REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2023 - 31.12.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 listopada 2022, 09:37 komentarzy 5

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Już po raz jedenasty będzie można odwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce całkowicie za darmo i sprawdzić jak mieszkali monarchowie. W ramach akcji "Darmowy listopad" w stolicy będzie można zobaczyć Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Do akcji dołączyły też krakowski Wawel, zamki w Lublinie, Poznaniu, Malborku czy Sandomierzu.

  Zorganizowana po raz pierwszy 11 lat akcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Była odpowiedzią na zmniejszającą się jesienią frekwencją w muzeach. Łazienki Królewskie odwiedziło np. dwunastokrotnie więcej zwiedzających niż zazwyczaj o tej samej porze roku. Dyrektorzy muzeów wraz z ministerstwem kultury postanowili wówczas kontynuować "Darmowy listopad" w kolejnych latach.

  Akcja właśnie ruszyła. Zwiedzający mogą za darmo odwiedzać wnętrza, kolekcje i wystawy aż w 11 zamkach w Polsce. Są na tej liście oczywiście warszawskie Łazienki Królewskie, Zamek Królewski wraz z Pałacem Pod Blachą, Pałac Króla Jana III w Wilanowie. Są również Wawel, zamek w Poznaniu oraz w Sandomierzu, a także Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji dołączyły zamki w Lublinie oraz oddziały muzeum z Malborka: zamki w Sztumie i Kwidzynie.

  Jak zwiedzać bezpłatnie?

  Łazienki Królewskie w Warszawie

  Od 3 do 30 listopada obowiązuje bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wystawy stałe znajdują się w:

  • Pałacu na Wyspie
  • Starej Oranżerii i Teatrze Królewskim
  • Pałacu Myślewickim
  • Stajniach Kubickiego
  • Koszarach Kantonistów

  Od 3 do 30 listopada można skorzystać także z bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy czasowe w Łazienkach Królewskich: „Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery” - cały listopad - Podchorążówka; „Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich” - do 12 listopada - Pałac na wodzie; „Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę” - do 7 listopada - Podchorążówka. Muzeum organizuje także zajęcia edukacyjne - więcej na stronie Łazienek Królewskich.

  Pałac Króla Jana III w Wilanowie

  Przez cały listopad bezpłatne zwiedzanie pałacu i parku - trzeba pobrać wejściówkę w kasie lub online. Godziny otwarcia dla gości indywidualnych - codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00–16.00 (wejście do 15.00); we wtorki pałac nieczynny dla gości indywidualnych. Park Wilanowski dostępny codziennie od 9.00 do 15.00 (ostatnie wejście o 15.00). Wejście do Królewskiego Ogrodu Światła nadal jest płatne. W Oranżerii można bezpłatnie oglądać wystawę „Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie” (ostatnie wejście o godz. 15.00).

  Wizyta w oryginalnym barokowym pałacu króla Jana III pozwoli przyjrzeć się pamiątkom związanym z jego mieszkańcami, poznać wspaniałą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej, a przede wszystkim historię i kulturę dawnej Rzeczypospolitej. 

  Muzeum organizuje też bezpłatne spacery tematyczne i zajęcia edukacyjne - informacje na stronie pałacu.

  Zamek Królewski w Warszawie

  Od wtorku do niedzieli w godz. 14.00–18.00 (środy w godz. 10.00-18.00) można bezpłatnie zwiedzić w Zamku Trasę Specjalną po Galerii Arcydzieł oraz Apartamentach Królewskim i Wielkim. Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00 w Pałacu pod Blachą można bezpłatnie zwiedzić Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawę „Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter”.

  Indywidualne wejściówki do Zamku dostępne w kasie. Obowiązują limity wejść. Zwiedzanie bez rezerwacji, bez przewodników. Możliwe wypożyczenie audioprzewodnika w cenie 10 zł. Bezpłatne wejściówki do Pałacu pod Blachą do pobrania na bieżąco w biletomacie w Pałacu. Zwiedzanie bez rezerwacji, bez przewodników. Możliwe wypożyczenie audioprzewodnika w cenie 10 zł. Zwiedzanie wystawy czasowej „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” jest płatne.

  Informacje o zamkach spoza Warszawy biorących udział w akcji "Darmowy listopad" można znaleźć na stronach ministerstwa kultury.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

  • 22
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Hansio 5 2 miesiące temuocena: 100% 

   Do Parku Natolińskiego, największego w Warszawie, nawet w listopadzie tubylcom wstęp verbotten?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Karolek 4 2 miesiące temuocena: 100% 

   Ale za to do Ogrodu Botanicznego w Powsinie przez cały rok darmowy wstęp jest prohibited.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zenek 3 2 miesiące temuocena: 100% 

   Jeśli mowa wyłącznie o Parku, to polecam na tzw. dzikusa / partyzanta, od północnej i wschodniej strony. Po zeszłorocznych wichurach fragmenty ogrodzeń uległy zniszczeniu (do dzisiaj nie naprawili) i można wejść na teren - oczywiście nielegalnie. Bardzo fajnie zachowany drzewostan, zwłaszcza obok północnej stróżówki i świątyni doryckiej. Tylko tam eksplorowałem, pod Pałac nie podchodziłem. Nie mam zamiaru znowu uciekać przed ochroną. Próbowałem kilka razy na "niemca" przez Bramę Główną. Chłopaki nie do zdarcia. Podejrzewam, że oprócz Uczelni jest tam głęboko ukryty tajny obiekt wojskowy skrywający dowody na istnienie UFO, stąd tyle ochrony :))). Swoją drogą szacun dla właścicieli nieruchomości blisko Bramy mauretańskiej, od strony trasy na Konstancin. Jak im się udało podejść ze swoimi ogrodzeniami nieruchomości praktycznie pod płot parku. :)))) ???? Tak to i ja bym sobie pomieszkał. No cóż mój portfel dość chudziutki. :))))

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bi-gos1 2 2 miesiące temu

   Za komuny parku i pałacu pilnowało wojsko (chyba KBW), ale przez dziury w płocie można było wejść i wtedy była zabawa w podchody z tymi żołnierzami.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mesti 1 2 miesiące temuocena: 89% 

   Ze dwa dni w tygodniu te szacowne instytucje mogłyby być otwarte od popołudnia do 20tej. Pracująca większość nie ma szans na zwiedzanie, musi brać urlop, by je odwiedzić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4726 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023