REKLAMAA1-AUTO-WIMAR---11-09----10-01-2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 września 2020, 11:06 komentarzy 9

  (SK/UM)

  Aż 105 ursynowskich pomysłów czeka na ocenę mieszkańców. Jeszcze do połowy września można głosować na projekty z Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok. Wśród wielu propozycji kilka mocno zaskakuje!

  Wszystkie w tym roku projekty do budżetu obywatelskiego przeszły najpierw przez urzędnicze sito. Tym sposobem ze 145 zostało ich 105. Do 15 września można na nie oddawać głosy - elektronicznie lub osobiście w ratuszu.

  Na tegorocznej liście nie brakuje propozycji przetestowanych już przez ursynowian w ubiegłych latach. Są to popularne Targi Zdrowej Żywności, garażówki, czyli sąsiedzka wyprzedaż, wakacyjne Kino pod Chmurką. Amatorzy tańca mogą głosować na znane już potańcówki, a melomani na "Muzyczne Niedziele" z plenerowymi koncertami muzyki klasycznej.

  Jest też pomysł namalowania kolejnego muralu nawiązującego do naszej dzielnicy, tym razem na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego. Nie zaskakują też pomysły zazielenienia Ursynowa, doświetlenia ciemnych uliczek, czy przejść dla pieszych. Jak zwykle są zajęcia kształcące nowe umiejętności.

  Projekty za milion

  Kwoty przeznaczone na realizację poszczególnych projektów zależne są od ich wielkości. Najtańszy z nich opiewa na 2,5 tys. złotych i obejmuje montaż stojaków rowerowych w pobliżu siłowni plenerowej w pobliżu Szolca-Rogozińskiego 21. Najdroższe projekty zbliżają się do granicy miliona złotych.

  Ponad 996 tysięcy złotych ma pochłonąć rewitalizacja zaniedbanego terenu na tyłach Ursynowskiego Centrum Kultury. Według projektu ma się on zamienić w nowy skwer - z fontanną chłodzącą powietrze, drzewami, krzewami, ławkami i innymi atrakcjami.

  - Po otwarciu domu kultury ten teren będzie jeszcze bardziej raził w oczy niż dziś. Pozostawienie go w obecnym, zaniedbanym stanie nie wchodzi w grę! Trzeba zagospodarować ten teren, aby w pełni służył mieszkańcom do spaceru i spędzania czasu. Zieleń i woda sprawią że to miejsce stanie się przyjazne mieszkańcom - argumentują pomysłodawcy Mikołaj Pieńkos oraz Jadwiga Czubak. Projekt nawiązuje do zreazlizowanego pierwszego etapu skweru w pobliżu kościoła przy Dereniowej w ramach koncepcji "Łączymy parki".

  Ten sam autor proponuje "Zieleń zamiast betonu". Kilkanaście zabetonowanych miejsc przy ulicach Ursynowa w ramach projektu ma się zamienić w miejsca pełne roślinności. Kosztowałoby to 770 tys. złotych. 

  Aż 990 tys. złotych ma kosztować wymiana nawierzchni na Jurajskim Placu Zabaw. Autorka - Magdalena Rogozińska, radna Koalicji Obywatelskiej chce, aby nowa nawierzchnia była wykonana z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, komfortowa, elastyczna i odporna na intensywne użycie. To uzupełnienie planowanego jeszcze na ten rok remontu placyku.

  Powyżej 900 tysięcy zł są jeszcze trzy projekty: budowa zielonego placu miejskiego przy wyjściu z metra Kabaty w stronę Tesco, doświetlenie lampami LED przejść dla pieszych na 14 ursynowskich ulicach, m.in. na Mielczarskiego, Belgradzkiej i Nowoursynowskiej oraz bezpłatne lodowiska i górki śnieżne w czasie zimy i lata - z bezpłatnym wypożyczaniem łyżew i sanek dla całych rodzin.

  powyżej: pomysł zielonego placu miejskiego przy wyjściu z metra Kabaty - autor: arch. Leszek Wiśniewski

  Wysyp lodowisk

  Projekt bezpłatnych lodowisk, autorstwa Doroty Makarewicz, który poza górkami śnieżnymi do jazdy na sankach, zakłada umiejscowienie ślizgawek obok Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego oraz w sąsiedztwie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Kajakowej. Jak się okazuje to miejsce na Zielonym Ursynowie cieszy się szczególnym powodzeniem wśród wielbicieli lodowisk. Odrębne projekty na sfinansowanie obok DOK-u ślizgawek napisali jeszcze Maja Filoniuk oraz radny Otwartego Ursynowa Paweł Lenarczyk. Z kolei Barbara Martinello stawia na Natolin i proponuje lodowisko na "Orliku" Przy Bażantarni.

  W sumie na 2021 rok są aż cztery projekty lodowisk w trzech różnych lokalizacjach. Gdyby wszystkie zdobyły aprobatę mieszkańców ich budowa pochłonęłaby łącznie prawie 2,2 miliona złotych. Takie rozdrobnienie jednego pomysłu na kilka projektów, przez brak porozumienia się między ich autorami, może skończyć się fatalnie. Każdy nich uzyska bowiem poparcie, ale niewystarczające, by znaleźć się na liście zwycięzców. To oznacza, że Ursynów może nie mieć żadnego lodowiska z Budżetu Obywatelskiego.  

