REKLAMAA1 UCK 09.09.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (Jan Szymański)

  Ponad dwa lata temu płonęło najstarsze drzewo na Mazowszu. Dziś stan Mieszka I przy Nowoursynowskiej pogarsza się. Górna część drzewa może się spaść na ziemię, dlatego urzędnicy na nowo wygrodzili teren wokół sędziwego dębu. 

  Minęły już ponad dwa lata od tragicznego pożaru najstarszego na Mazowszu dębu szypułkowego Mieszka I przy ul. Nowoursynowskiej. Korona prawie 600-letniego drzewa wydawała się przetrwać w dobrym stanie. Mimo początkowych pozytywnych wieści na temat stanu zdrowia, po badaniach wykonanych jesienią 2021 roku eksperci stwierdzili, że drzewo ma się coraz gorzej.

  - 14 października dokonano oględzin drzewa i uznano, że jest ono w bardzo złym stanie. Martwa część drzewa od strony ul. Nowoursynowskiej uległa uszkodzeniu i pękła na wysokości do ok. 1 m od podstawy pnia. Obecnie odspoiła się ona od plomby betonowej wewnątrz pnia i utrzymuje się na istniejących łańcuchach i obejmach. W wyniku pęknięcia górna część przechyliła się w stronę ogrodzenia osiedla - informuje stołeczne Biuro Ochrony Środowiska.

  Przypomnijmy, po pożarze zredukowano koronę, aby odciążyć drzewo. Skrócono ją o 2 metry, a odcięte fragmenty ułożono pod drzewem, aby mogły się samoistnie rozłożyć. Czy Mieszko I odrodzi się, tak jak wcześniej prognozowano? To pokaże czas. Na razie zmieniło się ogrodzenie zabezpieczające drzewo. Z uwagi na bezpieczeństwo przechodniów.

  Ogrodzenie utrudnia życie pieszym i rowerzystom

  Półtora roku temu władze Ursynowa ogrodziły teren wokół pomnika przyrody płotem tzw. tramwajowym oraz uruchomiły monitoring, aby nie doszło do kolejnego podpalenia. Ogrodzenie zajmujące ponad połowę szerokości ul. Nowoursynowskiej nie spodobało się mieszkańcom. Teraz pojawiło się nowe, które także utrudnia przejście pieszym i przejazd rowerem.

  - Nie da się tu przejechać rowerem, bo człowiek zaraz traci równowagę albo wali nogą w parkan. Nie daj Bóg, ktoś by jechał z naprzeciwka. Trzeba schodzić i prowadzić rower, innego wyjścia nie ma - mówi pan Robert, mieszkaniec Ursynowa.

  Opiekę nad drzewem sprawuje miejskie Biuro Ochrony Środowiska i to ono zleciło postawienie nowego ogrodzenia po analizie dendrologów. Wysokość ogrodzenia i przestrzeń, jaką zajmuje, nie jest podyktowana urzędniczym "widzimisię" a bezpieczeństwem przechodniów.

  - W wyniku pęknięcia górna część drzewa przechyliła się w stronę ogrodzenia osiedla. Można przypuszczać, że w wyniku ewentualnego dalszego uszkodzenia ta część przewróci się na teren, który jest obecnie wygrodzony. Dotychczas było to niskie ogrodzenie, które umożliwiało wejście na teren pod drzewem - dodaje miejskie Biuro Ochrony Środowiska.

  Dendrolodzy wykonali również zabezpieczenie obejm pnia i podpór drzewa. Całość została pomalowana środkiem, który ma zabezpieczyć instalację przed warunkami atmosferycznymi. Pod dębem pojawił się również piorunochron, który odciągnie wyładowania od drzewa i rozprowadzi je po ziemi.

  Mimo iż ten fragment Nowoursynowskiej jest całkowicie wyłączony z ruchu, to wciąż nieuważnym kierowcom zdarza się tam wjechać. Ogrodzony teren ma także za zadanie uniemożliwić przejazd ul. Nowoursynowską wzdłuż Parku Natolińskiego.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  22Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Anit 22 8 miesięcy temu

   Dzień dobry, super z tymi latarniami na ul. TANECZNEJ, a czy byłaby również możliwość zadbania o zieleń, której brak i sprzątanie????

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Takie pytanie w sumie 21 8 miesięcy temu

   Drodzy Urzędnicy - poza płotem (który pewnie kosztował 50 tyś z postawieniem i ze 100 tyś) i monitoringiem (który - pewnie równie drogi - zaraz się zepsuje) oraz metalowymi podporami proszę powiedzieć, co zrobiliście, by drzewo uratować? Przecież w Urzędzie są spece od drzew... A może tak jak otwarcie Parku Natolińskiego mieszkańcom (mimo licznych petycji), dąb jest niewygodny dla "elit", które korzystają z parku na wyłączność? A może będzie pretekstem do zamknięcia spacerowej alei, aby nikt z plebsu "elitom" z pobliskiej szkoły nie przeszkadzał. W sumie pan prezydent m.st. też tę szkołę kończył, więc pewnie się solidaryzuje z "elitą".

