REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Ursynów dostał od miasta dodatkowe 20 milionów złotych na inwestycje w kolejnych latach. Pieniądze pójdą głównie na dokończenie i rozszerzenie zakresu rozpoczętych inwestycji, które - przez inflację - kosztują coraz więcej. Z nowości: znajdą się pieniądze na budowę hali szermierczej w Szkole Podstawowej nr 340 oraz dodatkowe środki na projektowanie Parku nad POW.

  Miasto narzeka na drożyznę i skutki "Polskiego Ładu", które odbierają samorządom finansowy tlen. Podatki mieszkańców zamiast pójść do kasy miast i gmin, zostaną w ich kieszeni, oczywiście tylko tych, którzy - zgodnie z zapowiedziami rządu - zyskają na zmianach podatkowych. Pytanie, czy ludzie odczują kilkadziesiąt złotych ulgi podatkowej w kieszeni przy rosnących cenach i czy warto je tam zostawiać, gdy alternatywą jest dalsze pogorszenie usług publicznych?

  - Rząd chwali się, że 17 mld zostanie w kieszeni mieszkańców, a zapomina dodać, że po pierwsze inflacja zjadła te rzekome oszczędności, po drugie - jak dołożymy składkę zdrowotną to de facto prawie wszyscy stracą, A z tych 17 mld aż 15 mld to są pieniądze, które rząd zabiera samorządom - mówi burmistrz Robert Kempa.

  Przyszłoroczny budżet Warszawy będzie pierwszym w historii, w którym spadną zarówno przychody, jak i wydatki. A jak będzie dalej - nie wiadomo, bo skromne rekompensaty od rządu zapowiedziano tylko na przyszły rok, a Warszawa musi jeszcze zapłacić podwyższone zmianą algorytmu tzw. "Janosikowe" - ponad miliard złotych składki na uboższe samorządy.

  Dodatkowych zmartwień przysparza galopująca drożyzna. - Ceny energii elektrycznej dla miasta w ramach Warszawskiej Grupy Zakupowej wzrosły o 60 proc., koszty zakupu gazu dla urzędu dzielnicy - o 103 proc. Wszystko drożeje, nie mówiąc o kosztach pracy, utrzymania zieleni czy opróżnianiu koszy na śmieci - wyliczał burmistrz Kempa na konferencji poświęconej finansom Ursynowa.

  Rzezi inwestycji nie będzie

  W sytuacji cięć w budżecie dzielnicom - finansowanym przecież przez stołeczny budżet centralny - groziło wstrzymanie pieniędzy na inwestycje. Ratusz postanowił jednak, że poszuka oszczędności gdzie indziej, a dzielnice będą mogły inwestować, choć nie w takim zakresie, jakby chciały.

  - Dzięki dobrej współpracy z radnymi oraz prezydentem Rafałem Trzaskowskim w ciągu najbliższych lat na Ursynów trafi dodatkowa kwota 20 mln złotych - poinformował burmistrz Kempa, stojąc obok radnych, którzy mieli się przyczynić do tego sukcesu: miejskich - Renaty Królak i Tomasza Żyłki oraz dzielnicowych - Sylwii Krajewskiej, Haliny Kupieckiej i Olgi Górnej.

  Dodatkowe miliony nie oznaczają jednak spektakularnego wzrostu wydatków na inwestycje. To raczej utrzymanie tempa, do którego ursynowianie byli przyzwyczajeni w ostatnich rekordowych pod tym względem latach. Na co zostaną przeznaczone te pieniędze? Głównie na to, co kosztuje najwięcej i coraz więcej, czyli oświatę.

  - Zmodernizujemy budynek Przedszkola Specjalnego nr 213, powiększymy go dwukrotnie, o budynek dawnego przedszkola na piętrze. Dzieci niepełnosprawne będą miały lepsze warunki, także rehabilitacji - zapowiedziała radna Sylwia Krajewska, szefowa komisji edukacji i sportu.

