Zamknij

Darmowy listopad w rezydencjach królewskich! [LISTA MIEJSC]

09:37, 07.11.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 09:39, 07.11.2022

Już po raz jedenasty będzie można odwiedzić największe rezydencje królewskie w Polsce całkowicie za darmo i sprawdzić jak mieszkali monarchowie. W ramach akcji "Darmowy listopad" w stolicy będzie można zobaczyć Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Do akcji dołączyły też krakowski Wawel, zamki w Lublinie, Poznaniu, Malborku czy Sandomierzu.

Zorganizowana po raz pierwszy 11 lat akcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Była odpowiedzią na zmniejszającą się jesienią frekwencją w muzeach. Łazienki Królewskie odwiedziło np. dwunastokrotnie więcej zwiedzających niż zazwyczaj o tej samej porze roku. Dyrektorzy muzeów wraz z ministerstwem kultury postanowili wówczas kontynuować "Darmowy listopad" w kolejnych latach.

Akcja właśnie ruszyła. Zwiedzający mogą za darmo odwiedzać wnętrza, kolekcje i wystawy aż w 11 zamkach w Polsce. Są na tej liście oczywiście warszawskie Łazienki Królewskie, Zamek Królewski wraz z Pałacem Pod Blachą, Pałac Króla Jana III w Wilanowie. Są również Wawel, zamek w Poznaniu oraz w Sandomierzu, a także Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji dołączyły zamki w Lublinie oraz oddziały muzeum z Malborka: zamki w Sztumie i Kwidzynie.

Jak zwiedzać bezpłatnie?

Łazienki Królewskie w Warszawie

Od 3 do 30 listopada obowiązuje bezpłatny wstęp na wszystkie wystawy stałe w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wystawy stałe znajdują się w:

  • Pałacu na Wyspie
  • Starej Oranżerii i Teatrze Królewskim
  • Pałacu Myślewickim
  • Stajniach Kubickiego
  • Koszarach Kantonistów

Od 3 do 30 listopada można skorzystać także z bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy czasowe w Łazienkach Królewskich: „Arcydzieła dla króla? Rubens, Van Dyck, Teniers II ze zbiorów Dulwich Picture Gallery” - cały listopad - Podchorążówka; „Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich” - do 12 listopada - Pałac na wodzie; „Nie nosiłem broni. Miałem plecak i sztalugę” - do 7 listopada - Podchorążówka. Muzeum organizuje także zajęcia edukacyjne - więcej na stronie Łazienek Królewskich.

Pałac Króla Jana III w Wilanowie

Przez cały listopad bezpłatne zwiedzanie pałacu i parku - trzeba pobrać wejściówkę w kasie lub online. Godziny otwarcia dla gości indywidualnych - codziennie oprócz wtorków w godz. 10.00–16.00 (wejście do 15.00); we wtorki pałac nieczynny dla gości indywidualnych. Park Wilanowski dostępny codziennie od 9.00 do 15.00 (ostatnie wejście o 15.00). Wejście do Królewskiego Ogrodu Światła nadal jest płatne. W Oranżerii można bezpłatnie oglądać wystawę „Obraz natury. Natura obrazu. Błażej Ostoja Lniski w Wilanowie” (ostatnie wejście o godz. 15.00).

Wizyta w oryginalnym barokowym pałacu króla Jana III pozwoli przyjrzeć się pamiątkom związanym z jego mieszkańcami, poznać wspaniałą kolekcję dzieł sztuki europejskiej i dalekowschodniej, a przede wszystkim historię i kulturę dawnej Rzeczypospolitej. 

Muzeum organizuje też bezpłatne spacery tematyczne i zajęcia edukacyjne - informacje na stronie pałacu.

Zamek Królewski w Warszawie

Od wtorku do niedzieli w godz. 14.00–18.00 (środy w godz. 10.00-18.00) można bezpłatnie zwiedzić w Zamku Trasę Specjalną po Galerii Arcydzieł oraz Apartamentach Królewskim i Wielkim. Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00 w Pałacu pod Blachą można bezpłatnie zwiedzić Apartamenty Księcia Józefa Poniatowskiego oraz wystawę „Jan Piotr Norblin. Sentymentalny reporter”.

Indywidualne wejściówki do Zamku dostępne w kasie. Obowiązują limity wejść. Zwiedzanie bez rezerwacji, bez przewodników. Możliwe wypożyczenie audioprzewodnika w cenie 10 zł. Bezpłatne wejściówki do Pałacu pod Blachą do pobrania na bieżąco w biletomacie w Pałacu. Zwiedzanie bez rezerwacji, bez przewodników. Możliwe wypożyczenie audioprzewodnika w cenie 10 zł. Zwiedzanie wystawy czasowej „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” jest płatne.

Informacje o zamkach spoza Warszawy biorących udział w akcji "Darmowy listopad" można znaleźć na stronach ministerstwa kultury.

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

MestiMesti

8 1

Ze dwa dni w tygodniu te szacowne instytucje mogłyby być otwarte od popołudnia do 20tej. Pracująca większość nie ma szans na zwiedzanie, musi brać urlop, by je odwiedzić. 11:38, 07.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HansioHansio

8 0

Do Parku Natolińskiego, największego w Warszawie, nawet w listopadzie tubylcom wstęp verbotten? 17:29, 07.11.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

KarolekKarolek

1 0

Ale za to do Ogrodu Botanicznego w Powsinie przez cały rok darmowy wstęp jest prohibited. 22:23, 07.11.2022


ZenekZenek

3 0

Jeśli mowa wyłącznie o Parku, to polecam na tzw. dzikusa / partyzanta, od północnej i wschodniej strony. Po zeszłorocznych wichurach fragmenty ogrodzeń uległy zniszczeniu (do dzisiaj nie naprawili) i można wejść na teren - oczywiście nielegalnie. Bardzo fajnie zachowany drzewostan, zwłaszcza obok północnej stróżówki i świątyni doryckiej. Tylko tam eksplorowałem, pod Pałac nie podchodziłem. Nie mam zamiaru znowu uciekać przed ochroną. Próbowałem kilka razy na "niemca" przez Bramę Główną. Chłopaki nie do zdarcia. Podejrzewam, że oprócz Uczelni jest tam głęboko ukryty tajny obiekt wojskowy skrywający dowody na istnienie UFO, stąd tyle ochrony :))). Swoją drogą szacun dla właścicieli nieruchomości blisko Bramy mauretańskiej, od strony trasy na Konstancin. Jak im się udało podejść ze swoimi ogrodzeniami nieruchomości praktycznie pod płot parku. :)))) ???? Tak to i ja bym sobie pomieszkał. No cóż mój portfel dość chudziutki. :)))) 01:09, 08.11.2022


bi-gos1bi-gos1

0 0

Za komuny parku i pałacu pilnowało wojsko (chyba KBW), ale przez dziury w płocie można było wejść i wtedy była zabawa w podchody z tymi żołnierzami. 12:31, 08.11.2022


0%