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Xd. 20 8 miesięcy temuocena: 0% 

   Trochę przesadzili

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby
  • ~G 19 8 miesięcy temu

   Nie mam nic do ogrodzenia, ale mogli zrobić jeszcze z pół metra szersze przejście. Wtedy mogłyby się bezpiecznie minąć rowerzyści z pieszymi.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~estim 18 8 miesięcy temuocena: 86% 

   Moze warto obsadzić istniejący pień małymi dębami, tak ściśle, by nowe drzewa wrosły w istniejący pień i w przyszłości go podtrzymywały, tworząc jedność. Jedno takie drzewo już tam z pnia wyrasta i to ono podsunęło mi ten pomysł. Ideałem byłby "dzieci" naszego dębu, ale na to nie ma juz czasu. Dzieci można zacząć hodować na przyszłość, teraz już wiosna wsadzić jak najbliżej młode dęby tego samego gatunku. Po latach, gdy "dzieci" wyrosną, dołożyć lub wymienić drzewa.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby
  • ~nn 17 8 miesięcy temu

   Wspaniały POMYSŁ!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~estim 16 8 miesięcy temu

   PS. Do uprawy rodziny małych dębów można zaprosić studentów z SGGW, którzy z 200 mertow dalej w otulinie Parku Natolińskiego prowadza poletka doświadczalne. Z pewnością uczelnia i studenci chętnie podejmą sie współpracy z dzielnica i otoczą opieka uprawę kilku-kilkunastu dębów, które mogą przy okazji obserwować i badać. oraz zapisać sie w historii ratowania zabytków przyrody w dzielnicy.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~ats 15 8 miesięcy temuocena: 50% 

   Czyli jak się przytka Lota Pietrasiewicza (bo np. będą robić kolejne rozwalone rury od CO czy wodociągów), to na Nowoursynowską ten kawałek będzie można dojechać np. przez (dosłowne) wyskoczenie ze zjazdu z S2? Odważnie

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~Pyton 14 8 miesięcy temuocena: 89% 

   Jak jest wąsko, to się schodzi z roweru. Jaki problem? Najwyraźniej dla Ursynowian nie do okiełznania. Byly mieszkaniec.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  • Jaro 13 8 miesięcy temuocena: 79% 

   Chodzić i biegać się da. Sprawdziłem. Bardzo lubię jeździć rowerem, ale nie widzę problemu, żeby ten kawałek poprowadzić, jeśli jest taka konieczność. Oczywiście można koniecznie zacytować niezadowolonego rowerzystę, który gwarantuje gównoburzę na tym forum. Taki urok HU... Pozdrawiam noworocznie!

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby
  • ~panda 12 8 miesięcy temuocena: 89% 

   " Ogrodziły teren wokół pomnika przyrody płotem tzw. tramwajowym oraz uruchomiły monitoring” , a co zrobiły , żeby przywrócić zdrowie dębowi Mieszko I ? Dąb jest świadkiem naszej historii. Promuje naszą tysiącletnią historię również szkolącym się, parę kroków dalej (w Centrum Europejskim Natolin ul. Nowoursynowska 84), międzynarodowym elitarnym środowiskom, przyszłych urzędników Unii Europejskiej. Komu zależy na tym , żeby dąb Mieszko I padł ?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  • ~Boom 11 8 miesięcy temuocena: 57% 

   Najwyraźniej upomina się o niego matka natura.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby
  • Jaro 10 8 miesięcy temuocena: 100% 

   Z tego, co możemy wyczytać, znaczne pogorszenie stanu dębu nastąpiło po podpaleniu. Czyli człowiek. Dla mnie odpowiedź może być dwojaka: pobliskie osiedle (nie podejrzewam), albo przygodny przygłup jeden z drugim, jakich mamy w Polsce niemało. Nie chce mi się wierzyć, bo ja inaczej dzieci wychowuję, ale wiem, że nie wszyscy zwracają uwagę na takie "duperele", jak historia, tradycja, dziedzictwo, przyroda... Dla niektórych ważniejszy jest czteropak Harnasia, działka zioła, wygłup z innymi podobnymi sobie...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby
  • ~panda 9 8 miesięcy temu

   do ~~Booma, który pisze, że matka natura chce, żeby dąb padł. A przecież DĄB -Mieszko I sam się nie podpalił. Ktoś mu tą krzywdę wyrządził. Podpalił świadka historii.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Boom 8 8 miesięcy temu

   Panda, czy Ty myślisz, że ją tu od wczoraj mieszkam i nie znam historii tego drzewa? Skoro jednak obumiera i niespecjalnie da się go uratować to ...

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~bubu 7 8 miesięcy temuocena: 94% 

   Olaboga, koniec świata "trzeba schodzić i prowadzić rower". W głowach się ludziom poprzewracało.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 6 8 miesięcy temuocena: 11% 

   dajcie mu już (ob)umrzeć! Ani to piękne, ani pożyteczne. Ludzka próżność i zabawa. Jeszcze piękne drzewa wycięte w okolicy co by mu nie przeszkadzały :/

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 17 wpisy tej osoby
  • ~Pyton 5 8 miesięcy temuocena: 60% 

   Ty chyba spod Piaseczna jesteś.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby
  • ~MrFrosty 4 8 miesięcy temuocena: 0% 

   bynajmniej. Z zoo też nie.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby
  • ~tytus de zoo 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

   A jeszcze niedawno pisali, że wszystko jest OK.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby
  • ~Cik 2 8 miesięcy temuocena: 93% 

   A jaki to problem przeprowadzić kawałek rower?

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 2 wpisy tej osoby
  • ~tytus de zoo 1 8 miesięcy temuocena: 88% 

   Rowerzyście wszystko wolno. Nie dziwi mnie niechęć do przeprowadzenia roweru. Ekologia to nie najstarsze drzewo w Warszawie, ale pędzący rowerzysta. Tego zostali nauczeni. Niestety.

   Edytowany: 8 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4394 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022