REKLAMAA1 Pizzeria105 01.08.2022 - 30.09.2022 (2X w serii)
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 listopada 2021, 17:00 komentarzy 118

  (SK)

  Stołeczni radni przyjęli nowy system naliczania opłat za śmieci. Od nowego roku warszawiacy będą płacić za wywóz odpadów od metrażu mieszkania. Tuż przed sesją rady zmieniono jednak proponowane stawki. Nieco mniej zapłacą właściciele najmniejszych i największych mieszkań.

  To już trzeci raz w ciągu dwóch lat, a drugi w tym roku, kiedy radni debatowali o stawkach za śmieci. Pomysł ratusza od razu spotkał się ze sprzeciwem radnych PiS. Radni Koalicji Obywatelskiej także podkreślali, że nie są zadowoleni z kolejnej zmiany. Niespodziewanie wiceprezydent Renata Kaznowska zgłosiła nową wersję stawek. I przy sprzeciwie klubu PiS ta wersja została przyjęta.

  Według nowego taryfikatora nieco mniej niż wcześniej planowano, zapłacą lokatorzy mieszkań do 30 m kw. - 52 zł (o 13 zł mniej), w przedziale od 60,01 do 80 m kw. - 94 zł (o 2 zł mniej) oraz powyżej 80 m kw. - 99 zł (o 3 zł mniej). Wzrosły natomiast opłaty dla lokatorów mieszkań od 30,01 do 40 oraz od 40,01 do 60 m kw. Stawki wyniosą odpowiednio 77 zł (o 1 zł więcej) i 88 zł (o 2 zł więcej).

  Podwyższono opłaty dla domów jednorodzinnych - teraz stawka wyniesie 107 zł lub 98 zł - jeśli gospodarstwo posiada kompostownik.

  Osoby samotne i mniej zamożne będą mogły skorzystać z systemu osłonowego, pod warunkiem, że ich dochód nie przekracza 1940 złotych na rękę.

  "Metoda najmniej niesprawiedliwa"

  Sekretarz m.st. Warszawy Włodzimierz Karpiński przedstawił radnym argumenty za wprowadzeniem systemu „od metrażu” Wykazywał bolączki system „wodnego” oraz pozostałych metod. Wspominał także o nowelizacji ustawy „śmieciowej”. 

  - Żadna z metod naliczania opłat nie jest do końca sprawiedliwa, każda ma istotne wady. W naszej ocenie metoda od gospodarstwa domowego [ze zróżnicowaniem na metraż - dop. red.] jest najmniej niesprawiedliwa - przekonywał.

  - W pełni zgadzam się z argumentami pana sekretarza. To jest w zasadzie jedyny plus ostatniej nowelizacji dający szansę, żeby system nie został zakwestionowany przez sąd, mianowicie możliwość różnicowania stawek - popierał radny KO Mariusz Frankowski 

  Radni PiS wskazywali, że nowy system, zamiast zażegnać chaos, tylko go pogłębi. Jak podkreślał lider opozycji radny Dariusz Figura, metoda „od metrażu” nie spodoba się też mieszkańcom.

  - Kluczem nie jest system opłat dla mieszkańców, który może być lepszy, gorszy, tylko koszt całego systemu i przede wszystkim o to powinniśmy się troszczyć - zauważył radny PiS.

  Figura przypominał zaniedbania ze strony władz Warszawy, przez które koszt gospodarki odpadami jest tak wysoki. Największym jest brak spalarni śmieci. Zwracał także uwagę na zaletę systemu „wodnego” - zachęcanie mieszkańców do ekologii.

  - System gospodarowania odpadami w innych miastach może być znacząco tańszy. Najlepszy jest przykład Szczecina, gdzie od lat funkcjonuje system „za wodę”, nie przeszkadzają Szczecinowi wszelki zmiany ustawowe i ten system jest o 30% tańszy - podkreślał.

  Najprostsza droga?

  Zdaniem radnego jednym z powodów zmiany systemu była "nieumiejętność władz Warszawy dostosowania systemu wodnego tak, by nie został zakwestionowany przez sądy". Drugim jest prostota naliczania opłat - urząd miasta ma dostęp do danych dotyczących metraży mieszkań w Warszawie. Mimo tego klub PiS zapowiedział, że jest w stanie poprzeć uchwałę. Postawił jednak warunek - przyjęcie poprawki do nowego projektu. Zakładała ona obniżkę zaproponowanych stawek.

  - Jest to obniżenie średnio o 10 zł każdej stawki. Jest to i tak stawka za wysoka - mówił radny PiS Wiktor Klimiuk.

  - Gdyby poprawka klubu PiS została przyjęta, miasto musiałoby dopłacać do utrzymania systemu gospodarki odpadami - odpowiadał Sławomir Potapowicz z KO. - Co proponujecie państwo w związku z tym zdjąć w 2022 roku z budżetu Warszawy? - pytał. Klimiuk w odpowiedzi zapewniał, że koszt poprawki jest mniejszy niż planowana na przyszły rok podwyżka opłat za śmieci.

  - Odnoszę wrażenie, że te stawki zmieniają się, bo „pani Mariolka” powiedziała, że fajniej będzie, jak będzie 55 zł, a nie 65 zł - mówił z kolei radny niezrzeszony Sebastian Kędzierski. Nowy projekt zmienił je z dnia na dzień. Według radnego oznacza to, że wysokość opłat nie ma żadnego poparcia w żadnych danych.

  "System musi być stabilny"

  Krytyka nie zrobiła wrażenia na władzach miasta. Sekretarz miasta powtarzał, że system musi być stabilny i przewidywalny, a utrzymanie opłat uzależnionych od wody jest ryzykowne.

  - Z punktu widzenia napięć i warstwy politycznej to oczywiście ma to sens. Ale ja jestem odpowiedzialny i utrzymywany przez warszawiaków za to, żeby proponować rozwiązania jak najbardziej racjonalne - zaznaczył.

  Metoda „od metrażu” ma dawać "stabilność i możliwość rozwoju". Dzięki takiemu systemowi - zdaniem sekretarza - utrzymane zostaną trendy ekologiczne i w perspektywie obniżą się koszty funkcjonowania całego systemu.