  Radni i urzędnicy proponują

  Wśród autorów tegorocznych projektów widnieje wiele nazwisk ursynowskich radnych i dzielnicowych urzędników. Wśród nich są zaskakujące i niecodzienne. Np. szkolenie teoretyczne i praktyczne z tamowania krwotoków dla 300 osób za prawie 80 tys. złotych.

  - Mieszkańcy dla własnego poczucia bezpieczeństwa powinni nauczyć się właściwych technik tamowania krwawień przy użyciu rąk, opatrunków i opasek uciskowych. Wbrew powszechnej opinii krwotoki nie ograniczają się jedynie do obrażeń wojennych, ale występują w każdym środowisku i dlatego każdy z nas może zetknąć się z koniecznością udzielenia pomocy - przekonuje autorka projektu, radna Karolina Mioduszewska.

  Wśród  projektów znajdujemy też Piknik Rodzinny Halloween w Arenie Ursynów. Wymyśliła go kolejna radna -Halina Kupiecka z KO. Jej koleżanka z klubu radnych - Karolina Zdrodowska - ma aż dwa projekty stworzenie amatorskiej grupy teatralnej za 60 tys. złotych oraz zajęcia taneczne za 50 tys. złotych.

  Nie tylko radni brylują na liście projektów. Bez trudu można znaleźć na niej również osoby zatrudnione w urzędzie dzielnicy.  Za ponad 110 tys. złotych ogrody wertykalne na dwóch ścianach Sali Obsługi Mieszkańców ursynowskiego ratusza chce zbudować osoba związana z urzędem, kryjąca się pod pseudonimem.

  Z kolei do niedawna szefowa Wydziału Organizacyjnego, już pod nazwiskiem, Barbara Mąkosa-Stępkowska, chce na wzór Wrocławia, szczycącego się swoimi krasnalami, rozstawić u nas kolonię Misiów Ursynków. Na początek stanć ma pięć mosiężnych figurek o wysokości około 30-40 cm w dzielnicowych parkach. Koszt - 75 tys. złotych.

  Syn wiceburmistrza Bartosza Dominiaka, Olivier, liczy na poparcie pomysłu postawienia podświetlanego neonu z wielkimi literami składającymi się na hasło "Ursynów", który ma stanąć w rejonie ratusza. Przy takich napisach można byłoby sobie zrobić zdjęcie.

  Autorskie debiuty 

  Ożywczo na tym tle prezentują się projekty autorów krańcowo różniących się wiekiem. 10-letni Krzysztof pragnie za 50 tys. złotych zbudować na Ursynowie labirynt z żywopłotu o wymiarach 15 na 15 metrów. Mógłby on powstać np. w parku Przy Bażantarni.

  Z kolei emeryt Jan Sobota wymyślił szybkie randki dla osób 65+, o których już pisaliśmy. Spotkania miałyby się odbywać od marca do grudnia w jednym, a nawet w kilku miejscach na terenie dzielnicy. 

  Głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok potrwa do 15 września. Może w nim wziąć udział każdy, bez względu na wiek i adres. Nie trzeba być zameldowanym w Warszawie, a poniżej 13. roku życia niezbędna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

  Głosować można wypełniając kartę do głosowania i osobiście przynosząc ją do ratusza od strony ul. Gandhi, lub elektronicznie - za pośrednictwem strony twojbudzet.um.warszawa.pl. Można wybrać maksymalnie 15 ursynowskich projektów i 10 ogólnomiejskich. Wybór mieszkańców poznamy 30 września.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 51

  • 21
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 19
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 6
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Remek 9 miesiąc temuocena: 100% 

   niezły przekret, sami radni i urzędicy, za publiczne pieniądze, realizuje wlasne pomysly, WTF?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rumburak 8 miesiąc temuocena: 67% 

   Dlaczego nikt nie zgłosił przedłużenia Belgradzkiej?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jolka 7 miesiąc temuocena: 65% 

   Ludzie, przestańmy szpecić Ursynów tzw. muralami!

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Vincent 6 miesiąc temuocena: 95% 

   Misie Ursynki za 75 tys. K..wa, i na to idą nasze podatki.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jeleń 5 miesiąc temuocena: 96% 

   Nie idą, ale mogą pójść jak odpowiednio liczna grupa na to zagłosuje.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 22 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kolec 4 miesiąc temuocena: 52% 

   Zabawa zabawa zabawa

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Vincent 3 miesiąc temuocena: 96% 

   A pan Pienkos to przypadkiem nie chcial zlikwidowac mozliwosci parkowania przy belgradzkiej (wzdłuz murku, od metra natolin w stronę Braci Wagów). To jest ta zieleń zamiast betonu?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 2 miesiąc temuocena: 97% 

   Synek widzę idzie w ślady tatuńcia z superzajefajnymi pomysłami na wydanie publicznej kasy :/

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 38 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynowianin 1 miesiąc temuocena: 94% 

   No będzie się działo jak radnym zostanie

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 32 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.324 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020