REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Zostało już tylko kilka dni na powsiadomienie władz o tym, czym ogrzewamy dom. Odpowiednią deklarację trzeba złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele i zarządcy budynków mają na to czas do końca miesiąca.

  Deklarację do CEEB musi złożyć właściciel lub zarządca budynku lub lokalu, w którym znajduje się źródło ciepła o mocy do 1 MW. Ostateczny termin na wykonanie tego obowiązku mija w najbliższy czwartek, 30 czerwca 2022 r. W przypadku nowo powstałego obiektu deklarację należy dostarczyć w ciągu 14 dni od uruchomienia nowego źródła ogrzewania.

  CEEB powstało na mocy art. 5a ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U.z 2021 r., poz. 554).

  Aby upewnić się czy złożona deklaracja została zarejestrowana w systemie CEEB, można skorzystać ze specjalnej e-usługi stworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), który odpowiada za prowadzenie ewidencji.

  Jak dotąd, w Warszawie deklaracje złożono dla niemal 61,5 tys. adresów. Ponad drugie tyle nadal nie jest zarejestrowane w bazie. W przypadku mieszkań w blokach spółdzielczych czy we wspólnotach o deklaracji musi pamiętać administracja, osoby fizyczne jej nie składają. Inaczej jest w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych. Tu ten obowiązek ciąży na nich.

  W jaki sposób złożyć deklarację w CEEB?

  Najszybszym sposobem na złożenie deklaracji jest zrobienie tego elektronicznie na gunb.gov.pl. Do zarejestrowania zgłoszenia wystarczy profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Osoby, które nie mogą złożyć deklaracji elektronicznie, mogą udać się do urzędu dzielnicy.

  W deklaracji wymagane są wyłącznie podstawowe dane: imię i nazwisko (albo nazwa), adres e-mail oraz numer telefonu właściciela lub zarządcy budynku, adres nieruchomości, informacje o liczbie i rodzaju używanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

  Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi grzywna do 500 złotych, a w przypadku gdy sprawa trafi do sądu - nawet 5 tys. złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 3
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3838 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022