  Ostatecznie uchwała przeszła bez żadnych zmian w stosunku do projektu przedstawionego przez wiceprezydent Kaznowska - poprawki zgłoszone przez klub PiS zostały odrzucone. W głosowaniu wzięło udział 59 radnych - za głosowało 39, przeciw 19. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nowy system ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 310

  • 17
   BARDZO PRZYDATNY
  • 7
   ZASKOCZONY
  • 13
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 160
   WKURZONY
  • 112
   BRAK SŁÓW

  118Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~py-za22 118 9 miesięcy temu

   To już nieaktualne.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~Wkurzony 117 9 miesięcy temuocena: 50% 

   A kto będzie pilnował czy w niezamieszkałym mieszkaniu ktoś mieszka, czy jest wynajmowane i od kiedy mieszka albo nie mieszka ? Z tym nie mają już problemu ?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~Grażyna 116 10 miesięcy temuocena: 93% 

   Uchwała jest krzywdząca nie tylko dla emerytów. Za to, że ktoś ma większe mieszkanie zostanie ukarany. Za to, że w mieszkaniu nikt nie mieszka (z różnych powodów), właściciel też zostanie ukarany. Opłaty od powierzchni nijak się mają do produkcji śmieci. Urzędnicy poszli na łatwiznę i jak się okazuje Spółdzielnie im w tym kibicują. Chcą sobie ułatwić sprawę przy rozliczeniach. Na stronie wojewody mazowieckiego można elektronicznie wysłać petycję i powinniśmy to robić wszyscy dopóki jeszcze wojewoda może ją zakwestionować.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby
  • ~Paweł W-wa 115 10 miesięcy temuocena: 0% 

   Opłata jest od gospodarstwa domowego więc za pusty lokal nic nie zapłacimy :-)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 7 wpisy tej osoby
  • ~anżej 114 10 miesięcy temuocena: 94% 

   panie Trzaskowski, czy nie wstyd panu, że za 4 osoby zapłaci pan praktycznie tyle samo co mieszkająca obok samotna babcia ?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby
  • ~Skandal 113 10 miesięcy temuocena: 86% 

   Najdroższe opłaty za śmieci, największe koszty poniosą jak zwykle osoby starsze, samotne i emeryci.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby
  • ~ZSąsiedztwa 112 10 miesięcy temuocena: 67% 

   @skandal vel @poszkodowany - rozdwojenie jaźni czy co? (to samo IP). Nie ma czegoś takiego jak „najdroższe opłaty”. Opłaty mogą być najwyższe, ceny najwyższe. Śmieci ewentualnie mogą być najdroższe.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby
  • ~poszkodowany 111 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Skandal, skandal, skandal, osoby samotne, starsze, emeryci zapłacą najwięcej za śmieci, ale już tak było, i co, nic. Starsza schorowana emerytka, mieszkanie 60,05m2 zapłaci 94,00 zł, miesięcznie za śmieci. Czy ktoś z emerytów w Polsce za taki metraż płaci więcej. Te osoby maja swój honor, nie przyjdą żebrać. Co zrobi Pan Burmistrz Dzielnicy Ursynów, czy pochyli się nad tymi osobami.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~ZSasiedztwa 110 10 miesięcy temuocena: 88% 

   No widzisz, gdyby była opłata zależna od zużycia wody to zapłaciłaby sporo mniej… Ba, miałaby nieco tez wpływ na te opłatę. A gdyby dłużej jej nie było, opłaty tez by nie było.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby
  • ~semin 109 10 miesięcy temuocena: 88% 

   Kto uratuje Warszawę przed jej własną radą, która zamiast od dwóch lat radzić jak rozwiązać problem wyjątkowo drogich śmieci, potrafi tylko przegłosować; "drogo, drożnej, najdrożej - niech płacą"?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby
  • ~Klara11 108 10 miesięcy temuocena: 92% 

   Ciekawe, czy to badziewie zostanie zaskarżone do sądu?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby
  • ~GK 107 10 miesięcy temuocena: 100% 

   I co z tego jeśli to badziewie zostanie zaskarżone do sądu. Płacić i tak będziemy. Nowy system opłat jest bardzo, bardzo niesprawiedliwy.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby
  • ~ndof 106 9 miesięcy temu

   Kilkanaście warszawskich spółdzielni napisało do wojewody petycję z żądaniem unieważnienia uchwały. I słusznie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~poszkodowany 105 10 miesięcy temuocena: 67% 

   Uchwała Nr LVI/1749/2021 Rady m.st. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności – druk nr 1972 Radni głosowali następująco: Za: 39 Przeciw: 19 Wstrzymało się: 1 ZA: Anna Auksel-Sekutowicz Agnieszka Borowska Mariusz Budziszewski Agata Diduszko-Zyglewska Joanna Dymowska Dariusz Dziekanowski Mariusz Frankowski Agnieszka Jaczewska-Golińska Ewa Janczar Jarosław Kaczyński Renata Królak Paweł Lech Dorota Lutomirska Dorota Łoboda Maria Łukaszewicz Ewa Malinowska-Grupińska Piotr Mazurek (KO) Beata Michalec Anna Nehrebecka-Byczewska Renata Niewitecka Iwona Pawłowska Kacper Pietrusiński Sławomir Potapowicz Magdalena Roguska Paweł Sawicki Joanna Staniszkis Tomasz Sybilski Marek Szolc Jarosław Szostakowski Gabriela Szustek Aleksandra Śniegocka-Goździk Joanna Wiśniewska-Najgebauer Iwona Wujastyk Agnieszka Wyrwał Maciej Wyszyński Justyna Zając Małgorzata Zak

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby
  • ~zdzierstwo 104 10 miesięcy temuocena: 95% 

   Nie mam nic przzeciwko płaceniu za smieci. Mam zastrzeżenia co do wysokości opłat ktore moim zdaniem są bandyckie.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 1 wpisy tej osoby
  • ~MZC 103 10 miesięcy temuocena: 92% 

   Czyli moja 4 osobowa rodzina na 120m2 zaplaci 25 zł od łebka, a moja samotnie mieszkająca matka emerytka na 50m2 zapłaci 88 zł za jedną osobę. Baaaardzo sprawiedliwie, lol

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 3 wpisy tej osoby
  • ~ndof 102 9 miesięcy temu

   Ja za puste mieszkanie zapłacę 77 zł, to jest dopiero logika... Teoretycznie można się wypisać z systemu, ale w Warszawie to droga przez mękę.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby
  • ~ASior 101 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Czy ktoś wie jaki jest faktyczny koszt wywozu śmieci? Dla mnie to wygląda na podatek katastralnych. Pierwszy w Polsce.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 2 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 100 10 miesięcy temuocena: 48% 

   Jeżeli już chcieli opłat od metrażu to powinna być stawka za metr powiedzmy 1zł razy ilość metrów mieszkania, tak za mieszkanie 40m byłoby 40zł a w mieszkaniu 70m byłoby 70zł. Nikt nirmalny nie mieszka w 40m w 5 osób a jeżeli sie zdaży że jednak ktoś tak mieszka to znaczy że są biedni wiec doplatę mieliby z automatu. To co uzgodnili to jest ewidentny skok na ludzi samotnych, emerytom dołożą, rodziny 2+1 będą zadowolone a single w mieszkaniach 30m+ mają płacić za siebie i na te dopłaty innym. Radni są albo beszczelni albo chorzy psychicznie, sam już nie wiem

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 17 wpisy tej osoby
  • ~jot 99 10 miesięcy temuocena: 95% 

   Chyba żartujesz. Pode mną mieszka rodzinka 2+3 na ok. 50 m. kw. Od czasu do czasu do tej rodzinki zjeżdża jeszcze kilka osób. Wiem, brzmi niewiarygodnie, ale tak jest. Nade mną mieszka starsza para bez dzieci na ok. 100 m kw. Jak myślisz, kto więcej śmieci produkuje?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 1 wpisy tej osoby
  • ~Natolin42 98 10 miesięcy temuocena: 67% 

