REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Współczesne łazienki to coś więcej, niż miejsca podstawowej higieny. Chętnie spędzamy w nich czas i odpoczywamy po ciężkim dniu. Stają się oazą, do której chętnie wracamy, aby nabrać sił i zregenerować energię, dlatego warto zadbać o ich estetyczny wystrój. Jak sprawić, aby nasza łazienka pozostała zachwycająca na lata? Z pewnością pomoże wykorzystanie dekorów w aranżacji łazienki. Czym są dekory i jakie możliwości oferują? Przygotowaliśmy krótki przewodnik po płytkach dekoracyjnych.

  Artykuł powstał we współpracy z portalem wnętrzarskim i sklepem internetowym oferującym produkty do wykończenia i wyposażenia łazienek. Mozaiki szklane i ceramiczne i oraz listwy dekoracyjne do płytek ceramicznych dostępne są w sklepie https://domni.pl

  Dekory — co to jest?

  To dodatki w postaci płytek ze wzorem lub trójwymiarowym tłoczeniem, listew, mozaiki oraz obrazów ściennych, które stanowią uzupełnienie aranżacji łazienki. Często wchodzą w skład  kolekcji płytek oferowanych przez producenta. Wbrew pozorom ten rodzaj ceramiki możemy stosować w przestrzeniach o różnym rozmiarze – odpowiednio dobrane dekory nie tylko podkreślają styl wnętrza, mogą też poprawić optycznie jego proporcje. Płytki dekoracyjne z pionowym wzorem podniosą niski sufit, natomiast poziome pasy pomogą optycznie skorygować szerokość łazienki

  Nawet w monochromatycznym, surowym wnętrzu znajdzie się miejsce na delikatny dekor w postaci mozaiki z marokańską koniczynką. Fot. Synage

  Listwy dekoracyjne

  To wąskie dodatki, dzięki którym uzupełnimy aranżacje w ciekawy sposób. Dekoracyjne listwy są wykonane z metalu pokrytego chromowaną powłoką, szklane lub ceramiczne. Listwy metalowe wprowadzą do wnętrz odrobinę elegancji – zwłaszcza jeśli wybierzemy listwę w kolorach inspirowanych szlachetnymi kruszcami: złotem, miedzią lub brązem. Listwy metalowe myjemy delikatnymi środkami do pielęgnacji łazienki i wycieramy do sucha, aby zapobiec zarysowaniu i matowieniu powierzchni.

  Listwy dekoracyjne i struktury w łazienceListwami możemy wykończyć pasy płytek dekoracyjnych, tworząc oryginalne zestawienia struktur. Fot. Azario

  Jak wykorzystać listwy dekoracyjne do płytek w aranżacji? Listwy mogą graficznie podkreślić poziomy lub pionowy fragment ściany. Wyraźne linie dodadzą przestrzeni graficznego, nowoczesnego dynamizmu. W ofercie producentów znajdziemy listwy metalowe o wielu długościach – najbardziej efektownie wyglądają listwy długie, tworzące jednolitą powierzchnię, lub o jednakowej długości jak sąsiadujące płytki.

  Mozaiki szklane

  Mozaiki szklane łazienkowe prezentują się bardzo efektownie. Szkło wykorzystywane do produkcji mozaiki jest bezpieczne w użytkowaniu, odporne na działanie wody i wilgoci. Nie traci koloru i połysku, dlatego odpowiednio położona mozaika będzie piękna przez lata.

  Najpopularniejsze są drobnoelementowe mozaiki na siatce, która zapewnia jej elastyczność. Arkusze możemy układać na obłych i zaokrąglonych powierzchniach, np. słupach czy asymetrycznych wannach.

  Mozaiki szklane z oświetleniem w łazience
  Mozaiki szklane tworzą powierzchnie, które w odpowiednim oświetleniu mienią się niczym droga biżuteria. Fot. Synage

  Jak wykonać fugowanie mozaiki szklanej? Tutaj sprawdzi się zaprawa elastyczna przeznaczona do spoinowania drobnych elementów, o właściwościach elastycznych, wodo i wilgocioodporna. Jak dobrać kolor fugi do mozaiki? Kolor spoiny ma duży wpływ na wygląd pokrytej mozaiką powierzchni. Fuga w kolorze zbyt zbliżonym do koloru elementów sprawi, że będą optycznie zlewać się w jedną całość. Jeśli zależy nam na innym efekcie – dokładnego podkreślenia mozaiki i uwypuklenia jej kształtu, wzoru lub struktury, wtedy najlepiej zastosować fugi w kolorze kontrastowym. Jeśli nie możemy się zdecydować, warto użyć fugi uniwersalnej – w neutralnych odcieniach beżu lub szarości. Wtedy cała aranżacja będzie prezentować się elegancko i schludnie.

  Mozaiki ceramiczne

  W łazienkach doskonale sprawdzą się również mozaiki ceramiczne. Tutaj możemy wybierać spośród ciekawych wzorów, kolorów oraz imitacji innych materiałów, np. drewna czy naturalnego kamienia. Mozaika ceramiczna, oprócz wielu rodzajów kształtów i wykończeń oferuje właściwości zbliżone do mozaiki szklanej. Również jest odporna na bezpośrednie działanie wody i wilgoci oraz niewrażliwa na ścieranie.

  Czarna łazienka w małej łazienceW małej łazience nie musimy obawiać się ciemnych kolorów – czarna mozaika w otoczeniu jasnego drewna zyskuje łagodniejszy charakter. Fot. BLU salony łazienek

  Fugowanie mozaiki z płytek ceramicznych również przeprowadzamy podobnie. Zwracajmy uwagę ja jakość zaprawy do spoinowania – jeśli mozaiki umieszczamy bezpośrednio w strefie mokrej wanny lub prysznica, muszą być odporne na szorowanie i zapobiegać rozwojowi bakterii i pleśni. Osady z mydła mogą spowodować matowienie powierzchni – z powierzchni mozaiki usuwamy je łagodnymi środkami myjącymi. Jeśli stosujemy w tym miejscu ciemne fugi, mogą z czasem wyblaknąć pod wpływem intensywnie działającej chemii.

  Jak układać dekory w małej łazience

  W małym wnętrzu wiele zależy od układu funkcjonalnego, czyli rozmieszczenia stref i sprzętów. Dekory mogą podkreślać wybrane fragmenty aranżacji, np. zabudowę wanny, wnętrza kabin i wnęk prysznicowych, stelaż podwieszany lub strefę umywalki. Warto wybrać 1-2 miejsca, w których powtórzymy nasz dekor.

  Dekoracyjne płytki w betonowej aranżacjiDekoracyjne płytki o betonowej powierzchni z tłoczonym wzorem dodadzą lekkości całej aranżacji. Fot. Azario

  W przypadku kilkuelementowych obrazów ściennych warto dokładnie wymierzyć wybrane miejsce na ścianie, aby określić położenie płytek dekoracyjnych. Wystarczy prosty rysunek wykonany na kartce papieru, zgodnie z którym najlepiej wyeksponujemy naszą dekorację.

  Artykuł załadowany: 0.252 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021