REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 września 2021, 15:05

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Assessment i development center uznawane są za dwie najbardziej efektywne metody diagnozujące ludzki potencjał i kompetencje pod kątem wykonywanej pracy. Choć mają wiele cech wspólnych, to zdecydowanie nie są tym samym. Assessment center stosuje się bowiem w ocenie kandydatów podczas rekrutacji, natomiast development center służy do planowania rozwoju pracowników.

  Co to jest Assessment center?

  Każdy, kto kiedykolwiek brał udział w profesjonalnym, kilkuetapowym procesie rekrutacji na stanowiska średniego i wyższego szczebla, prawdopodobnie brał udział w assessment center lub przynajmniej o nim słyszał. Nic dziwnego, skoro jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ocenę zdolności interpersonalnych, umiejętności zawodowych i społecznych.

  Wielu ekspertów jest zdania, że assessment center pozwala na weryfikację kandydata tak samo dobrze, jak okres próbny – wymaga jednak zdecydowanie mniej nakładów finansowych, zabiera znacznie mniej czasu i nie jest obarczony takim ryzykiem.

  Kandydatowi, który nie sprawdził się podczas assessment center, po prostu nie zaproponujemy pracy, natomiast pracownika, który nie przeszedł pomyślnie okresu próbnego, trzeba będzie zwolnić i rozpocząć poszukiwania od nowa. Nic dziwnego, że z assessment center chętnie korzystają pracodawcy i rekruterzy.

  Jak przebiega assessment center?

  Każdy z kandydatów biorących udział w assessment center otrzymuje określone zadania, które musi wykonać. Muszą one odzwierciedlać charakter pracy na przyszłym stanowisku. Jeśli np. rekrutujemy osobę na stanowisko menedżerskie, przygotowane zadania będą weryfikowały zdolności kandydata do motywowania, budowania i rozwijania zespołu, umiejętność delegowania zadań i planowania pracy.

  W zależności od charakteru projektu assessment center może być przeprowadzany indywidualnie lub w grupie kandydatów. Oceny dokonują wykwalifikowani asesorzy, którzy weryfikują umiejętności kandydata na podstawie różnych skal i wskaźników.

  Co to jest development center?

  Development center to wielowymiarowy proces oceny kompetencji i potencjału pracowników pod kątem wymagań przewidzianych na konkretnym stanowisku. Stosuje się go głównie po to, by zaplanować ścieżkę rozwoju danej osoby w firmie. Development center jest przydatny podczas planowania awansów, szkoleń, systemów wynagradzania i konkursów na stanowiska menedżerskie.

  Na czym polega development center?

  Podobnie jak w przypadku assessment center, uczestnicy otrzymują do wykonania serię ćwiczeń i symulacji, które odzwierciedlają konkretne środowisko pracy. W tym miejscu jednak kończą się największe podobieństwa między assessment development center. Obserwacja pracowników trwa zazwyczaj cały dzień, wymaga więc więcej czasu.

  Inaczej przebiega również sama ocena dokonywana przez asesorów. Pod uwagę bierze się bowiem nie tylko już nabyte kompetencje, których pracodawca wymaga natychmiast, ale także potencjał, który umożliwi zaprojektowanie kariery pracownika. Podczas sesji assessment i development center używa się także czasem różnych narzędzi diagnostycznych.

  Artykuł załadowany: 0.3387 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021