   Zaraz usłyszysz, że przecież m2 nie produkują śmieci. Podobnie jak pisano przy wodzie. Poza tym co to zmienia wobec tego systemu opłat jaki wszedł w życie? Jeśli system ma być od m2, to tzw. pierwsze metry powinny być droższe - tak jak w taxi (na starcie płacisz za trzaśnięcie drzwiami, potem już tylko dodatkowo za kilometry) co dałoby podobnie zróżnicowane stawki jak teraz.. Dlaczego też zakładasz, że singiel nie może mieszkać na 70 m2, a 5-osobowa rodzina na 45?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 97 10 miesięcy temuocena: 20% 

   Natolin42 daje to tyle że zmiana opłat nastepuje samoczynnie ze wzrostem powierzchni. Nie ma tego chorego widzi mi się radnych ile ma byc za jaki metraż. Czynsz placisz od metra a nie od widzi mi sie administracji i tak samo powinno byc ze smieciami.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 12 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 96 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Jot dlatego napisałem że jeżeli ktos dużą rodzina mieszka w małym mieszkaniu to znaczy że ich nie stac na wieksze i tak czy inaczej dostana jakies dopłaty bo cala polityka w polsce daży do komuny żeby jeden dokladal drugiemu. Placac od metra nie bedzie patologii że singel w 32m ma placić za innych, ewentualne podwyzki tez dotyczylyby wszystkich po równo a nie ze patole z ratusza beda ukladac cennik pod siebie

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby
  • ~jot 95 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Pablo, to nie zawsze jest tak, że ludzie sami sobie wybierają wielkość mieszkania. Przecież nie zawsze zmieniasz mieszkanie wtedy, gdy zmienia się sytuacja życiowa (rodzą się dzieci, wyprowadzają się dorosłe dzieci, bierzesz babcię do siebie, bo nie może mieszkać sama, albo wręcz przeciwnie: babcia umiera itp.) I nie każdy kto mieszka w 5 osób w 40-50 m. mieszkaniu ma prawo do jakichś dopłat czy zasiłków. I co z osobami samotnymi, które mieszkają w dużych mieszkaniach? Też mają dostawać dopłaty, bo ich nie stać? Bez przesady. W cywilizacji najlepszy byłby system płacenia za śmieci od osoby, ale w PL wiadomo - to się nie uda, bo nie wiadomo dlaczego 'nie da się' ustalić, ile osób mieszka w danym miejscu. Po prostu ludzie oszukują, a 'góra' (spółdzielnia, samorząd, państwo?) nie ma sensownego pomysłu na kontrolę.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 94 10 miesięcy temuocena: 80% 

   @jot bo tzw. góra jest niekompetentna. Poza tym każda ze stron politycznych ma nadzieję, że społeczne niezadowolenie skieruje na przeciwnika i na tym zyska. I wreszcie nawet system od osoby gdyby udało się go wcielić spowodowałby też niezadowolenie ludzi, którzy by na nim stracili w porównaniu z systemem wodnym lub metrażowym. Tak więc najlepiej wszystkim co złe obarczyć oponenta.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby
  • ~trez 93 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Przenieśmy się do jednego z najdroższych państw kontynentu i świata: Szwajcaria. Za 35l worek szwajcarskich śmieci, ale tylko zmieszanych, płaci sie ok. 9 zl (coś ponad 2 CHF). Za posegregowane: O (zero) CHF. Wyrzucam max. 140 litrów (odpowiednik 4 worków) mies.. W Szwajcarii zapłacę za śmieci 40 zl, w Warszawie - ponad dwa razy drożej. Ale pensja minimalna np. w Genewie wynosi ponad 16 tys. zl, zatem co najmniej tyle otrzymuje każdy pracownik odbierający śmieci, +kierowca, +cala utylizacja, +mechanika, itd. Paliwo w Bernie jest znacznie droższe. Sprzęt kosztował warszawiaków w najbardziej rozrzutnym wariancie zakupu tyle, co w Szwajcarii. Dlaczego śmieci w Warszawie- decyzja warszawskich radnych i ratusza - osiągają ceny jak/wyższe niż Szwajcarii?! Ile zarabiają szeregowi pracownicy zatrudnieni przy śmieciach (zarząd może ma już stawki szwajcarskie)?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 2 wpisy tej osoby
  • ~ jako 92 10 miesięcy temuocena: 36% 

   a gdzie są wywożone szwajcarskie śmieci? jak utylizowane i recyclingowane? Co robią z plastikami, kartonami, butelkami? Koszt systemu, to nie koszt jeżdżących śmieciarek, tylko tego co jest później. A to w Polsce leży

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 9 wpisy tej osoby
  • ~Boom 91 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Jako, ale coś w tym jest. W Danii śmieci grzeją ludzi i produkują prąd. U nas produkują koszty. A może to wciąż wina świadomości mieszkańców jak to wygląda w innych krajach by wymagać od naszych osłów, znaczy się posłów i radnych - nieporadnych.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby
  • ~ jako 90 10 miesięcy temuocena: 73% 

   @Boom - właśnie o tym piszę. W innych krajach surowce wtórne są zagospodarowywane, przetwarzane. U nas jest ich ogrom (choć nadal nie umiemy segregować) i niemal nikt z nimi nic nie robi. Dlatego zamiast je sprzedawać, trzeba płacić, by ktoś je odebrał. Spalanie to najprostszy sposób, choć są frakcje śmieci, z którymi tylko to można zrobić. Ale reszta? Czemu ram opłaca się przetwarzać butelki pet, jedne z najprostszych do segregacji a u nas trzeba błagać, by je ktoś odebrał, dopłacać i jeszcze dawać w łapę?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 89 10 miesięcy temuocena: 60% 

   @ Boom Nasze władze są przerastane przez znacznie prostsze sprawy. A obecna sytuacja urządza obie strony. Pis się cieszy, że ceny w wawie rosną niebotycznie bo obciąża tym opozycję. Kolejne zmiany systemów i kolejne rzesze wkurzonych są mu na rękę bo przybliżają go do utrzymania władzy w kraju i przejęcia w stolicy. Z kolei opozycja może zarzucać władzy, że wprowadziła konkretną ustawę, że wszystkie rozwiązania zaskarża do sądów, że odbiera dochody samorządom, więc za wiele zrobić nie może. I też liczy na sukces wyborczy. I nikt nie myśli jak obniżyć koszty utylizacji śmieci. Ja nie słyszałem by samorząd miał na to jakiś plan. Z kolei rząd ośmiesza się kolejnymi zmianami w ustawie. Wprowadzaniem durnych limitów. Do niedawna system miał się sam bilansować, teraz podobno już nie.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby
  • ~Boom 88 10 miesięcy temuocena: 76% 

   Wychodzi na to, że mieszkańcy Warszawy i Polski są ofiarami walki dwóch dziaderskich partii. Za zabawy stołkami my płacimy prawdziwymi pieniędzmi. Można powiedzieć, że trzeba pogonić i jednych i drugich, ale na ich miejsce nie ma nikogo.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby
  • ~niestety 87 10 miesięcy temuocena: 73% 

