REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Przyszłe mamy w trosce o bezpieczeństwo swoje i dziecka często rezygnują z latania samolotem. Omijają je ważne delegacje i zasłużone wakacje. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to specjalistę z długoletnim stażem.

  O tym, czy kobiety w ciąży powinny latać samolotem, krąży wiele błędnych przekonań często nie popartych żadnym medycznym uzasadnieniem. Przyszłe mamy obawiają się m.in. zmian ciśnienia i skutków długiej podróży.

  Aby rozwiać wszelkie wątpliwości ciężarnych, zapytaliśmy o to czy latanie w ciąży jest bezpieczne dr. n. med. Wojciecha Majkusiaka - specjalistę ginekologii i położnictwa - który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Za i przeciw

  Latanie w ciąży samolotem nie jest do końca bezpieczne - mit czy prawda?

  Podróżowanie samolotem w ciąży pojedynczej o prawidłowym przebiegu jest co do zasady bezpieczne do 37. tygodnia ciąży. Oczywiście w trakcie lotu w kabinie są zmienione warunki atmosferyczne, to znaczy ciśnienie parcjalne tlenu jest niższe niż na ziemi i odpowiada mniej więcej ciśnieniu na wysokości 1500-2000 m n.p.m. W związku z tym wysycenie krwi tlenem jest niższe, ale nie stanowi to istotnego problemu dla osób zdrowych.

  Niższa jest także wilgotność powietrza na pokładzie samolotu. Może to być przyczyną dyskomfortu dla pacjentki w ciąży, ale nie udowodniono negatywnego wpływu podróżowania samolotem dla zdrowia dziecka, a także na zwiększoną częstość porodów przedwczesnych.                     

  Kiedy i dlaczego ciężarna powinna unikać latania? Jakie są szczególne przeciwwskazania do latania w ciąży?

  Zawsze należy sobie zadać pytanie czy podróż samolotem jest konieczna. Z pewnością przeciwwskazaniem do lotu jest niedokrwistość w ciąży, krwawienie, zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych, ciążka choroba serca lub układu oddechowego, stan po niedawno przebytej operacji przewodu pokarmowego, a także kilka dni po załamaniu kończyny dolnej.

  Istotne ryzyko dotyczy także wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w związku z wymuszoną pozycją siedzącą w trakcie lotu zwłaszcza dla lotów na duże odległości.

  Bezpieczna podróż

  Jak przygotować się do podróży samolotem, żeby była ona bezpieczna i komfortowa?

  Większość linii lotniczych nie zezwala na podróż samolotem powyżej 36. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży pojedynczej i powyżej 32. tygodnia ciąży dla kobiet w ciąży bliźniaczej. Należy zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami konkretnej linii lotniczej dla podróżujących kobiet w okresie ciąży aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

  Na pewno należy zadbać o picie wody w trakcie lotu ze względu na niską wilgotność powietrza w kabinie samolotu. Trzeba zapobiegać wystąpieniu incydentów zakrzepowych w układzie żylnym poprzez właściwe założenie przed podróżą pończoch uciskowych a także podróż na miejscu z możliwością prostowania kończyn i w miarę możliwości krótkie chodzenie w samolocie, raz na 30-60 minut.

  Jakie kierunki podróży ciężarne powinny omijać?

  Z pewnością znaczenie ma czas trwania lotu. Tak więc planowanie podróży, które trwają powyżej 4 godzin powinno znaleźć racjonalne uzasadnienie. Istotne jest także rozważenie dostępu w miejscu docelowym do ewentualnej pomocy medycznej (np. szpital z oddziałem neonatologii).

  Podróż w miejsca wymagające szczepień lub profilaktyki antymalarycznej wymaga konsultacji lekarza, choć co do zasady stosowanie tych leków lub inaktywowanych szczepionek jest bezpieczne.

  Kiedy można zaplanować pierwszą po porodzie - bezpieczną dla świeżo upieczonej mamy i dziecka – podróż samolotem?

  Racjonalne wydaje się planowanie podróży samolotem po zakończonym okresie połogu, a więc po 6 tygodniach od porodu. Dotyczy to także bezpieczeństwa dziecka, którego układy: oddechowy i krwionośny muszą się przystosować do warunków, które panują w kabinie samolotu.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca grudnia i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Troskliwy 2 3 miesiące temuocena: 86% 

   Ciąża to nie choroba można nawet jeździć metrem nie stojąc w korku na Ken/Rosoła

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Angela 1 3 miesiące temuocena: 0% 

   Może wybuchnąć więc nie można latać!!!

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2962 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020