REKLAMAA1-AUCHAN-01-07----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 kwietnia 2018, 12:14 komentarzy 6

  (FB/Maciej Wyszyński)

  W Alei Kasztanowej przed południem trwała skomplikowana operacja przy użyciu wysokiego dźwigu. Jeden z deweloperów przesadzał tu kilkunastometrowe, dorodne drzewo z Kabat, które "uciekło spod topora".

  Akcja sadzenia drzewa rozpoczęła się ok. 10:30, przy ścieżce rowerowej, na wysokości przejścia dla pieszych przez Jeżewskiego. Jeszcze w 2016 roku rósł w tym miejscu stary kasztanowiec, ale został na zlecenie dzielnicy wycięty ze względu na obumarcia i zniszczenia w wyniku wichury.

  Dzisiejszą akcję deweloper przeprowadzał również w wyniku decyzji urzędu dzielnicy. Rok temu Wydział Ochrony Środowiska nakazał mu przesadzenie dorodnego dębu rosnącego na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową.

  - Urząd dzielnicy nie zgodził się na jego wycinkę jako kolidującego z inwestycją, i wskazaliśmy aleję Kasztanową do jego przesadzenia - mówi burmistrz Robert Kempa.

  W sobotnie przedpołudnie w alei pojawił się kilkutonowy dźwig, który został użyty do przeniesienia nowego drzewa z ciężarówki, która je przywiozła do wykopanego przez robotników dołu sadzeniowego. Akcję obserwował i relacjonował w mediach społecznościowych radny miejski Maciej Wyszyński.

  zdjęcia powyżej: Maciej Wyszyński

  Operacja była skomplikowana, bo drzewo należało przenieść w taki sposób, by nie naruszyć jego korony, a miska z systemem korzennym powinna precyzyjnie trafić do wykopanego dołu. Całość trwała prawie dwie godziny. Chwilę po godz. 12:00 dąb dumnie prezentował się w swoim nowym środowisku.

  Zielony skarb Ursynowa ma ponad 200 lat

  Aleja Kasztanowa to jeden z najcenniejszych układów przyrodniczych w Warszawie. Trzy lata temu obchodziła swoje dwustulecie. Tę niegdyś wiejską drogę kasztanami kazał obsadzić w 1815 roku car Aleksander I. Miała to być droga ewakuacyjna pomyślana jako wyjście awaryjne, częściowo biegnąca przez las, bo główny trakt na Ruś przebiegał dzisiejszą ulicą Nowoursynowską. 

  Dziś Aleja Kasztanowa to piękne założenie przyrodnicze, częste miejsce spacerów ursynowian. Są tu 40-metrowe kasztanowce, głóg jednoszyjkowy, dąb szypułkowy czy potężne topole białe. W 2016 roku w ramach inwesntaryzacji szaty roślinnej i przeglądu stanu zdrowotnego drzew, kilka z nich zostało zakwalifikowana do wycinki, jako spróchniałe i zamierające. Dzielnica usunęła dwie topole, jedną brzozę i jeden kasztanowiec oraz wypróchniałą gruszę i pochyloną topolę przy kortach tenisowych. Lasy Miejskie z kolei wycięły jedno z najstarszych drzew - obumarłą topolę.

  Kilka lat temu Aleję Kasztanową zaatakował szrotówek kasztanowcowiaczek - larwa motyla szkodząca kasztanowcom. Inwazję szkodnika, dzięki pomocy dendrologów, udało się opanować i te okazałe, stare drzewa wciąż są z nami. I oby były jak najdłużej.

  O historii Alei Kasztanowej możesz przeczytać w naszym niezbędniku - kliknij

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 73

  • 54
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  6Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~imielinka 6 ponad rok temuocena: 100% 

   szkoda, że nie pomyślano o tym, gdy wycinano drzewa pod obwodnicę... piękne i stare drzewa

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~luka 5 ponad rok temuocena: 17% 

   a czy ten dąb pozbawiony swojego systemu korzeniowego nie jest przypadkiem zagrożeniem dla ludzi? wsadzenie tak ogromnego i ciężkiego drzewa w dosyć płytki dołek to szaleństwo, strach tamędy chodzić

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 4 ponad rok temuocena: 100% 

   To zmień trasę . Tak przesadza się drzewa na całym świecie .

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LilliMa 3 ponad rok temuocena: 33% 

   Sadzenie dębu w skrzyżowaniu ciągów pieszo-rowerowych to chyba nie bardzo dobra decyzja.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Magda Flaga 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Cieszę się, że rośnie w miłym towarzystwie. Błąd gramatyczny w tekście: wycina się kasztanowiec (biernik), nie *kasztanowca (dopełniacz).

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karol 1 ponad rok temuocena: 85% 

   Bardzo dobra decyzja urzędu. Brawa

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3401 sekundy
  REKLAMAA2-LiveHealthy-06-11----06-12.2019