REKLAMAA1_Auchan_od-01-01-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 sierpnia 2017, 11:00 komentarzy 2

  (SK)

  REKLAMA

  Ponad 60% mieszkańców biorących udział w konsultacjach społecznych na temat zmian nazw ulic sprzeciwia się dekomunizacji tabliczek. Co zrobią miejscy radni w przypadku dwóch ursynowskich patronów: Józefa Ciszewskiego oraz ZWM? Na razie patrona zmieni tylko ta pierwsza.

  Jeszcze tylko dwa dni ma Rada Warszawy na zmianę patronów ulic związanych z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym. Zobowiązuje ją do tego ustawa przyjęta rok temu. Instytut Pamięci Narodowej wytypował w Warszawie 35 ulic podlegających ustawie, w tym dwie na Ursynowie: Józefa Feliksa Ciszewskiego oraz Związku Walki Młodych.

  W najbliższy czwartek stołeczni radni zajmą się sześcioma ulicami - i tylko jedną z Ursynowa. Ciszewskiego zostanie nazwana... Ciszewskiego. Zmieni się tylko imię patrona.

  Józefa Feliksa Ciszewskiego - działacza przedwojennej Polskiej Partii Socjalistycznej i Komunistycznej Partii Polski, inżyniera, publicystę, męża Wery Kostrzewy, aresztowanego w ramach czystek przez NKWD i straconego w 1938 roku zastąpi Jan - słynny komentator sportowy, zmarły w 1982 roku. Tym samym przepadła propozycja, by patronem arterii został jeszcze inny Ciszewski - Józef, piłkarz Legii i pedagog.

  Zmiana ma kosztować ok. 11,6 tys. złotych i obejmie 9 adresów, pod którymi mieszka 168 mieszkańców oraz działa 41 firm.

  Wyniki konsultacji: 60% przeciw zmianom

  W czerwcu ratusz ogłosił konsultacje społeczne w sprawie zmian patronów. Wypowiedziało się ponad 3,6 tys. osób. Dominowały głosy przeciwne dekomunizacji. Za zmianą nazwy ul. J. F. Ciszewskiego było 30% a ZWM - 33% biorących udział w ankietach.

  Ostro, wymianie tabliczek i dokumentów sprzeciwiają się mieszkańcy ul. Związku Walki Młodych na Stokłosach. Już raz obronili nazwę, zaskarżając uchwałę radnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1999 roku sąd uznał, że decyzję podjęto bez odpowiednich konsultacji i wobec sprzeciwu mieszkańców jest ona nieważna. Dziś Komitet Obrony Nazwy ZWM znów działa. W ankiecie przeprowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową ponad 90% lokatorów jest przeciwna wymianie patrona.

  Ci, którzy w konsultacjach miejskich opowiedzi się za zmianą proponują dla ZWM nazwy: Związku Walki Zbrojnej, Anny Walentynowicz, Andrzeja Wajdy, Bogusława Kaczyńskiego czy Danuty "Inki" Siedzikówny.

  Ponieważ radni miejscy nie uchwalą uchwały w sprawie ul. ZWM, decyzję w tej sprawie może podjąć wojewoda w ramach zarządzenia zastępczego. Będzie miał na to 3 miesiące. Burmistrz Ursynowa Robert Kempa na czerwcowym spotkaniu konsultacyjnym z mieszkańcami zapowiedział, że jeśli takie zarządzenie się pojawi, zostanie przez urzęd dzielnicy zaskarżone a wcześniej zaopiniowane negatywnie. Związku Walki Młodych to formalnie uliczka wewnętrzna i jakiekolwiek zmiany wymagają zgody właściciela.

  Bitwa o Związku Walki Młodych na Ursynowie dopiero się zatem rozpoczyna. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Abi 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Dla porządku: pseudonim żony Ciszewskiego brzmiał Wera Kostrzewa, nie Wiera

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~beka 1 6 miesięcy temuocena: 75% 

   I kolejny raz koncertowo Pomianowski zostal olany przez swoich koalicjantów XD

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1229 sekundy
  REKLAMAA2-EMPIK-od-01-02-do-03-03-2018