Zamknij

Czym jest tak zwana mała księgowość i jak można ją prowadzić?

14:23, 23.03.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:26, 23.03.2018
Skomentuj

Każdy, kto zdecyduje się na otwarcie własnej firmy, musi liczyć się z tym, że na początku swojej drogi jego obowiązkiem będzie zadecydowanie o sposobie prowadzenia księgowości. Sprawa wygląda o tyle ciekawie, że przed świeżo upieczonymi przedsiębiorcami stoją do wyboru dwie drogi.

Pierwszą z nich jest księgowość pełna, która zakłada dokładne, liczne i skomplikowane prowadzenie ewidencji finansowej całej firmy. W jej przypadku będziemy mieli do czynienia z tworzeniem pełnego obrazu finansowego naszego przedsiębiorstwa w różnych momentach jego istnienia. Z tego rodzaju księgowości korzystają (bo prawnie mają taki obowiązek) firmy duże, których przychody roczne przekraczają 1,2 mln euro.

Firmy mniejsze natomiast – a więc takie, które podanego pułapu nie dosięgają – decydują się najczęściej na tak zwaną małą księgowość (a więc księgowość nazywaną inaczej uproszczoną). W jej skład mogą wchodzić trzy główne sposoby rozliczania się. Mowa tu o: ryczałcie od przychodów ewidencjonalnych, karcie podatkowej oraz księdze przychodów i rozchodów. Warto bliżej się im przyjrzeć.

  • KARTA PODATKOWA to dość nietypowe rozwiązanie i na pewno nie jest przeznaczone dla każdego. Zakłada ona odprowadzanie co miesiąc takiej samej kwoty podatku. Brzmi całkiem korzystnie. Jednak wcale tak nie musi być. Wysokość stawki zależy bowiem od kilku istotnych kwestii, z których najważniejszymi okazują się takie dane jak: ilość osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie czy liczba ludności miasta, w którym firma działa.
  • RYCZAŁT OD PRZYCHODÓW zakłada skupienie się głównie na przychodach, jakie osiąga firma. To na ich podstawie ustala się wysokość składek podatkowych. Dodatkowym kryterium w tym rodzaju rozliczania się jest kryterium rodzaju sprzedawanych usług lub produktów.
  • KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW to zdecydowanie najbardziej popularna i najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma rozliczania się z państwem. Za jej pomocą można rozliczać się zgodnie z podatkiem w wysokości 18% albo 32%, lub też zdecydować się na tak zwany podatek liniowy (który wynosi 19%).

Jak prowadzić małą księgowość?

Okazuje się, że mała księgowość jest na tyle nieskomplikowana (w przeciwieństwie do księgowości pełnej), że do jej prowadzenia niepotrzebny jest sztab księgowych czy biuro rachunkowe. Dziś naszymi sprawami finansowymi możemy zająć się sami. Na pomoc ruszają nam bowiem liczne programy do prowadzenia samodzielnej księgowości. Dobrym przykładem tego typu narzędzia, które posiada kompleksowy wachlarz opcji jest obecny na rynku od niedawna, aczkolwiek iście rewolucyjny, Taxomatic, którego liczne opcje doceniają przedsiębiorcy w całej Polsce.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%