Zamknij

Czym zajmuje się optometrysta i jak nim zostać?

12:35, 25.03.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:43, 25.03.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Jeżeli dana osoba ma problemy z oczami, to powinna udać się do okulisty. Natomiast jeśli ma problemy z widzeniem, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług optometrysty.

Również coroczną kontrolę wzroku można przeprowadzić u okulisty, a także u optometrysty. Tego typu specjaliści mogą bowiem wykonywać podstawowe badanie, a także wypisywać recepty na zakup okularów czy też popularnych soczewek kontaktowych. Kim jest optometrysta i jak można nim zostać?

Jakie uprawienia ma optometrysta?

Optometrysta jest to przede wszystkim wyuczony oraz regulowany zawód medyczny. Osoba, która ma uprawnienia optometrystyczne zajmuje się między innymi ochroną, usprawnieniem, a także zachowaniem i rozwojem wszelkich niezbędnych procesów dotyczących widzenia. 

Optometrysta przeprowadza pomiary parametrów dotyczących układu wzrokowego. Bada oraz weryfikuje wszelkie odstępstwa od norm fizjologicznych. Za pomocą specjalistycznych urządzeń, a także wiedzy medycznej zdobytej na studiach jest w stanie dobrać, przepisać, a także wykonać korekcję za pomocą okularów jak i również soczewek kontaktowych. Prowadzi oraz nadzoruje rehabilitację systemu wzrokowego. Jeśli podczas badania wykryje u pacjenta zmiany sugerujące odstępstwa od norm, to w takim wypadku kieruje danego pacjenta do lekarza specjalisty, czyli okulisty.

W jaki sposób zostać optometrystą?

Największe szanse na zdobycie uprawnień w tym zawodzie ma osoba, która jest uzdolniona w zakresie przedmiotów ścisłych.

Aby przyszły specjalista mógł wykonywać zawód, jakim jest optometrysta musi skończyć studia na kierunku optometria https://mum.edu.pl/studia-optometra/. Jest kilka możliwości. Dlatego też kandydat może zapisać się na jednolite studia magisterskie o kierunku fizyka obejmujące zagadnienia optometrii. Może on również podjąć studia optyczne w dziedzinie optometria lub osiągnąć dyplom z pokrewnego kierunku i wybrać następnie dalsze kształcenie. Przyszły optometrysta musi odbyć zajęcia z dziedzin takich jak: inżynieria optyki oraz biologii układu wzrokowego. Niezbędne będzie odbycie przez uczestnika studiów co najmniej 600 godzin tego typu zajęć.

I tak na przykład Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie prowadzi studia w zakresie optometrii. Możliwe jest podjęcie studiów pierwszego stopnia, które między innymi pozwalają na zdobycie wiedzy dotyczącej badań refrakcji, zaopatrzenia w pomoce wzrokowe oraz diagnozowania i właściwego postępowania w sytuacji choroby oczu, rehabilitacji układu wzrokowego.

Od czego optometrysta zaczyna badanie wzroku?

Optometrysta zaczyna badanie od wywiadu medycznego, który to umożliwia pozyskanie wiedzy o danym pacjencie, jego stanie zdrowia. Następnym etapem jest wstępne badanie fizyczne oka oraz stanu obuocznego. Badanie kończy się wypisaniem ewentualnej recepty na okulary czy też soczewki.

Optometrysta jest zobowiązany, przede wszystkim:

  • Przeprowadzić badanie kondycji układu wzrokowego pod względem wady wzroku.
  • Prawidłowo dopasować szkła optyczne.
  • Wypisać odpowiednią receptę na okulary lub też soczewki korekcyjne.

Jakie są różnice pomiędzy optometrystą a okulistą?

Zawody te bywają dosyć często mylone ze sobą. Okulista przede wszystkim zajmuje się badaniami wad wzroku, ale w obrębie diagnostycznym. Natomiast optometrysta jest odpowiedzialny za przeprowadzanie całych zestawów badań, tak aby prawidłowo dobrać korekcję soczewkową lub też okularową.

Podsumowanie

Optometrysta to osoba, która diagnozuje oraz właściwe postępuje w przypadku choroby oczu, a także rehabilitacji systemu wzrokowego pacjenta. Aby zostać optometrystą, dana osoba powinna ukończyć kierunkowe studia w zakresie optometrii. 

Zawód optometrysty jest poszukiwany na rynku pracy. Coraz trudniej o profesjonalistę w tej branży. W związku z tym wybór tego rodzaju zajęcia na pewno zapewni pracę przyszłemu optometryście.

Sprawdź również: https://uecs.pl/aktualnosci/osteopatia-magia-czy-zawod-przyszlosci/

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%