REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Zcash (ZEC) to kryptowaluta, która słynie z możliwości przeprowadzania prawdopodobnie anonimowych transakcji. Nie jest jednak tak znana, jak Monero (XRM), dlatego w niniejszym artykule przedstawimy kilka informacji na jej temat. Przedstawimy najważniejsze informacje o projekcie Zcash oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie transakcje dokonywane za pomocą tej kryptowaluty są anonimowe.

  Najważniejsze informacje na temat kryptowaluty Zcash

  Zcash to zdecentralizowana kryptowaluta, która działa na zasadzie peer-to-peer i ma kod open source. Twórcą jest firma Zerocoin Electric. Prace nad projektem zaczęły się w latach 2013-2014, a ostatecznie projekt został ogłoszony w 2016 roku. Uruchomiono go jesienią 2016 roku. Zcash to kryptowaluta, której podstawą jest kod Bitcoina. Różnica jest taka, że ZEC ma zaawansowany algorytm szyfrowania zk-Snark i to właśnie on umożliwia potwierdzanie prawidłowości informacji bez konieczności jej ujawniania. Przekładając to na względy praktyczne, oznacza to, że można przesłać środki z jednego adresu na drugi i nie ma konieczności ujawniania ani nadawcy, ani odbiorcy. Możliwe jest również nieujawnianie kwoty transakcji. Kryptowaluta Zcash pozwala na dokonywanie dwóch rodzajów transakcji:

  • transakcje, które są względnie anonimowe
  • transakcje, które są publiczne

  Warto zauważyć, że wpływ na anonimowość ma nie tylko sama technologia, z jakiej korzysta Zcash lub inne anonimowe kryptowaluty, ale także sposób przechowywania kryptowalut. W przypadku kryptowaluty ZEC zalecany jest portfel działający na systemie operacyjnym Linux. Kryptowalutę Zcash można przechowywać aż na około 50 giełdach kryptowalutowych, a także na różnego rodzaju aplikacjach, które pełnią rolę portfela (np. aplikacja Exodus). Oczywiście przechowywanie kryptowaluty na giełdzie nie zapewnia anonimowości. 

  Czy kryptowalutę Zcash można nazwać anonimowym odpowiednikiem Bitcoina?

  Po części można nazwać kryptowalutę Zcash anonimowym odpowiednikiem Bitcoina, ponieważ Zcash jest w różnych aspektach technicznych podobny do Bitcoina, a główna różnica polega właśnie na możliwości dokonywania za pomocą Zcash bardziej anonimowych transakcji. Warto jednak zwrócić również uwagę na to, że kopanie Zcash wygląda nieco inaczej niż w przypadku Bitcoina. W ZEC zastosowano podobny algorytm konsensusu jak w BTC (Proof of Work), ale nie działa on identycznie. Początkowo twórcy projektu projektowali mining tak, by algorytm był odporny na wydobywanie Zcash za pomocą układów Asic. Około 2018 roku pojawiły się na rynku koparki Asic, które umożliwiły wydobywanie Zcash, ale pomimo tej możliwości wielu górników korzysta nadal z układów GPU.

  Zcash to dosyć popularna kryptowaluta, która utrzymuje się w setce największych kryptowalut pod względem kapitalizacji. Nie da się jednak ukryć, że w porównaniu do Bitcoina wciąż jest słabo rozpoznawalny. Zaletą Zcash jest czas realizacji transakcji, który twórcy projektu skrócili w ramach aktualizacji Sapling. 

  Notowania Zcash

  Cena Zcash osiągnęła swoje ATH podczas hossy z przełomu 2017 i 2018 roku. Wtedy wycena oscylowała w granicach 500-900 USD. Natomiast podczas hossy w 2021 roku kurs Zcash „zaledwie” przekroczył granicę 350 USD. Z kolei pierwsza połowa 2022 roku to kurs oscylujący w granicach 70-200 USD. Łatwo zauważyć, że jest to kryptowaluta, która zaliczyła zarówno duże wzrosty, jak i duże spadki. Na pewno pozytywnie na jej przyszłość może wpłynąć rosnące zainteresowanie tzw. monetami prywatnymi. 

  Podsumowanie

  Podsumowując: kryptowalutę Zcash można nazywać anonimowym odpowiednikiem Bitcoina, mimo że w kilku kwestiach różni się od najpopularniejszej z kryptowalut. Co do tego, czy jest rzeczywiście w pełni anonimowa, nie można mieć pełnej gwarancji, jednak prawdopodobnie transakcje dokonywane za pomocą tzw. monet anonimowych są nieco bardziej „prywatne” od tych, które odbywają się przy użyciu Bitcoina i innych w pełni transparentnych kryptowalut. 

  Artykuł załadowany: 0.3183 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022