  Znacznie zwiększą się kwoty na modernizację budynków Szkoły Podstawowej nr 340 przy Lokajskiego. Przypomnijmy, od wakacji trwa tam adaptacja pomieszczeń na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną nr 19, która w przyszłym roku przeprowadzi się na Lokajskiego z ulicy Migdałowej.

  - W 2022 roku będziemy wymieniać instalację wodno-kanalizacyjną w szkole, w tym remontować łazienki. W 2023 roku przewidujemy modernizację instalacji elektrycznej, która wymaga tej wymiany, a co za tym idzie, odświeżone zostaną sale lekcyjne. Tak naprawdę po tych inwestycjach budynek "B" (po gimnazjum - dop. redakcji) będzie całkowicie odnowiony - zapowiadał burmistrz.

  Znalazło się również 4,2 mln złotych na nową inwestycję w tej szkole - budowę hali szermierczej dla odnoszącego sukcesy klubu D'Artagnian. Dzieci trenują w tragicznej ciasnocie, o inwestycję zabiegali radni Antoni Pomianowski i Robert Wojciechowski, ale w ubiegłym roku dzielnica skreśliła to zadanie z listy inwestycji. Ministerstwo Sportu nie dało dotacji, a burmistrz uznał za ważniejszą adaptację budynku pogimnazjalnego pod potrzeby poradni psychologicznej. Opozycja bardzo krytykowała przesunięcie tej inwestycji na lepsze czasy.

  Na zastrzyku z kasy miejskiej skorzystają też inne szkoły: przy Mandarynki (kontynuacja remontów, modernizacja placów zabaw), przy Dembowskiego (termomodernizacja, wymiana instalacji elektrycznej), przy ul. ZWM (dostosowanie szkoły do nowych przepisów ochrony przeciwpożarowej), przy Małcużyńskiego i Na Uboczu (remont sal, powstanie pracowni naukowych) czy przy Sarabandy na Zielonym Ursynowie (adaptacja mieszkań na cele szkolne).

  Rodzice ze szkoły przy Małcużyńskiego domagają się remontu sali gimnastycznej oraz boiska. Wg burmistrza na wszystko pieniędzy nie wystarczy, trwa analiza priorytetów, ale ma on nadzieję, że uda się wyremontować choćby salę gimnastyczną ze środków innych niż inwestycyjne.

  Nie tylko oświata, ale też Park nad POW

  Sporą część "deszczu" pieniędzy, który spadnie na Ursynów, pochłoną projekty dotyczące przestrzeni nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy, które w przyszłości staną się terenami miejskimi.

  Dodatkowe 3 mln pójdą na budowę targowiska miejskiego wkomponowanego w projekt Parku nad POW, a 2 mln dzielnica przekaże Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy na projektowanie samego parku linearnego. Z nowego tortu coś uszczknie dla siebie także Zielony Ursynów - na budowę kanalizacji deszczowej oraz remonty dróg - 3,5 mln złotych. 

  - W pierwszej kolejności środki zostaną przeznaczone na zalewaną ul. Gawota i okolice ul. Farbiarskiej, więc mieszkańcy tych rejonów z pewnością będą zadowoleni - mówiła radna dzielnicowa Olga Górna.

  Mieszkańcy tzw. zielonej części dzielnicy byliby również zadowoleni z postępów w sprawie modernizacji ulicy Karczunkowskiej, która nie ma chodników i jest skrajnie niebezpieczna. Radny miejski Tomasz Żyłka obiecywał interwencję. 

  - Absolutnie bardzo dobrze pamiętamy, jaka jest sytuacja na ul. Karczunkowskiej. Rozpoczęcie modernizacji tej ulicy leży na sercu radnym. Mogę zapewnić, że będziemy się starali, by w 2022 znalazły się środki na rozpoczęcie modernizacji ulicy - zapowiedział radny, który na wtorkowym spotkaniu klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miejskiej i na jutrzejszym posiedzeniu komisji budżetowej ma zaproponować odpowiednią poprawkę do projektu uchwały budżetowej.