   @ jako jest jak jest bo mamy taki poziom polityków. Po wszystkich stronach (różnice są). Wszyscy są populistami. Lepiej rzucić kilka haseł i wykonać kilka niepotrzebnych działań niż ciężko pracować nad wdrożeniem konkretnych rozwiązań. I właśnie temat utylizacji śmieci w Warszawie jest najlepszym przykładem. Bo jak się rzuci trochę nowych ścieżek rowerowych to przynajmniej rowerzyści będą zadowoleni, A kogo interesuje plan budowy spalarni, odzyskiwania surowców wtórnych? Prawie nikogo. W dodatku by były tego efekty trzeba kilku/kilkunastu lat. A głosy wyborców są potrzebne na już. Wyczuła to obecna władza. I wykorzystuje do maxa. I niestety podobnie zachowuje się już także opozycja. Żadna ze stron nie słucha kompetentnych ludzi. Rządzą głównie historycy, socjolodzy i inni humaniści. Z całym szacunkiem, ale oni w 99 procentach przypadków nigdy nie osiągną poziomu kompetencji który pozwoli im chociaż zrozumieć problem. Nie mówię o jego rozwiązaniu.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby
  • ~trez 86 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Radni, którzy w drugiej połowie kadencji nie ogarniają, kogo reprezentują, powinni odejść. Rada =mieszkańcy, ich głos, ich interesy. Ratusz =urzędnicy i ich pomysły. Zamierzam za półtora roku podziękować radnym, którzy zagłosowali za niesprawiedliwością i za niegospodarnością. Nie, nie przerzucę sie na PiS. Po prostu z innej listy (jeśli powstanie) lub listy KO wybiorę INNYCH ludzi niż obecni radni z Ursynowa.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby
  • ~trez 85 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Kto z radnych wymyślił i przedstawi jakieś rozwiązania w sprawie śmieci, prócz glosowania za obciążeniem mieszkańców i jeszcze droższymi opłatami? Kiedy rada miała posiedzenie w celu likwidacji lub zmniejszenia niegospodarności?! Realnie, mamy znowu ryczałt, do którego dodano kilka stopni, by odpowiadał ustawie + mamy PODWYŻKI CEN od 20% do 45% w zestawieniu z ryczałtem sprzed roku. Co uzasadnia tak wysokie podwyżki? Tylko dziupelki do 29m² dostały obniżkę. Jaki to odsetek lokali w Warszawie? Cala reszta mieszkańców zapłaci dużo DROŻEJ niż w ryczałcie sprzed roku, a duża cześć zapłaci drożej niż od wody. Ile lokali płaciło teraz za śmieci więcej niż 150 zl?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby
  • ~poszkodowany 84 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Uchwała Nr LVI/1749/2021 Rady m.st. Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności – druk nr 1972 Radni głosowali następująco: Za: 39 Przeciw: 19 Wstrzymało się: 1 ZA: Anna Auksel-Sekutowicz Agnieszka Borowska Mariusz Budziszewski Agata Diduszko-Zyglewska Joanna Dymowska Dariusz Dziekanowski Mariusz Frankowski Agnieszka Jaczewska-Golińska Ewa Janczar Jarosław Kaczyński Renata Królak Paweł Lech Dorota Lutomirska Dorota Łoboda Maria Łukaszewicz Ewa Malinowska-Grupińska Piotr Mazurek (KO) Beata Michalec Anna Nehrebecka-Byczewska Renata Niewitecka Iwona Pawłowska Kacper Pietrusiński Sławomir Potapowicz Magdalena Roguska Paweł Sawicki Joanna Staniszkis Tomasz Sybilski Marek Szolc Jarosław Szostakowski Gabriela Szustek Aleksandra Śniegocka-Goździk Joanna Wiśniewska-Najgebauer Iwona Wujastyk Agnieszka Wyrwał Maciej Wyszyński Justyna Zając Małgorzata Zak

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby
  • ~Natolin42 83 10 miesięcy temuocena: 71% 

   Wszyscy tutaj pomstują o nowy system opłat od powierzchni. Ale gdy miało być zależne od wody, też były protesty. A jednak w systemie opłaty zależnym od wody, przytaczana tu parę razy emerytka oraz singiel zapłaciliby dużo mniej niż rodzina 4 osobowa, rodzina z 3 małymi bąbelkami, wynajmujący mieszkanie w 8 osób, właściciel ukraińskiej stancji itp.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 8 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 82 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Argumenty można dobierać różnie. Można też powiedzieć, że 4 studentów spędzających czas poza domem czy 4 korpoludków tylko śpiących w domu może zużyć łącznie mniej wody W MIESZKANIU niż samotna emerytka. Za to śmieci mogą wytworzyć i 10 razy więcej niż ona.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 81 10 miesięcy temuocena: 63% 

   Nie ma znaczenia że byly skargi, rozliczanie śmieci wg zużycia wody było jednakowo sprawiedliwe lub nie wobec wszystkich. Teraz żałosna niby rada Warszawy, chyba z czarodziejskiej kuli, odczytuje jaka powierzcnię zamieszkuje jaki procent masy ludzkiej. To jest chore i bandyckie. Skoro już chcieli opłat wg powierzchni to powinna być stawka za metr, oplata by sie automatycznie ustalała a nie widzimisię pajacy

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby
  • ~ jako 80 10 miesięcy temuocena: 86% 

   spotkałem się już taką oto opinią: "jestem z Warszawy, mam tu mieszkanie, tutaj płacę podatki. Jak wielu innych warszawiaków znalazłem też w Polsce cichy zakątek dla siebie, gdzie od czasów pandemii spędzam z rodziną zdecydowaną większość roku pracując zdalnie i ciesząc się urokami pięknych krajobrazów. Mieszkanie w Warszawie stoi wówczas puste, nie płacę za prąd, gaz, wodę, bo ich nie używam. Teraz będę musiał płacić za śmiecie, choć ich nie wytwarzam, nie wyrzucam (płacę za nie w nowym domu). W tej sytuacji, możecie mnie radni pocałować w ****, zaczynam płacić podatki na wsi. Chcecie mnie okradać po 100 zł miesięcznie za nic, nie dostaniecie kilkunastu tysięcy rocznie z moich podatków - bawimy się dalej?".

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 4 wpisy tej osoby
  • ~ jako 79 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Jestem bardzo ciekawy ile osób postąpi w podobny sposób - i Warszawiaków z domami gdzieś i przyjezdni. Ile osób złośliwie przestanie płacić podatki w Warszawie, tylko dlatego, że ich domy stoją puste, a za śmieci muszą płacić lub dlatego, że nowy sposób płacenia za śmieci jest tak samo durny, jak radni i prezydent, którzy go przeforsowali. Ten system to totalna głupota.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 2 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 78 10 miesięcy temuocena: 26% 

   To jest margines. Poza tym czy ich mieszkania/ domy rzeczywiście stoją puste przez większość roku? Nikt w nich nie mieszka choćby doraźnie? Jeżeli stać ich by mimo to płacić czynsz za mieszkania z których nie korzystają, to stać ich też by zapłacić też kilkadziesiąt złotych miesięcznie za śmieci, które przecież wytwarzają choć może nie przez cały rok. Poza tym nie płacący podatków w danym mieście powinni znacznie więcej płacić właśnie za śmieci czy wodę niż płacący podatki na miejscu.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 20 wpisy tej osoby
  • ~bój w chucie 77 10 miesięcy temuocena: 17% 

   Obywatelu Jako, gryziesz swój ogon, a nie nas, Warszawiaków ! Swoją narracją Prezentujesz typ Narodowego Malkontenta !

