Zamknij

Czym jest DTR? Rejestracja wózka widłowego bez tajemnic!

20:30, 29.08.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:36, 29.08.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kupiłeś wózek widłowy i zastanawiasz się, jak poprawnie go zarejestrować? Chcesz wiedzieć jakie dokumenty będą Ci niezbędne i czym jest DTR? Rejestracja wózka widłowego, po lekturze tego artykułu, nie będzie miała dla Ciebie już żadnych tajemnic!

Rejestracja wózka widłowego jest niezbędna każdorazowo w przypadku zakupu nowego lub używanego pojazdu. Widlaki, jako urządzenia transportu bliskiego, podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego, który to, sprawuje pieczę nad poprawnym wykorzystaniem oraz właściwym stanem technicznym urządzeń. Zarejestrowanie pojazdu jest jedną z niezbędnych czynności, umożliwiającą eksploatację czy to wózka widłowego elektrycznego, czy spalinowego.

Proces rejestracji wózka widłowego

Właściciel nowo zakupionego urządzenia transportu bliskiego powinien niezwłocznie po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z umową kupna-sprzedaży, udać się do najbliższego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego aby dokonać rejestracji pojazdu.

W tym celu, należy we wspomnianym oddziale, złożyć pisemny wniosek o zarejestrowanie wózka widłowego. Do wniosku obowiązkowo należy dołączyć komplet stosownych, wymaganych przez urząd, dokumentów.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o rejestrację wózka widłowego?

Prawidłowe wypełnienie wniosku o zarejestrowanie pojazdu oraz dołączenie do niego niezbędnych dokumentów jest bardzo ważne, aby przejść pozytywnie wstępną weryfikację. Dokumenty, które należy dostarczyć do Urzędu Dozoru Technicznego wraz z uzupełnionym czytelnie wnioskiem o rejestrację:

- specyfikacja techniczna pojazdu;
- schematy układów;
- instrukcja obsługi wózka widłowego;
- certyfikat pochodzenia;
- DTR wózka widłowego

Ponadto - jeśli wniosek o rejestrację dotyczy nowego sprzętu wymagane będzie uzupełnienie dokumentacji o dwa komplety dokumentów rejestracyjnych, lub jeśli wniosek dotyczy wózków widłowych używanych: kserokopia ostatniego protokołu i decyzji o dopuszczeniu do rejestracji.
Oczywiście, wszystkie dane, zarówno te związane bezpośrednio z wózkiem, jak i dane właściciela pojazdu muszą być prawdziwe i zgodne ze stanem faktycznym w momencie składania wniosku o rejestrację.
Co ważne! Jeśli korzystasz z oferty wynajmu wózków widłowych, upewnij się, że wszystkie dostępne w ofercie wynajmu pojazdy są oficjalnie zarejestrowane w UDT, tak jak te które wynająć możesz na: www.toyota-widlowe.pl/content/1-wynajem.

Drugi etap rejestracji wózka widłowego w UDT stanowi badanie techniczne pojazdu.

Jak wygląda badanie odbiorcze wózka widłowego?

Badanie techniczne czy odbiorcze wykonuje się w celu weryfikacji faktycznego stanu wózka widłowego, przed wydaniem zezwolenia na jego eksploatację. Czym różni się badanie “techniczne” od “odbiorczego”?
To pierwsze wykonywane jest w przypadku nowych wózków widłowych i ma na celu przede wszystkim sprawdzenie, czy oznakowania widniejące na poszczególnych elementach są zgodne z tymi zamieszczonymi w dokumentacji pojazdu.

Natomiast badanie odbiorcze służy weryfikacji poprawności i prawidłowego działania wszystkich układów oraz części wózka. W jego trakcie ocenia się m.in. czy urządzenie spełnia wszystkie wymagania techniczne i jest na tyle sprawne, aby mogło być poddawane dalszej eksploatacji.

DTR a rejestracja wózka widłowego

Wraz z zakupem wózka widłowego, jego nowy nabywca powinien otrzymać dokument nazywany w skrócie DTR. Rejestracja pojazdu byłaby niemożliwa w przypadku jego braku, zgubienia czy zniszczenia (a każdy z takich przypadków powinien być niezwłocznie zgłoszony do Urzędu Dozoru Technicznego).

Dzięki Dokumentacji Techniczno Ruchowej, bo tak inaczej nazywa się DTR, rejestracja wózka przebiega szybko i sprawnie, gdyż możliwa jest jego łatwa identyfikacja.

Jakie dane zawiera DTR wózka widłowego?

Dokumentacja Techniczno Ruchowa stanowi główne i podstawowe źródło wiedzy na temat konkretnego modelu wózka widłowego. Dzięki informacjom w niej zawartym - umożliwia operatorom bezpieczną obsługę pojazdu. Ponadto dostarcza konserwatorom informacji na temat wszystkich niezbędnych czynności związanych z konserwacją wózków widłowych.

Informacje zawarte w DTR wózka widłowego:

- techniczne parametry pojazdu (wymiary, waga, przyczepność);
- udźwig, wysięg;
- moment wywrotu, krawędź wywrotu;
- rysunek zestawieniowy;
- schemat układu elektrycznego, hydraulicznego oraz pneumatycznego;
- opis poszczególnych elementów pojazdu;
- instrukcję obsługi wózka widłowego.

A tego inne, istotne w celu prawidłowej obsługi i konserwacji, dane.

Jakie są konsekwencje w przypadku braku posiadania DTR wózka widłowego?

W przypadku, gdy podczas okresowej kontroli UDT odbywającej się w zakładzie pracy, okaże się, iż pojazd nie posiada Dokumentacji Techniczno Ruchowej, jego właściciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Brak DTR wózka widłowego stanowi złamanie postanowień regulaminu Urzędu Dozoru Technicznego dotyczących urządzeń transportu bliskiego. Właściciel takiego pojazdu, w przypadku braku niezbędnych dokumentów, zostanie ukarany karą finansową.

Istnieje także szereg innych, mniej wymiernych konsekwencji, które mogą przekładać się jednak na funkcjonowanie całego zakładu. DTR wózka widłowego zawiera bowiem szereg informacji niezbędnych do właściwej (bezpiecznej) obsługi pojazdu. Bez ich znajomości, operatorzy muszą przewidywać samodzielnie np. moment wywrotu wózka widłowego czy szacować przyczepność. W przypadku pracy na wózkach widłowych, tego typu parametry powinny być łatwo dostępne do wglądu dla operatorów tych urządzeń, w celu zapewnienia im maksimum komfortu bezpiecznej obsługi.

Inny problem, w przypadku braku (zagubienia czy zniszczenia) DTR wózka widłowego, stanowi brak możliwości określenia zaleceń, co do wykonywania przeglądów konserwatorskich czy np. prac czyszczących wokół pojazdu.

Rejestracja wózka widłowego - podsumowanie

Zagadnienia związane z Dokumentacją Techniczno Ruchową wózka widłowego oraz samym procesem rejestracji pojazdu w UDT nie powinny mieć już dla Ciebie tajemnic! Pamiętaj, iż tylko zarejestrowany i w pełni sprawny pojazd może być wykorzystywany do pracy. A brak rejestracji UDT wózka widłowego czy DTR urządzenia, stanowi podstawę do nałożenia na właściciela pojazdu kary finansowej.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%