REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  REKLAMA

  Pracują po cichu i bez rozgłosu, pomagają potrzebującym, organizują czas, poświęcają się dla idei. Tak na co dzień wygląda działalność ursynowskich organizacji pozarządowych. W sobotę w ratuszu zaprezentowały się na I Ursynowskim Festiwalu Wolontariatu.

  W naszej dzielnicy jest ich kilkadziesiąt. Zajmują się wszystkimi sferami życia społecznego - pomocą w codziennym życiu, wyciąganiem z wykluczenia i uzależnienia. Aktywizują, edukują, rozbudzają pasje. Takie są stowarzyszenia i fundacje działające na terenie Ursynowa. Większość z nich skupiona jest w Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Z inicjatywy właśnie tego grona narodził się pomysł zorganizowania festiwalu wolontariatu.

  - Chcielibyśmy, aby był taki dzień, w którym organizacje mogą pokazać co robią i zachęcać ludzi do pracy na rzecz innych. Zjawiło się dużo ludzi, stowarzyszenia zaprezentowały się fantastycznie! - mówi Roma Łojewska z DKDS, na co dzień szefowa Stowarzyszenia Ariadna, wspierającego materialnie najuboższych mieszkańców naszej dzielnicy.

  Podczas sobotniej imprezy w ratuszu premierę miała, wydana przez urząd dzielnicy, pierwsza edycja przewodnika po ursynowskich organizacjach pozarządowych "Aktywny Ursynów". Można w nim znaleźć opisy i prezentacje oraz kontakty. Były prezentacje, występy artystyczne, wspólne rozmowy. Stowarzyszenia i fundacje zachęcały też ursynowian do włączania się w prace NGO-sów.

  - Wśród naszych klubowiczów jest mnóstwo wolontariuszy. Naszym hasłem jest "Dawać siebie innym". Wszyscy uczestnicy zajęć w Klubotece Dorosłego Człowieka dają coś innym - chwali się Irena Karpowicz, szefowa klubu dla seniorów.

  VIDEO: Relacja z Ursynowskiego Festiwalu Wolontariatu

  Dlaczego warto zostać wolontariuszem i pracować społecznie? - Głęboko wierzymy, że dając, dostajemy dwa razy więcej. To potrzeba nie tylko naszego serca, ale "nasz biznes", pomaganie innym "zwraca się" w dwójnasób - przekonuje Paweł Martyniuk ze stowarzyszenia "Przebudzenie", zajmującego się wszelkiego rodzaju uzależnieniami.

  - Możesz robić, to co ci się podoba, możesz pomagać, mieszkać w innym kraju, robić coś dobrego. To ważne - mówi Weronika z Białorusi, która dzięki Fundacji RA i DO pracowała jako wolontariuszka na Ursynowie. Dziś towarzyszyli jej przyjaciele ze Słowacji i Hiszpanii, którzy również pracowali społecznie.

  Dzielnica: Będzie więcej pieniędzy na NGO-sy

  Ursynowskie organizacje pozarządowe są w dość dobrej kondycji. Dzięki hojności dzielnicy i miasta oraz szeregu grantów dla NGO-sów pieniądze nie są ich największą bolączką. 

  - Nie ma zbyt wielu wolontariuszy, pod tym względem jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia - w szkołach i na uczelniach. Liczymy szczególnie na młodzież od gimnazjum wzwyż, ale też na osoby starsze. Pracy w organizacjach jest dużo - mówi Ewa Wiśniewska z DKDS, szefowa stowarzyszenia "Maja".

  Kolejnym problemem jest brak zaplecza lokalowego. Dzielnica nie ma własnych zasobów komunalnych, więc organizacje wynajmują lokale na rynku. - Są to głównie lokale spółdzielcze, bardzo drogie w utrzymaniu - dodaje Roma Łojewska ze stowarzyszenia Ariadna.

  Na osłodę dzielnica zapowiada, że będzie więcej programów dotacyjnych dla ursynowskich NGO-sów.

  - Mamy konkursy dotacyjne z zakresu kultury, sportu i spraw społecznych. Organizacje przygotowują projekty, na które dostają dofinansowanie. W przyszłym roku będzie na to jeszcze więcej pieniędzy. Uważamy to za słuszne, bo możemy dzięki temu zaangażować więcej osób do pracy na rzecz innych - mówi wiceburmistrz Łukasz Ciołko.

  Czy trudno w dzisiejszych czasach prowadzić organizację non-profit? - Trzeba bardzo dużo zapału, chęci i serca. Umiejetności zjednywania ludzi, zachęcania ich do tego, by chcieli wspólnie coś robić. Ja z przyjemnością odnajduję się w tej działalności - przekonuje Halina Kosicka z Forum Aktywności Społecznej, które obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia, a na co dzień organizuje zajęcia dla ursynowskich seniorów.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~maras 4 ponad rok temuocena: 67% 

   To są ważne sprawy, a nie jakieś Lenarczyki czy inne Pomianowskie, które myślą tylko o stołkach

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maja 3 ponad rok temuocena: 100% 

   Jest dostępny w formie książkowej w Urzędzie Dzielnicy- będzie wkrótce w formie elektronicznej

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Danuta87 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Gdzie można zapoznać się z przewodnikiem po ursynowskich organizacjach pozarządowych "Aktywny Ursynów"? Czy jest dostępny w Internecie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maja 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Zapraszamy Państwa do LICZNEGO włączenia się w pracę na rzecz innych, organizacje pozarządowe czekają na WOLONTARIUSZY!!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1418 sekundy
  REKLAMAA2_WorkingBalance_od16-03-do-17-06-2018