Zamknij

Dieta keto - jak zacząć? Dieta ketogeniczna dla początkujących - Ketolove

11:55, 02.02.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:06, 02.02.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Marzysz o zrzuceniu kilku albo i więcej kilogramów? Chcesz w końcu sny przełożyć na rzeczywistość? Zdecydowałeś, że to odpowiedni czas na zmiany w Twoim życiu? Widzisz efekty diety ketogennej i nie wierzysz, że taka metamorfoza jest realna? Zanim zdecydujesz się zamówić dietę keto, sprawdź, dlaczego ten sposób żywienia ma takie działanie!

Fenomen diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna na całym świecie z dnia na dzień jest coraz modniejsza! Budzi spore kontrowersje - ma swoich zwolenników, ale i zdecydowanych przeciwników. Niepodważalne jest jednak to, że stosując się do zasad diety ketogenicznej, można osiągnąć zaskakujące przemiany! Zmiana nawyków żywieniowych sprawia, że później nie trzeba obawiać się efektu jojo.

Dieta ketogeniczna w modzie

W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskała na popularności. Jak zacząć dietę ketogeniczną? Przede wszystkim od zebrania wiedzy na temat diety ketogenicznej. Najważniejsze zmiany zachodzą w sposobie żywienia, dlatego przed rozpoczęciem diety trzeba zapoznać się z zasadami, których trzeba będzie przestrzegać. Dzięki diecie ketogennej zaobserwujesz spadek poziomu tkanki tłuszczowej. To doskonały sposób na to, by zrzucić zbędne kilogramy raz na zawsze.

Na czym polega dieta ketogeniczna - wszystko o diecie keto

Dieta ketogeniczna Warszawa polega na jak największym ograniczeniu spożywania potraw, będących źródłem węglowodanów. Najważniejsza zasada - dostarczanie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu oraz w mniejszym stopniu, ale jednak - białka. Na początek keto adaptacja - wprowadzenie diety ketogenicznej sprawi, że organizm będzie miał niski poziom cukru, przez co zacznie wytwarzać związki ketonowe. To właśnie one staną się źródłem energii- ciało przejdzie w stan ketozy.

Dieta ketogeniczna, jak zacząć? Podstawowe zasady

Jak zacząć dietę keto? Skoro już doprowadziliśmy organizm do stanu ketozy, teraz trzeba skupić się na dalszej codziennej diecie. Pierwsze tygodnie nowej diety ketogennej noszą nazwę keto adaptacji, kiedy to ciało musi przyzwyczaić się do swojej diety. Gdy przejdzie tę fazę zacznie spalać tłuszcz - dlaczego? Organizm nie będzie mógł spalać węglowodanów i skupi się na wykorzystywaniu energii z tłuszczów.

Dieta ketogenna nie jest łatwą dietą, ponieważ organizm odczytuje ją jako głodówkę. To trochę jak oszukiwanie swojego ciała, ponieważ w praktyce uczucie głodu nie będzie Ci towarzyszyć - tłuszcze zawarte w produktach nasycą Cię na dłuższy czas! Ogromnie ważny jest poziom ketonów, ponieważ właśnie dzięki nim odbywa się pozyskiwanie energii.

dieta keto

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Przejście na dietę ketogeniczną wiąże się z dostarczaniem organizmowi kwasów tłuszczowych, które powinny stanowić nawet 80 procent składników spożywanych potraw. Wskazane są również posiłki i produkty spożywcze, które stanowią źródłem białka - mięso, ryby, jaja oraz nabiał.

Jak wygląda stosowanie diety ketogenicznej w praktyce? Odżywianie wygląda nieco inaczej niż na standardowej diecie. W jadłospisie znaleźć się mogą wszystkie produkty, które należą do kwasów tłuszczowych i tym samym później tworzą ciała ketonowe. W swojej diecie ketogenicznej powinieneś znaleźć dobrej jakości mięso i jaja od sprawdzonego dostawcy oraz produkty mleczne. Każdy produkt musi być bez dodatku cukru. Z dietą ketogeniczną w mgnieniu oka można zapomnieć o słodyczach na dobre! Przypominamy też, że nie mniej ważne jest spożywanie zielonych warzyw i orzechów - na owoce z kolei trzeba uważać, ponieważ sporo z nich ma w sobie cukier, a to stopuje odchudzanie. Nasze posiłki możemy smażyć lub piec na oleju kokosowym nierafinowanym.

Czego nie można spożywać, będąc na diecie keto?

Wiesz już, jakie posiłki możesz jeść, żeby otrzymać szybki efekt redukcji masy ciała. Odpowiednio prowadzona dieta ketogeniczna w żadnym momencie nie zakłada liczenia kalorii. Jest jednak szereg zakazów dla osób stosujących dietę ketogeniczną.

