REKLAMAA1-SŁUCHMED--20-01----19-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 września 2019, 10:55

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Akcelerometr zwany również przyspieszeniomierzem to sprzęt służący do pomiarów przyspieszenia kątowego i liniowego. Obecnie jest stosowany do kontrolowania i sterowania urządzeń mobilnych. Jakie jest jego zadanie?

  Co to jest akcelerometr?

  Akcelerometr, zwany przyspieszeniomierzem lub akceleromierzem to przyrząd, który służy do pomiaru przyspieszeń kątowych lub liniowych. W zależności od konstrukcji akcelerometrów można wyróżnić przyspieszeniomierze mechaniczne, optyczne, elektromechaniczne, pojemnościowe, indukcyjne, tensometryczne oraz piezoelektryczne. Akcelerometry stosuje się do badania przeciążeń samolotów, badania ruchu elementów maszyn czy też nawigacji inercyjnej. Największy jednak rozwój akcelerometrów nastąpił wraz z rozwinięciem mikrourządzeń elektromechanicznych MEMS. W ubiegłym wieku akcelerometry w technologii MEMS instalowano przede wszystkim w systemach poduszek powietrznych dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów i kierowcy auta. Obecnie są jednym z elementów mobilnych urządzeń elektronicznych, czyli smartfonów, tabletów i aparatów fotograficznych. Zastosowanie akcelerometrów umożliwia kontrolę ułożenia przestrzennego urządzenia, a także sterowanie jego funkcjami. Smartfon i inne urządzenia przenośne posiadające akcelerometry umożliwiają nie tylko wykrycie położenia urządzenia, ale również dostosowywanie orientacji wyświetlanego obrazu.

  Dowiedz się więcej o akceleratorze: https://elektronikab2b.pl/technika/12098-zyroskopy-i-akcelerometry-mems-w-elektronice-uzytkowej

  Akcelerometr – minimalizacja zniekształconego obrazu

  Akcelerometr to również sprzęt stabilizujący obraz, który zostaje zniekształcony w trakcie poruszania się aparatu. Przyspieszeniomierz jest odpowiedzialny za rejestrację oraz przeciwdziałanie drgań czy zmian położenia urządzenia. W efekcie stworzone zdjęcia są wyraźne nawet wtedy, gdy wykonujemy je w sytuacji drgania rąk czy też w biegu. Niegdyś telefony służyły wyłącznie do wykonywania połączeń i pisania wiadomości tekstowych. Obecnie każdy nowoczesny smartfon posiada cechy, na które już nie zwracamy uwagi. Urządzenia mobilne zawierają cały szereg czujników, mierników i sensorów, które umożliwiają zmianę interfejsu w telefonie w trakcie wykonywania różnych czynności. Urządzenia posiadające akcelerometry dają możliwość sterowania sprzętem w trakcie grania i obsługi innych aplikacji. Jest to niezwykle przydatne ze względu na niewielkie rozmiary klawiatury smartfonów. Stworzenie telefonów ze wspomnianym już czujnikiem ruchu MEMS przyczyniło się więc do tego, że powstała duża ilość aplikacji umożliwiających granie na telefonach komórkowych. Przyspieszeniomierze stosuje się w coraz to większej ilości projektów, nie tylko w przypadku urządzeń mobilnych. Sprzęty te znajdują zastosowanie w przypadku rehabilitacji i badań rejestrujących ludzki organizm. Czujniki można wykorzystywać m.in. do bardzo powszechnego mierzenia kroków i przebiegu ćwiczeń fizycznych.

  Przeczytaj również o przekaźniku bistabilnym: https://www.portal44.pl/czym-jest-przekaznik-bistabilny-zastosowanie/

  Artykuł załadowany: 0.2599 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020