REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 października 2022, 09:34 komentarzy 5

  (KW)

  Jedna z dwóch stajni dawnego folwarku Moczydło - a dokładniej jej ruiny - legła w gruzach. Rozpoczęto budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, które miało wykorzystać pozostałości dawnego budynku. - I wykorzysta - zapewniają władze dzielnicy. 

  Folwark Moczydło już dawno przeszedł do historii. Pozostały po nim tylko ruiny stajni niedaleko Górki Kazurki. Jedna z nich wpisana jest do rejestru zabytków. Drugiej - bliżej ul. Belgradzkiej - nowe życie miała dać budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

  - Podreperowany budynek stajni [zabytkowej - dop. red.] będzie musiał poczekać, aż na sąsiedniej działce powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób głęboko upośledzonych umysłowo, w który wkomponujemy drugą stajnię - mówił w kwietniu zeszłego roku burmistrz Robert Kempa.

  Budowa ośrodka ruszyła pod koniec września. Na miejscu widać już wykopane doły i ciężki sprzęt. Nie widać natomiast stajni - została cała wyburzona. Władze dzielnicy zapewniają, że taki był plan od samego początku. Budynek nie spełniałby potrzeb CO-M.

  - Nie bylibyśmy w stanie wprowadzić tam nawet wózków - mówi burmistrz Kempa. 

  Powrót do przeszłości

  Co w takim razie z obietnicami wykorzystania stajni? Nic się pod tym względem nie zmieniło, bo nigdy - jak przekonuje burmistrz - nie chodziło o sam budynek czy też jego fragmenty. 

  - W budynek centrum zostaną wkomponowane cegły, z których była wybudowana stajnia - mówi szef zarządu dzielnicy.

  Budynek - a dokładnie dwa - będzie przypominał wyglądem dawne stajnie. W podobnym stylu został wybudowany Ośrodek Wsparcia dla Niepełnosprawnych. Ponadto razem z zabytkową stajnią budynki CO-M będą tworzyć zwartą zabudowę. To rekomendacje konserwatora zabytków i historyków. Ich zdaniem właśnie tak wyglądał teren przy Belgradzkiej za czasów folwarku Moczydło.

  - Są badania i dowody, że niegdyś stały tu właśnie trzy budynki ułożone w kształt litery „U”. Odtworzymy w ten sposób historyczny układ. Fajny pomysł na powrót do korzeni - stwierdza Kempa.

  A co z zabytkową stajnia?

  Po wybudowaniu CO-M zostanie już tylko odrestaurowanie zabytkowej stajni. Trzeba tylko zdecydować, co w niej powstanie. Według planu miejscowego powinna spełniać funkcje rekreacyjno-sportowe. Urząd planuje w przyszłym roku przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie.

  - Nie ukrywam, że mi to się tam marzy połączenie kawiarni i biblioteki czy wypożyczalni. Miejsce, gdzie można przyjść posiedzieć, spędzić czas. Jednak o tym, co tam powstanie, zadecydują mieszkańcy, a ja przyjmę to z pokorą - zapewnia burmistrz Ursynowa.

  Na razie dzielnica skupia się na budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego za niemal 14,3 mln złotych. Ośrodek ma być gotowy do końca 2023 roku. Natomiast pierwszych podopiecznych centrum ma przyjąć jeszcze w I połowie 2024 roku. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 85

  • 32
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 4
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 19
   WKURZONY
  • 22
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~B24 5 miesiąc temu

   Może powstałaby tu farma dla dzieci, różne zwierzątka do głaskania, oglądania, karmienia. Ewentualnie coś jeszcze w postaci muzeum Moczydło z pamiątkami po folwarku, wyścigach konnych, dawnym Ursynowie.

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Poldek 4 miesiąc temuocena: 45% 

   Jeszcze połączenie Belgradzkiej z Pileckiego i projekt będzie kompletny.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Saadi 3 miesiąc temuocena: 52% 

   Nie, to zbędne połączenie. Idź pan lobbować za czymś pożyteczniejszym.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tymczasowy 2 miesiąc temuocena: 42% 

   Jestem samochodziarzem, denerwuje mnie zwężenie Stryjeńskich czy to co się wydarzyło na Dereniowej/Cynamonowej, ale akurat ten kawałek drogi moim zdaniem jest zbędny. Powinniśmy przywrócić Stryjeńskich do układu 2+2 na całej długości, pokobinować z przepustowością na linii Płaskowickiej KEN - Ghandi i wtedy będzie elegancko.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Manatoo 1 miesiąc temuocena: 86% 

   Okropny projekt i okropne podejście do jego realizacji! Widać słowo "wkomponowane" zmienia znaczenie w zależności od punktu siedzenia wypowiadającego!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.472 sekundy
  REKLAMAA2 Spiżarnia Hrab 24.10.2022 - 23.12.2022