REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Ważą się losy wierzby przy Wiolinowej. Spółdzielnia ma już pomysł, jak ją ratować. Jednocześnie prosi mieszkańców o zrozumienie i cierpliwość. Aby drzewo ponownie cieszyło sąsiadów, musi zostać ponownie drastycznie przycięte.

  Pod koniec czerwca duża część wierzby obok Domu Sztuki przy Wiolinowej zawaliła się na sąsiedni chodnik. Szczęście w nieszczęściu, że nikt akurat nie przechodził zazwyczaj zatłoczonym ciągiem. Od tamtej pory drzewo jest ogrodzone, a jego los stoi pod znakiem zapytania. 

  - Zleciliśmy wykonanie opinii dendrologicznej. Drzewo stanowi duże zagrożenie, jego statyka jest zaburzona. Znajdują się w nim zarodniki pasożytniczych grzybów, które wywołuję zgniliznę. Rośnie też w korytarzu aerodynamicznym, gdzie musi opierać się wiatrowi. Byliśmy zmuszeni je ogrodzić - mówi Karol Dubielecki z odpowiedzialnej za wierzbę SMB „Jary”.

  Wierzba do uratowania

  Pytanie: co dalej? Miesiące mijają, a z wierzbą nic się nie dzieje. Czy będzie ogrodzona już do końca swoich dni? Spółdzielnia zapewnia, że nie. Mieszkańcy muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Sprawa wierzby przy Wiolinowej powinna się rozwiązać na początku przyszłego roku.

  - W opinii zalecono przycięcie drzewa. Wówczas wypuści nowe pędy i będzie mogła dalej rosnąć. Trzeba to zrobić mniej więcej w lutym, na przedwiośnie, przed okresem wegetacji. To najkorzystniejszy dla drzewa okres. Do tego czasu ogrodzenie będzie dalej stało. Jest duża szansa, że uda się uratować wierzbę - tłumaczy Karol Dubielecki. 

  Spółdzielnia polepszy warunki, w których drzewo rośnie. Podsypie wierzbę kompostem ogrodniczym. Dosadzi także dodatkowe rośliny, które pomogą się jej lepiej zakorzenić. Poprawi także retencję. Tym samym SMB „Jary” przekonuje o chęci ratowania drzewa.

  Ale żeby to wszystko zrobić, musi wystąpić do urzędu dzielnicy o zezwolenie na… wycinkę wierzby. 

  - Zgodnie z prawem sami możemy przyciąć ją tylko o 30%. Do jej uratowania musimy ją przyciąć o połowę. Na pewno nie chcemy jej wycinać. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by ją uratować. Mam tylko nadzieję, że wytrzyma zimę - stwierdza przedstawiciel SMB „Jary”.

  Spółdzielnia wytłumaczy wszystko mieszkańcom, gdy przyjdzie czas na zgłoszenie drzewa do urzędu. Zgodnie z przepisami SMB „Jary” musi dać spółdzielcom miesiąc na wypowiedzenie się w tej sprawie. Zaś na wiosnę wierzba z dużym prawdopodobieństwem - jak przekonuje spółdzielnia - znów się zazieleni.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Remek 5 2 miesiące temuocena: 60% 

   porażające, gdy brak wiedzy przykrywa chęc lansowania sie na przyrodzie, to drzewo jest nie do uratowania, ciekawe czy ktos w koncu zginie od konara, czy jednak beda sie wiazac lancuchami jakicys niedouczeni spolecznicy :D beka, ale jednak i ryzyko spore :D

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Emeryt78 4 2 miesiące temuocena: 20% 

   Jestem za wycięciem wierzby i wyburzeniem domu sztuki. Działka pod inwestycje super! Kasa by dla spółdzielni była!!!! Remonty! Windy!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MBe 3 2 miesiące temuocena: 50% 

   Wyciąć czym prędzej i posadzić nowe drzewo. Będzie spokój na kilkadziesiąt lat. Niekończące się zabiegi pielęgnacyjne mają swoją cenę, o czym jakoś nikt nie pisze. W tej sprawie od początku brakuje zdrowego rozsądku.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Agatka 2 2 miesiące temuocena: 75% 

   Bardzo dobrze.W koncu ktoś myśli.Jak widać zmiana kadry wychodzi na lepsze.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Sasiad 1 2 miesiące temuocena: 55% 

   Ludzie, opamiętajcie się! Wierzba, to chwast, który rośnie bardzo szybko. Jeżeli to drzewo stwarza zagrożenie, to trzeba je wyciąć i posadzić nowe. Im szybciej się to stanie, tym szybciej będziemy się cieszyli z efektów nowego nasadzenia! O co tu chodzi? Czy pod obecna wierzba odpoczywał sam Piłsudski?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4856 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022