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 10 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 76 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Ale już za tv satelitarną czy kablową będzie musiał zapłacić w obu miejscach za cały okres umowy. Za gaz zresztą też opłaty stałe które są znaczną częścią rachunku bédzie musiał zapłacić w obu miejscach. Za prąd też, chociaż akurat tu opłaty stałe nie są duże.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby
  • ~lapo35 75 10 miesięcy temuocena: 19% 

   bajki o tych pustych mieszkaniach trochę nudne, płacisz czynsz nawet jeśli nie mieszkasz? oczywiście; jeśli śmieci naliczane by były od ilości osób w lokalu czy ryczałtem też musiałbyś płacić, naliczanie od wody to było kompletne nieporozumienie także nie narzekaj

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 17 wpisy tej osoby
  • ~ jako 74 10 miesięcy temuocena: 55% 

   @niestety - jeżeli nie płaci za wodę, prąd i gaz, to zakładam, ze nie jest drobnym cwaniaczkiem, który udaje, ze nikt tam nie mieszka. Co do wyższych opłat dla niepłacących podatków w Warszawie to pełna zgoda.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 5 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 73 10 miesięcy temuocena: 33% 

   Lapo domyślam się że narobiles dzieci patolu i cieszysz się że inni beda płacić za ciebie

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 12 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 72 10 miesięcy temuocena: 15% 

   @jako za wodę nie musi nic płacić jeśli mieszka w domu (studnia głębinowa). Słyszałem też o przypadkach omijania liczników wody. Także w budownictwie wielorodzinnym. Gazu może nie mieć lub nie używać. A najważniejsze powtórzę: jeżeli kogoś stać na dwa domy lub duże mieszkania i płacenie w obu czynszów to naprawdę nie będzie się burzył, że ew. (wg. jego rozumienia) zapłaci za śmieci więcej o 10, 20 czy nawet 50 zł więcej miesięcznie niż powinien, gdy koszty utrzymania ma za oba mieszkania w tysiącach miesięcznie. To tak jakby tzw. przeciętny obywatel miał zapłacić extra złotówkę. Mało kto nawet wyjaśniałby taki temat. Poza tym nie wiadomo ile płaci w tej drugiej lokalizacji. Bo zdaje się że domki letniskowe mają jakieś śmieszne opłaty za śmieci przynajmniej w Wawie.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 11 wpisy tej osoby
  • ~lapo35 71 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Pablo, mój ojciec mawiał z idiotą nie gadaj bo ściągnie cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem, dobranoc

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby
  • ~K 70 10 miesięcy temuocena: 89% 

   Po co mam redukować w takim razie produkcję śmieci, skoro i tak zapłacę krocie. Dotychczas starałem się nie nadużywać plastikowych torebek i butelek, teraz mam to w nosie. Podobnie segregację, czy zgniatanie śmieci.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby
  • ~ jako 69 10 miesięcy temuocena: 93% 

   nie chcę redukować ilości wytwarzanych śmieci ani przestać je zgniatać - bo robię to nie dla Trzaskowskiego, tylko dla Ziemi. Ale w pełni rozumiem Twoją reakcję

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 1 wpisy tej osoby
  • ~mike 68 10 miesięcy temuocena: 87% 

   W takim razie przestaję segregować, ponieważ będę płacił 40 zł więcej, 2 osoby w mieszkaniu 87m2. Przy starych zasadach od wody płaciłem ok. 60.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 3 wpisy tej osoby
  • ~Wbjs 67 10 miesięcy temuocena: 4% 

   Jeszcze się taki nie urodził , żeby wszystkim dogodził . Taka jest prawda . Mnie też nie wszystko się podoba , ale jakiś system należy zastosować . Zawsze będą zadowoleni i przeciwnicy .

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 27 wpisy tej osoby
  • ~16sef 66 10 miesięcy temuocena: 88% 

   Emeryt posiadający duze mieszkanie ile jest w stanie wyprodukowac śmieci? Ale płacić będzie jak za zboże , bo przecież ma mieszkanie , a jak się nie podoba to się moze wyprowadzić i zmienić - tak? Chyba obecna rada troche przegina...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 65 10 miesięcy temuocena: 56% 

   Nie interesuje mnie kto po co sie urodził, konstytucja gwarantuje równość a żydy z ratusza konstytucja własnie podtarli dup...y. jakim prawem jeden człowiek ma placić za innych? Takie dyrdymały jak twój piszą ludzie którzy w 5 osób mają placić o 10zł wiecej od jednej osoby

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 64 10 miesięcy temuocena: 50% 

   System ma być taki żeby był sprawiedliwy wobec człowieka a nie domu bo to człowiek śmieci a nie dom. Radni są od tego żeby tak zrobić a nie żeby byle odwalić sztukę

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby
  • ~Wbjs 63 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Ale Wasze wpisy tylko potwierdzają to co napisałem . Nie oceniam który system jest lepszy , piszę tylko , że każdy z nas ma swoją opinię i nigdy nie będzie 100% zgody .

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby
  • ~anżej 62 10 miesięcy temuocena: 94% 

   to bezczelne zagranie Karpińskiego, Trzaskowskiego i ferajny, bo stwarza system wyjątkowo niesprawiedliwy . Oczywiście nie ma systemu idealnego, ale ten pozostający w związku z wodą wydaje się być sensowny , odchylenia tu mogą być 10%, 20 czy 30 % w zależności od indywidualnych upodobań ( bo przecież nawet system od osoby, choć najbardziej sensowny, nie jest idealny, gdyż ktoś może produkować 50 a inny 100 kg śmieci).Natomiast zaproponowany system powoduje skrajnie nieproporcjonalne rozłożenie kosztów, gdzie 1 osoba będzie płacić tyle samo co 3,4,5 itd osób i właściwie odrywa dla bardzo wielu jakikolwiek związek ponoszonej opłaty z rzeczywistym kosztem śmieci.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 2 wpisy tej osoby
  • ~Zmeczony 61 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Mieszkam sam w 37m i bede placil 77zl a w 80m rodzina 2+3 zapłaci 94zł, noo mega sprawiedliwe. Nigdy w życiu na żadne fundacje zadnych bezdomnych żadne biedne rodziny nie dam nawet 1złotowki, dosć mam dosc tych grabieży na mnie

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 3 wpisy tej osoby
  • ~Czarli 60 10 miesięcy temuocena: 29% 

   możesz sobie dokwaterować :)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 12 wpisy tej osoby
  • ~lapo35 59 10 miesięcy temuocena: 42% 

   rozumie, że to dużo dla Ciebie, ale co byś zrobił gdybyś musiał od kwietnia płacić 350 zł miesięcznie bo w bloku była awaria czy popsute wodomierze, które już wymieniono ale większość z nas musi płacić do końca roku takie kwoty