Dietę ketogenną charakteryzuje lista produktów zakazanych. Stosowanie się do zasad diety gwarantuje Ci szybsze osiągnięcie zaplanowanych celów. Co znajduje się na liście produktów zakazanych?

  • cukry - słodycze, napoje gazowane, soki słodzone (nawet krótka chwila zapomnienia znacznie opóźnia odchudzanie). Zamiast cukru białego wybierz erytrytol, stewię lub ksylitol - ale uwaga - są one jeszcze słodsze niż biały cukier, także z umiarem,
  • alkohol - w szczególności piwo i wszystkie drinki, ponieważ zawierają duże ilości cukru. Zamiast tego można wybrać czerwone wino (ma w sobie mniejszą zawartość cukru),
  • produkty zbożowe - produkty pszenne (w tym też pieczywo), kukurydza, ryż, kasza, ciasta, makarony, płatki śniadaniowe;
  • skrobia - ziemniaki, bataty, banany, kukurydza, marchew, pietruszka, buraki, płatki owsiane;
  • wysokocukrowe owoce - banany, winogrona, ananas, arbuz, jabłka, pomarańcze, melony, czereśnie, mandarynki. Dobra wiadomość jest taka, że można spożywać owoce jagodowe, takie jak maliny czy borówki,
  • niskotłuszczowy nabiał - mleko, kefir, jogurt, maślanka,
  • rośliny strączkowe - groch, fasola, soczewica, ciecierzyca,
  • sosy zawierające cukier - barbecue, ketchup, musztarda miodowa). Zasady diety keto wykluczają sporo produktów, tak więc też wiele smacznych dla Ciebie posiłków. Świetnym rozwiązaniem jest catering z wyborem menu Warszawa, w którym możesz do woli wymieniać posiłki na diecie keto, tak byś zawsze miał dostarczone to, co lubisz!

Efekty bycia keto

  • redukcja stanów zapalnych - badania potwierdzają, że beta-hydroksymalślan (największy keton) wpływa pozytywnie na organizm i zmniejsza ból czy ten różnego rodzaju obrzęki oraz stany zapalne,
  • spadek poziomu cholesterolu u osób otyłych, które zdecydowały się na keto - mimo, że keto należy do diet wysokotłuszczowych, to u osób otyłych zauważa się znaczny spadek poziomu cholesterolu całkowitego. Poziom cholesterolu HDL (czyli dobrego cholesterolu) natomiast rośnie,
  • poprawienie poziomu glukozy we krwi - ograniczenie spożywania produktów bogatych w węglowodany z równoczesnym stosowaniem diety ketogenicznej wysokotłuszczowej poprawia poziom glukozy we krwi oraz obniża zapotrzebowanie organizmu na insulinę,
  • zmniejszenie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego - dzięki wprowadzeniu diety niskowęglowodanowej. Dodatkowo zauważa się obniżenie skurczowej i rozkurczowe ciśnienia krwi.

Efekty keto są zadziwiające, prawda? Zastanawiasz się, na co dokładnie możesz liczyć i, w jakim dokładnie momencie stosowania diety? Pierwsze skutki zauważysz przede wszystkim Ty. Jeśli wcześniej lubiłeś jeść słodycze - teraz będziesz zmuszony, by całkowicie je odstawić. Zerwanie z uzależnieniem od cukru i obniżenie poziomu glukozy we krwi jest więc pierwszym efektem.

Spadek masy ciała

Odchudzanie, bo zwykle ten cel przyświeca osobie, która decyduje się na tę dietę jest widocznym efektem keto. Początkowo kilogramy uciekają bardzo szybko. W pierwszych tygodniach stosowania diety możesz stracić nawet 5 kilogramów! Co powoduje tak ekspresową metamorfozę? Przede wszystkim Twój organizm zamieni się w maszynę, która zamiast węglowodanów będzie spalać tłuszcz, ponieważ on będzie stanowić źródło energii. Dodatkowo, dieta ketogeniczna Warszawa jest bogata w produkty zawierające kwasy tłuszczowe jest dużo bardziej sycąca - taki sposób odżywiania sprawi, że nie będziesz głodny! Szybciej się najesz i długo pozostaniesz bez uczucia głodu.

Wraz ze spadkiem masy ciała, staniesz się dużo bardziej energiczny - wiele osób zgadza się z tym, że dieta ketogenna poprawia też koncentrację.

Dla kogo dieta ketogeniczna - czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Na ten rodzaj diety uważać powinny osoby, które mają problemy z niewydolnością nerek lub wątroby. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety powinno się ją skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, który indywidualnie doradzi, jaka dieta sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Dieta ketogeniczna i jej wpływ na zdrowie

Omawiana dieta ma udowodnione mnóstwem badań działanie zdrowotne. Poniżej kilka ze sprawdzonych efektów spożywania posiłków według tych zasad:

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%