  Na razie ursynowskim radnym i władzom dzielnicy udało się wywalczyć zarezerwowanie 600 tys. złotych na zaprojektowanie przebudowy ulicy, co jest kroplą w morzu potrzeb.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 86

  • 41
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 7
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 2
   WKURZONY
  • 13
   BRAK SŁÓW

  21Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zimielina 21 6 miesięcy temuocena: 89% 

   Deszcz pieniędzy a opłata za smieci 3 razy droższa niż w Krakowie. Nawet gdyby Ursynów nawiedził potop pieniędzy to i tak by było dla was za mało. Gdybyście zostali kuratorami Sahary to po tygodniu zabrakłoby piasku, zakichani "gospodarze".

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fro 20 6 miesięcy temuocena: 50% 

   3 mln pójdą na budowę targowiska miejskiego!!! Tam PARK ma BYĆ nie SYFIASTY BAZAR!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~hbk 19 6 miesięcy temuocena: 100% 

   Uważam, że wszystkie pieniądze powinny pójść na przeciwpancerne, betonowe ogrodzenia szkół, co się właśnie dokonuje przy SP 330, od strony ul. Migdałowej. To jakiś szalony pomysł chorego umysłu, kosztujący krocie. Przy okazji, wprowadzając ciężki sprzęt, zryto do imentu aleję lipową. Może ktoś z redakcji podjedzie i zrobi kilka zdjęć do Almanachu Ursynowskiej Głupoty.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ Wał Kuski 18 6 miesięcy temuocena: 60% 

   Mam nadzieję, ze zrobią jakieś fajne zwężenia......

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Barbara 17 6 miesięcy temuocena: 62% 

   Drogi, chodniki i parkingi niech dzielnica zacznie robić, a szkoły to obecnie wszystko mają, więc ten kierunek można zwolnić.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wert 16 6 miesięcy temuocena: 93% 

   Tam miał być PARK!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~yaki 15 6 miesięcy temuocena: 83% 

   Na razie 3 mln na bazarek a 2 na park? Jak zwykle rozbią ludzi w bambuko. Czy jakis kolega znowu rządzi na bazarku? Z tego wynika że bazarek będzie gotowy za rok a park w najbliższej dziesiętcolatce. Chyba trzaba zacząć to blokować?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Doug 14 6 miesięcy temuocena: 77% 

   Jak sie wywala 120 mln na debilną kładke, to sie nie jojczy o braku pieniedzy. Trzaskowski ma w ratuszu 37 biur, to jest conajmniej 37 dyrektorów. Do tego jeszcze jego pelnomocnicy. Jak die stworzyło bizancjum, to trzeba koszty scinac. My nie pracujemy po to, zeby was utrzymywac.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak82 13 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Po kiego grzyba hala szermiercza na Ursynowie? Czy mamy tylu adeptów fechtunku, aby pakować fundusze w takie obiekty? Z naszych podatków miasto wybudowało halę szermierczą z zapleczem na Merliniego, z dolną dać miejsce do treningu wszystkim szermierzom z W-wy. Miasto wynajmuje ten obiekt jakieś firemce pod coś tam, a teraz buduje kolejną halę dla szermierzy. I co? Za kilka lat będzie ją też wynajować komuś pod sale zabaw czy coś podobnego? Czy ktoś w ogóle zarząda tym miastem???