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 11 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 58 10 miesięcy temuocena: 62% 

   Lapo35 nie chodzi o to że dużo bo ta kwota mnie nie zabije. Chodzi o to że niesprawiedliwie jeżeli ja sam 77zł a dodatkowe np 4 osoby więcej z innego domu doplacą raptem 17zł czyli ja 77zł za osobę a oni 19zł za osobę, tak widać różnicę i niesprawiedliwość

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby
  • ~I 57 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Segregujmy smieci, zgniatajmy karton i butelki plastikowe. Notorycznie kontenery na papier sa zawalone 4 - 5 pudlami kartonowymi bo ktos ich nie zgniotl i kontener pelny. Rozciete i zgniecione zajely by z 5 % moze kontenera. Sami zacznijmy zdac o siebue i innych, a a inni o nas i o siebie.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 10 wpisy tej osoby
  • ~K 56 10 miesięcy temuocena: 80% 

   Sorki, ale ja za taką cenę ani nie będę segregować, ani zgniatać.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby
  • ~a 55 10 miesięcy temuocena: 50% 

   -K - jak się nie będziemy cywilizować , tylko robić po staremu to zaraz będziesz płacić 2 x tyle.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 54 10 miesięcy temuocena: 63% 

   Mieszkam sam w klitce 37m i bede płacił 77zl, to ma być sprawiedliwe cholerne żydy? Nawet 1 złotowki nie dam nigdzie nikomu z własnej woli, mam dość ograbiania mnie i rozdawania innym

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 7 wpisy tej osoby
  • ~trez 53 10 miesięcy temuocena: 77% 

   Bedziesz sie mscil na bogu ducha winnych? Wybory są lepszą formą pokazania niezadowolenia. Bierzemy wczorajszą listę radnych, którzy zagłosowali "za" i wybieramy ich konkurentów z TEJ SAMEJ partii, jeśli chcemy wciąż głosowa na "naszą " partie. Precz z tymi, którzy nas załatwili! Nie zamierzam więcej przyznawać diet i apanaży ludziom, którzy poparli tak skrajnie niesprawiedliwe opłaty.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 3 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 52 10 miesięcy temuocena: 57% 

   To nie będzie zemsta, zwyczajnie dokladanie się do śmieci za wieloosobowe rodziny uznaję za moją dobroczynność i myślę że ze swojej strony limit przekroczę postokroć

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby
  • ~M. 51 10 miesięcy temuocena: 84% 

   Dobrze wiem, ze majac malutkie dziecko produkuje duzo wiecej smieci niz para bezdzietna, albo osoba samotna. Radni potrafia liczyc tylko smieci od zuzycia wody albo metrazu, bo ciezko opracowac algorytm uwzgledniajacy metraz, wode, ilosc osob. Oplaty bola, ale wspolczuje osobom samotnym, ze beda poszkodowane.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby
  • ~malgosia1973 50 10 miesięcy temuocena: 46% 

   Przepisy ustawy nie dopuszczają takiej możliwości. Reklamacje proszę kierować na ul. Wiejską w Warszawie. Też mnie ten system nie cieszy, ale zanim się zacznie krytykować warto dowiedzieć się, kto za co jest odpowiedzialny, czytaj - co lezy w czyich kompetencjach. A potem odpowiednio zaadresować krytykę.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 7 wpisy tej osoby
  • ~trez 49 10 miesięcy temuocena: 74% 

   Malgosia, mozna bylo i nalezalo poprawic bledy w wodno smieciowych obliczeniach, a nie zalatwic wiekszosc.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 5 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 48 10 miesięcy temuocena: 83% 

   Nie interesuje mnie żadne tłumaczenie. Te ceny to kradzież i bedę konsekwentnie odbijał sobie na calkowitej bezduszności żeby jak najlepiej obniżyć niesprawiedliwe koszty. Niestety tak sie rodzi nienawiść między ludźmi. Jedni będą się zrzucać na innych, ci inni beda zadowoleni ale to się zemści

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~issaa 47 10 miesięcy temuocena: 19% 

   Powiem tak... przy metrażu 80m i 2 dorosłych osobach, wyliczono mi oplate za śmieci troche ponad 300zł/mies (????) w SM. Obecnie zaplace troche ponad stówę, tak że ja jestem na TAK,Też bedę mogla sie "wreszcie wykapac", Korbol

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 17 wpisy tej osoby
  • ~mike 46 10 miesięcy temuocena: 84% 

   My na podobnym metrażu płacimy ok. 60, uprzedzę komentarze: myjemy się, kąpiemy, pralka chodzi, ale nie lejemy bezmyślnie wody hektolitrami. i teraz mam płacić tyle samo co 5-6 osób ?W taki. Razie w dudzie mam segregację, od dziś tylko 1 pojemnik.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 3 wpisy tej osoby
  • ~Bzdura na maxa 45 10 miesięcy temuocena: 83% 

   Ściema, że nie ma sprawiedliwego systemu. Najwięcej śmieci generują rodziny z bombelkami - pieluchy, chusteczki, obsrane ciuszki itd. Wiadomo, że singiel czy bezdzietna para nie wygeneruje tyle śmieci, co np. 4-5 osobowa rodzina z małymi bombelkami. I to takie rodziny powinny płacić najwięcej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 8 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 44 10 miesięcy temuocena: 26% 

   Proponuję stawkę x3 dla rodzin z dziećmi do 1 r.ż. i x2 do 3 rż. - na przykład. Za kota +50%. Byłoby sprawiedliwie czy masz korektę? Obsrane ciuszki to pewnie z praktyki znasz.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 23 wpisy tej osoby
  • ~Bzdura na maxa 43 10 miesięcy temuocena: 77% 

   Do Kabaciara: wystarczająco dużo już idzie z moich podatków na takie lenie jak ty i ich bombelki. 500+, 300+, bony turystyczne, 12 tys. na drugie dziecko. A potem chcecie jeszcze więcej i kolejne ulgi, bo przecież posidanie dzieciaczków to błogosławieństwo na które każdy, obcy, ciężko pracujący człowiek musi płacić! Dość tego! Wara od mojej kasy. A co do obsranych gaci, to widać, że masz jakiś problem z ludźmi nieposiadającymi dzieci, może masz dość swoich? :) To właśnie za każde dziecko powinien być podatek, gdyż ich posiadanie jest nieekologiczne - więcej śmieci, zużycia wody itd.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 42 10 miesięcy temuocena: 75% 

   Z tymi kotami czy psami to prawda . Powinna być dodatkowa opłata.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 4 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 41 10 miesięcy temuocena: 25% 

   Do bzdura na maxa: Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz, grunt to mieć szufladki na nicki na forum. Na szczęście jestem osobą samowystarczalną, samodzielnie myślącą i zdrową psychicznie, więc w sumie rozumiem Twoją frustrację, nie każdy daje radę, jak można stwierdzić, czytając Twój " komentarz".

