanej przestrzeni powstały naturalne alejki, drewniane schody, miejsca do rekreacji i uprawiania sportu. W części górnej parku znalazła się część rekreacyjna. Znajdziemy tu ogrody społecznościowe, altany, miejsce na ognisko i grilla, a także plac zabaw i siłownię plenerową.

  Do niższej części – znajdującej się w wąwozie – prowadzą długie drewniane schody. Schodząc po nich można się poczuć, jakby nagle wchodziło się do innego świata. Starodrzew, fosa i malowniczy wąwóz zachwycają i przypominają o historii tego miejsca.

  Ostatnia prosta

  Park nadal jest własnością dewelopera, ale dzielnica Ursynów dostała propozycję przejęcia terenu w administrowanie za symboliczną złotówkę. Aby jednak nabyć ten grunt, dzielnica musi najpierw mieć podstawę prawną, jedną z nich jest plan miejscowy, na który w Warszawie czekać latami.

  Aby teren nie leżał przez ten czas odłogiem, prawnicy z ursynowskiego ratusza w oparciu o ustawę o gospodarce nieruchomościami i studium zagospodarowania przestrzennego, znaleźli podstawę dającą możliwość nabycia parku szybciej.

  - Jest wola dewelopera, jest nasza wola i podstawa prawna. Będziemy chcieli podjąć się tego wyzwania i udostępnić ten - zupełnie inny niż wszystkie – teren zielony jako dzielnica – mówi zastępca burmistrza Bartosz Dominiak.  

  Turret Development deklaruje, że jest gotowy, aby oddać miastu teren, a park jest już przygotowany do użytkowania i będzie na bieżąco pielęgnowany, do momentu przejęcia zielonej enklawy. Pozostaje więc czekać na dopełnienie wszystkich formalności, m.in. wydzielenie parku jako odrębnej działki, co z pewnością nie odbędzie się z dnia na dzień.

  W okolice Ósmego Parku można wybrać się spacerem, rowerem lub komunikacją miejską (przystanek Nowoursynowska lub Arbuzowa). Osoby zmotoryzowane niebawem będą mogły zostawić samochody na parkingu.

  W GALERII ZDJĘCIA Z ÓSMEGO PARKU:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 225

  • 162
   BARDZO PRZYDATNY
  • 34
   ZASKOCZONY
  • 22
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  10Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mamiszon 10 12 miesięcy temu

   Tablica z regulaminem informuje iż jest to teren prywatny. Jest informacja że trzeba mieć podpisaną kartę czy też umowę... Jest zainstalowana furtka zamykana na klucz. I putanie kto rzeczywiście może wejść na teren parku ? Każdy ? Czy mieszkaniec Fortu ? Czy ten kto ma kluczyk ?

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Natolinka 9 ponad rok temu

   Jest też mini park przy Ul. Lanciego i KEN niestety zaniedbany A szkoda.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~R1 8 ponad rok temuocena: 100% 

   Prośba do Pani Redaktor, autorki artykułu. Czy mogłaby Pani wymienić wszystkie parki Ursynowa, łącznie z lokalizacją. Ten jest ósmy, a wcześniejsze?.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~roba 7 ponad rok temuocena: 100% 

   A co z generałami co w pobliżu mają wille pobudowane w pięknych latach 90-tych kiedy to niektórzy mogli budować w tak ciekawych i spokojnych miejscach.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ryś 6 ponad rok temuocena: 100% 

   "Aby jednak nabyć ten grunt, dzielnica musi najpierw mieć podstawę prawną, jedną z nich jest plan miejscowy, na który w Warszawie czekać latami." to zdanie należy poprawić...."czekać"

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~maniek 5 ponad rok temuocena: 67% 

   To teraz wreszcie najwyższy czas na DZIAŁANIE RATUSZA w sprawie Parku nad POW, aby na jego powstanie nie trzeba było czekać kilku lat po zakończeniu budowy POW w 2020r. Panie Burmistrzu proszę o zdecydowane działanie. Piękna koncepcja to za mało, potrzebne formalne uzgodnienia z GDDiA oraz wykonawcą budowy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rolo 4 ponad rok temuocena: 38% 

   bo jak nie powstanie to znowu na dziko zaczną się tam gromadzić bazarowcy ... a tego okoliczni mieszkańcy akurat nie potrzebują, dość smrodu, brudu, bałaganu i wiecznie zajętych parkingów w każdy weekend.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EwaÖ 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Super miejsce. Byłam. Polecam. Można poczuć się jak za miastem.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 2 ponad rok temuocena: 42% 

   Super, w końcu miejsce gdzie będzie można rowerkiem przyjechać i grilla rozpalić, bo w tym Powsinie od dymu to już się wysiedzieć nie da.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~B 1 ponad rok temuocena: 74% 

   To jeśli tam rozpalisz grilla to tez bedziesz czuł dym...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 14 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2447 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-10----31-10-2020