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ursynowski rodzic 12 6 miesięcy temuocena: 75% 

   Tak się składa, że tak, jest wielu adeptów szermierki na Ursynowie. Od 20 lat jak nie lepiej w tej szkole tworzone są klasy sportowe. Na kolejne lata również nic nie słychać o tym aby mieli z nich zrezygnować. Hala o której mówisz używana jest przez inny klub, więc nie wiem skąd sensacje że nie jest ona wykorzystana. Ta hala to rzecz niezbędna aby dzieci miały możliwość porządnego treningu bo w tych warunkach w których pracują teraz trenować się po prostu nie da

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bulba 11 6 miesięcy temuocena: 69% 

   Szkoda, że nie masz pojęcia o czym piszesz i siejesz dezinformację. To będzie przede wszystkim dodatkowa sala gimnastyczna dla największej szkoły podstawowej w Warszawie. A pomysł z umieszczeniem wszystkich szermierzy na Merliniego jest równie sensowny co wrzucenie wszystkich klubów piłkarskich z Warszawy na Stadion Narodowy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~goo 10 6 miesięcy temu

   to jest najlepiej wydana część z tych 20 milionów. Ursynów powinien inwestować w rozwój intelektualny i fizyczny dzieci. kończy się powoli piłka nożna, monokultura bez sensu. to nie tutaj. i poza tym. mamy tyle adeptów fechtunku. 150 zawodników + rodzice - może i są takie drużyny w gałę ale raczej więcej kibiców i marketingu TV + druzyny niemieckie i angielskie - kolonia nie nasza wartość Ursynowa

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jjjj 9 6 miesięcy temuocena: 100% 

   A jak miasto stoi z budową spalarni?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 6 miesięcy temuocena: 13% 

   Użyj gógla

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jjjj 7 6 miesięcy temuocena: 88% 

   A ja bym chciał zostać o tym poinformowany, że tam już nie potrzeba żadnych pieniędzy bo finansowanie jest w pełni zabezpieczone. A w góglu szukajmy sobie info na temat pierdół wymienionych w artykule.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie stoi, tylko leży 6 6 miesięcy temuocena: 82% 

   Budowa spalarni w Warszawie nie stoi, tylko LEŻY.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 6 miesięcy temuocena: 53% 

   Oczekujesz na lokalnym portalu informacji z innych dzielnic? No chyba że masz zaświadczenie o dysgógli.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jjjj 4 6 miesięcy temuocena: 41% 

   Więcej kasy na bazarek!!!!! Huraaa!!!!!

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szczupak 3 6 miesięcy temuocena: 89% 

   Byle bzdura kosztuje fortunę. Dziś byłem na poczcie. Polecony ekonomiczny, zawartość to dwie kartki A4. Prawie 16 zł. Przesyłka w obrębie Warszawy. Ile zatem musi kosztować utrzymanie jakichkolwiek struktur i instytucji, skoro podstawowe usługi to majątek? W gadanie głupot o polskim ładzie jako remedium na inflację, i że to obniżka podatków, mogą uwierzyć chyba tylko ludzie żyjący jakimś cudem zupełnie poza systemem, którzy nie robią zakupów, nie zarabiają na nie, ani na rachunki też. Dziwię się, że w ogóle jakieś inwestycje się kręcą i coś będzie się działo. Choć z drugiej strony miasto jest w stanie zmarnować kolosalne pieniądze na kładkę przez Wisłę i trzeci duży stadion. Nic z tego nie rozumiem.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~yaki 2 6 miesięcy temuocena: 54% 

   O polskim ładzie było wiadomo jakoś od maja. Zanim nakręciła się inflacja. To nie jest remedium, tylko choć częsciowe polepszenie sytuacji finasowej dla większości. Ale ten artykuł jest o Ursynowie. Interesuje mnie dlaczego 3 mln idzie na coś (czytaj bazarek) co ludzie nie chca miec pod blokami. Jest bieda? Mamy gotowe rozwiązanie bez wydawania pieniędzy - parking za ratuszem. Dobry dojazd, daleko od bloków i miejsca parkingowe np: podziemne. A te pieniadze rzeczywiście można przeznaczyć na halę, chodniki lub nawet kanalizację w innych rejonach dzielnicy.

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 6 miesięcy temuocena: 58% 

   yaki, ty to piszesz poważnie czy dla zgrywy? Polepszenie sytuacji finansowej dla większości? Te informacje to są z paska TVP?

   Edytowany: 6 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4411 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHNIA PUPILA 22.06.2021 - 21.07.2022