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 9 wpisy tej osoby
  • ~Pysio-Misio 40 10 miesięcy temuocena: 96% 

   To jest zwykła granda. Po pierwsze, dlaczego tak drogo, skoro w innych miastach opłata jest ok. 25- 30 złoty od osoby? Po drugie, dlaczego tak niesprawiedliwie? Dlaczego ktoś mieszkający samotnie ma płacić za śmieci rodzin z dziećmi, albo wynajmujacych małe mieszkanie czterech studentów? O segregacji zapomnijcie, niech sobie segregują beneficjenci tego chorego i głupiego systemu.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 2 wpisy tej osoby
  • ~kaczor 39 10 miesięcy temuocena: 21% 

   Dlatego, że wybraliście PO.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 19 wpisy tej osoby
  • ~Korbol 38 10 miesięcy temuocena: 65% 

   Wreszcie się wykąpie. A teak serio, to kupuje produkty luzem. Mam tylko problem z napojami, ciężko je dostać bez opakowania. Cała opłata za śmieci w moim przypadku jest źle naliczana, no ale jestem w mniejszości ...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 37 10 miesięcy temuocena: 21% 

   Tak, to kwestia wyborów konsumenckich. Można kupować produkty luzem do wielorazowych siatek, kosmetyki bez zbędnych folii i kartoników, itd. Te produkty nie są lepsze bo są opakowane. Wybieramy jako społeczeństwo bez namysłu i refleksji, produkujemy tony śmieci a potem płacz, że drogo i jemy plastik.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 22 wpisy tej osoby
  • ~Misia 36 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Co się dzieje, że koszty "gospodarowania" odpadami w Warszawie tak galopują!?! Nawet uwzględniając inflację, wzrost płacy minimalnej, czy paliwa, dalej nie znajduję logicznego uzasadnienia. Czy to firmy świadczące usługi dla stolicy się zmowiły i dają bardzo wysokie oferty??? Może każda dzielnica powinna samodzielnie negocjować stawki i umowę? Dlaczego w innych, dużych miastach jest znacząco taniej?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 0 wpisy tej osoby
  • ~Warszawski_podatnik 35 10 miesięcy temuocena: 45% 

   Dlaczego? - już odpowiadam. "Władze" Warszawy nie przygotowały się zawczasu do wymagań unijnych - bark zaplecza do profesjonalnej utylizacji śmieci. Poza tym rozwożenie nieczystości z Czajki po całym kraju to ogromny koszt.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 16 wpisy tej osoby
  • ~Misia 34 10 miesięcy temuocena: 100% 

   @Warszawski_podatnik problem z brakiem spalarni śmieci jest powszechny. Nie tylko Warszawa nie ma (ma dużo za małą). A mimo to, tylko my mamy kosmiczne stawki!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby
  • ~Doktorek 33 10 miesięcy temuocena: 79% 

   @Warszawski_podat: Rozwożeniem nieczystości (tu: osadów ściekowych) zajmuje się większość gmin, bo działających spalarni tego typu osadów jest w Polsce 7 (mapkę można wyguglać). I nikt z tego nie robi ani nie robił problemu. Ale gdy rozwozić zaczęła Warszawa, to zaczął się krzyk.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby
  • ~Boom 32 10 miesięcy temuocena: 65% 

   Nie Warszawski podatnik, tylko Pisowski troll, który nie odróżnia utylizacji śmieci od utylizacji osadów z oczyszczalni ścieków.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby
  • ~ jako 31 10 miesięcy temuocena: 85% 

   @warszawski podatnik - już ci to kiedyś napisałem, że nomen omen "gówno" wiesz o odpadach z Czajki. Jak widać twój pisowski pogląd na świat nie dopuszcza poszerzania wiedzy. A więc raz jeszcze pisi trollu - ciągle kłamiesz.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 2 wpisy tej osoby
  • ~skandal 30 10 miesięcy temuocena: 76% 

   Chyba kogoś pogrzało! Osoby mające mieszkania 40-45 m2 mają płacić za śmieci tyle samo co ludzie mający 55-60m2? Dlaczego nie ma widełek 40-50 m2 i 51-60m2? Przecież to jest skrajnie niesprawiedliwe, bo na 40-45 metrach mieszkają zwykle 1-2 osoby a powyżej 50m2 często rodziny z dwójką dzieci. Różnica w opłatach między 30-40m2 a 40,1-60 m2 to absurd.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 8 wpisy tej osoby
  • ~Natolin42 29 10 miesięcy temuocena: 65% 

   No ale niech zgadnę - patrzysz pewnie ze swojego punktu widzenia i założę się, że masz właśnie mieszkanie około 40m2. Dlaczego zakładasz, że na tym metrażu mieszkają zwykle 1-2 osoby, jak równie dobrze może być ich przecież 5? równie dobrze na 80m2 może mieszkać jedna osoba. Niestety opłata od metrażu nie jest pozbawiona wad, ale przecież tak wszyscy krytykowali opłatę zależną od zużycia wody...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 8 wpisy tej osoby
  • ~skandal 28 10 miesięcy temuocena: 67% 

   ~Natolin42 Oczywiście, że patrze ze swojego punktu widzenia. Oczywiście, że na 40 metrach może mieszkać 5 osób. Może również 10. Takie porównania są bez sensu, bo ile może statystycznie być osób mieszkających w 4 czy 5 osób na 40 metrach? No chyba zgodzisz sie, że dużo mniej niż na 50 czy 60 metrach? Żaden system nie jest do końca sprawiedliwy, ale temu chyba jest najbliżej do sprawiedliwości gdyby było więcej widełek metrażowych w odniesieniu do cen, no i gdyby te ceny nie były tak rażąco zawyżone. W innych dużych miastach w Polsce opłaty są kilkukrotnie niższe.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 27 10 miesięcy temuocena: 82% 

   Jeżeli tych progów miałoby być dużo to lepiej zrobić po prostu jak czynsz od metra kwadratowego. A najlepiej to po prostu od osoby. I trzeba by zaczęli kombinować jak zrobić taki system. On się nie może opierać na deklaracjach! I da się to zrobić chociaż z pewnością nie od nowego roku.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby
  • ~Pablo 26 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Akurat różnica między 30-40 a 40-60 jest połowe mniejsza od różnicy między 0-30 a 30-40 ale fakt jedno i drugie to absurd a jeszcze wiekszym absurdem jest że mieszkam sam w 37 za 77zl a w 80m jest raptem 17zł wiecej gdzie z zalożenia mieszka sie zwykle rodziną minimum 4osoby Rada warszawy to bandziory zlodzieje idioci

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby
  • ~saaw 25 10 miesięcy temuocena: 36% 

   do tej pory przez ostatni rok placilem 150 zl a teraz wyjdzie 99 uff

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 18 wpisy tej osoby
  • ~lapo35 24 10 miesięcy temuocena: 61% 

   na naszym osiedlu większość płaciła ponad 300 zł miesięcznie, naprawdę trudno znaleźć uzasadnienie dla takiej opłaty, chyba że raz w tygodnu podjeżdza pan limuzyną i z honorami zabiera 3 worki śmieci z mieszkania

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby
  • ~nbvc 23 10 miesięcy temuocena: 92% 

   Czyli od stycznia ZNOWU samotni emeryci i niezamożne pary będą płacić za śmieci rodzin z dziećmi, kolonie przyjezdnych studentów, ukraińskie stancje oraz śmieci po imprezach, świętach, przyjęciach w willach i wielkich apartamentach. Brawo radni, taka to "rada miasta", żeby ludziom żyło sie lepiej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 45 4 wpisy tej osoby
  • ~Natolin42 22 10 miesięcy temuocena: 58% 

   Gdyby była stawka dalej od osoby, to też wspomniane przez Ciebie kolonie studentów i ukraińskie stancje nie płaciłyby za śmieci, bo ogólnie każdy kto tylko mógł, zaniżał ilośc deklarowanych osób. Od czegoś opłata musi zależeć, a system musi być odporny na kombinacje. Metrażu nie oszukasz, zużycia wody także. Trudno o system w pełni sprawiedliwy, każdy patrzy na to ze swojego punktu widzenia.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 21 10 miesięcy temuocena: 36% 

   Proszę odczepić się od rodzin z dziećmi. To jakaś problematyczna dla Ciebie grupa społeczna? Znam np. singli i pary bez dzieci, które mnóstwo śmieci produkują i nie segregują a płacimy za to wszyscy. Nie tędy droga. I nie, nie bronię działań miasta, po prostu nie życzę sobie publicznego linczowania żadnej grupy społecznej.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 16 28 wpisy tej osoby
  • ~Ursyniak 20 10 miesięcy temuocena: 72% 

   Do Kabaciara: podziękuj obecnej władzy. W Polsce pis traktuje się rodziny z bombelkami jak robotników w PRL. Skonczą się nieuzasadnione przywileje, to skonczy sie hejt.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 8 wpisy tej osoby
  • ~Mileniak 19 10 miesięcy temuocena: 85% 

   Zgadzam się z Ursyniakiem. Chcesz mieć dzieci i dużą rodzinę to płać sam. Pracujący i ogarnięci ludzie mają już dość wykładania kasy na czyjeś dzieci.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 3 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 18 10 miesięcy temuocena: 31% 

   Do Ursyniak Obecna władza ma znacznie więcej zasług, niestety :( to widać też w tych komentarzach, dlatego głośno mówię: NIE!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 11 wpisy tej osoby
  • ~Paweł W-wa 17 10 miesięcy temuocena: 50% 

   Lekarze twierdzą, ze człowiek o godzinie 1.53 powinien wchodzić w najważniejszą fazę snu, która daje wypoczynek i stabilność emocjonalną w dniu następnym :-)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby
  • ~agnik 16 10 miesięcy temuocena: 88% 

   Za ten rok płaciłam przy 69 m2 i 2 osobach 102 zł bo mój blok ma podlicznik a nie licznik główny. teraz bede płacić 94 zł a więc mniejJa mam pytanie dlaczego ursynów zlikwidował EKON odbierający raz w tygodniu posegregowane smieci : papier, szkło , plastik. Komu to przeszkadzało?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby
  • ~Kabaciara 15 10 miesięcy temuocena: 38% 

   Do Mileniak: Także pudłujesz. Jeszcze parę komentarzy i małość niektórych ukaże się w pełnej krasie. I pamiętajcie dobrze się ubezpieczyć i odkładać na emeryturę :) wiecie dlaczego ;)

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 5 wpisy tej osoby
  • ~jot 14 10 miesięcy temuocena: 83% 

   do Kabaciara: Oczywiście, że wiemy, po co trzeba odkładać na swoją emeryturę. Bo z niej trzeba będzie oddawać kasę na kolejne pokolenia pięćsetplusów.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby
  • ~Kto pyta nie błądzi 13 10 miesięcy temuocena: 100% 

   To miesięczne stawki czy roczne?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby
  • ~Misia 12 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Za miesiąc :(

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby
  • ~Misia 11 10 miesięcy temuocena: 100% 

   Nieruchomość nie jest gospodarstwem domowym, coś czuję że liczba gospodarstw domowych w stolicy ulegnie zmniejszeniu. To będzie historyczna zmiana w statystykach Warszawy :(

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby
  • ~q 10 10 miesięcy temuocena: 88% 

   male mieszkania sponsoruja wille. na razie w warszawie - a za dwa lata w calym kraju

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 4 wpisy tej osoby
  • ~issaa 9 10 miesięcy temuocena: 60% 

   a gdzie ty te wille w Wraszawie widzisz??? chyba ze masz na mysli tę na Żoliborzu - ale tam akurat brudas i fleja mieszka

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby
  • ~meme 8 10 miesięcy temuocena: 96% 

   "Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem" płaci 50% stawki więcej ;) - debilizm radnych PO w pełnej okazałości.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 1 wpisy tej osoby
  • ~Anna1111 7 10 miesięcy temuocena: 91% 

   Mieszkam sama w kawalerce o powierzchni 30, 2 m3. Za dwa lata zapłacę 94 złote za wywóz śmieci. Sami sobie segregujcie te śmieci. odwdzięczę się na wyborach panie Trzaskowski. 200 milionów na jakąś kładkę przez Wisłę wydajecie zamiast na spalarnię.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 3 wpisy tej osoby
  • ~obiektywnie 6 10 miesięcy temuocena: 97% 

   Stawki są bardzo mało zróżnicowane, a poza ten system jest najgorszy. To jest SKANDAL!

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 1 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 5 10 miesięcy temuocena: 100% 

   W większości wypadków, w przeliczeniu na faktycznie zamieszkujące osoby zapłacą mieszkańcy mieszkań średnich, których jest najwięcej czyli 40-60 m2.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 23 0 wpisy tej osoby
  • ~Trzy krakowskie pokolenia 4 10 miesięcy temuocena: 89% 

   To moze zróbmy od wagi, albo obwodu w pasie. Gruby więcej żre, wiecej śmieci, co nie Rafał? No chyba zgoda?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 3 wpisy tej osoby
  • ~anżej 3 10 miesięcy temuocena: 61% 

   zróbmy od dochodu, wiadomo, że kto zarabia 15 tys. kupuje i produkuje kilkarotnie więcej śmieci niż ten, który ma dochód np. 2,5 tys.

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 17 11 wpisy tej osoby
  • ~Natolin42 2 10 miesięcy temuocena: 58% 

   @anżej - a dlaczego? A może ten znienawidzony przez ciebie zarabiający 15 tyś je głównie na mieście, dużo czasu spędza w korporacji, sporo wyjeżdża więc i mało śmieci. Żeby się nie okazało, że śmieci produkuje on dużo mniej niż ty...

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 11 wpisy tej osoby
  • ~Niestety 1 10 miesięcy temuocena: 52% 

   @Natolin42 jak ktoś je głównie na mieście to nie pyodukuje śmieci? Restauracje i inne punkty gastronomiczne nie wyrzucają opakowań, obierek itp? A chyba wiesz, że zgodnie z ustawą płacą za nie niewiele? Jak wyjeżdża to gdzieś nie śmieci?

   Edytowany: 10 miesięcy temu

   oceń komentarz 12 11 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4676 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022