REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 września 2021, 10:14 komentarzy 8

  (SK)

  Najpopularniejsze oczko wodne na Ursynowie kompletnie zarosło, a zza gęstej roślinności ledwo coś widać - alarmują spacerowicze. Zdaniem ratusza dzięki temu zbiornik wodny w parku Moczydełko jest bardziej naturalny.

  Mieszkańcy Ursynowa, a szczególnie Kabat uwielbiają spędzać tam popołudnia. Jedni w parku Moczydełko czytają książkę, inni bawią się z psami, a z uwagi na sąsiadujący plac zabaw i liczną kaczą rodzinę zamieszkującą oczko wodne, jest ono także miejscem, które chętnie odwiedzają dzieci. Jednak ostatnimi czasy staw w parku jest strasznie zarośnięty.

  - Wygląda na bardzo zaniedbany. Czy dzielnica przestała interesować się tym miejscem. Czy nadal tak będzie to oczko zarastało? - pyta naszą redakcję mieszkanka.

  Problemy z oczkiem wodnym były już w przeszłości. Cztery lata temu pojawiła się w nim mętna woda, znaleziono śnięte ryby. Były to oznaki tzw. przyduchy - braku wystarczającej ilości tlenu w zbiorniku. Dzielnica wykonała wówczas prace napowietrzające oczko i problemy zniknęły. 

  Gęsta roślinność to nic złego

  Dziś uwagę zwraca zbyt bujna roślinność przy brzegach. Ratusz niespecjalnie się tym przejmuje, bo proces jest naturalny. 

  - Proces zarastania zbiornika jest przyspieszony przede wszystkim z uwagi na dokarmianie ptactwa wodnego przez mieszkańców, którzy pomimo zakazu wciąż to robią - mówi rzecznik ratusza Kamila Terpiał.

  Zdaniem specjalistów z Wydziału Ochrony Środowiska w ursynowskim urzędzie dzięki tak gęstej roślinności wodnej i wodno-błotnej poprawia się stan wody. Zarośla, mimo iż zasłaniają spacerowiczom widok na oczko wodne, nie pozwalają glonom swobodnie się rozwijać, wytwarzają tlen i neutralizują szkodliwe substancje. Zwierzęta, w tym właśnie ptaki wodne wykorzystują roślinność wodną jako bezpieczne schronienie.

  - Rozwój roślinności poprawia stan ekosystemu. Dzięki niej ogranicza się „zakwit” wody w okresie letnim, co ma miejsce na tym zbiorniku. Ponadto, proces zarastania zbiorników wodnych ma charakter naturalny - dodaje urząd.

  Mimo to dzielnica planuje analizy roślinności i wody w oczku na terenie Parku Moczydełko. Specjaliści mają zbadać zasadność przeprowadzenia prac oczyszczających zbiornik i zastanowić się, czy roślinność nie rozwija się w tym miejscu zbyt szybko.

  Oczko w Parku Moczydełko

  Park Moczydełko powstał w 2009 roku. Jego centralnym punktem jest zbiornik wodny, pełen żab, owadów i ptaków. To jedno z 26 oczek wodnych zlokalizowanych na Kabatach. Niegdyś teren ten nazywany był Moczydłem. Jak sama nazwa wskazuje, był to teren bagienny. Przy okazji budowy kabackich osiedli zbiorniki zmieniły nieco swój charakter, wkomponowując się w miejską infrastrukturę. Niektóre z nich całkiem zarosły i straciły zasoby wody oraz mieszkańców. Tak stało się m.in. z oczkiem w rejonie ul. Kretonowej. Rozbudowujące się osiedla zniszczyły siedliska unikalnych rzekotek - 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

  • 13
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 6
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~an 8 19 dni temuocena: 100% 

   danie "wolnej ręki naturze" to doskonała wymówka dla tych, którym nie chce się robić

   Edytowany: 19 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Miszkaniec Kabat 7 28 dni temuocena: 13% 

   Mężu ta pani też mówi, że duży zarost "ma charakter naturalny"?

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 6 28 dni temuocena: 100% 

   Faktycznie zarost dla niektórych ma dużo wspólnego z sitowiem nad stawem.. ciekawe co by psychoanalityk a to powiedział.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mieszkaniec Imielina 5 28 dni temuocena: 75% 

   A przy okazji mogliby uporządkować dojście od Moczydłowskiej do jeziorka przy Kabackim Zakątku. Kiedyś to uporządkowano, a teraz całkowicie zarosło chaszczami.

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~urzędasy do roboty! 4 29 dni temuocena: 52% 

   Cyt. "proces zarastania zbiorników wodnych ma charakter naturalny". Co za bzdury! Dużym nakładem kosztów Moczydełko zostało zrewitalizowane, usunięto trzciny i zbudowany piękny pomost widokowy, z którego dzieci mogły obserwować ptactwo wodne i duże, kolorowe ryby. Zarastanie Moczydełka to skutek zaniedbań i zaniechań urzędu dzielnicy oraz skutek braku corocznej konserwacji. Mieszkańcy chcą widzieć wodę i ryby w Moczydełu, a nie dzikie chaszcze!

   Edytowany: 28 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 3 28 dni temuocena: 89% 

   Zarastanie Moczydełka to skutek wrzucania starego pieczywa do wody przez niedouczonych mieszkańców, rzekomo w celu dokarmiania ptaków i ryb.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 2 28 dni temuocena: 79% 

   Akurat nie bzdury, tylko naturalny proces Powiedzmy sobie szczerze.. w głowach wam się nie mieści, że co może rosnąć i żyć w sposób swobodny. trawniki też golicie z uporem godnym lepszej sprawy. Jak ogródek to ma być pozamiatany z liści a ptaki... "ptaki won bo srają".. tu chodzi o staw waszych umysłów a nie o to czy to naturalne.. przez takich jak wy mamy betonozę.

   Edytowany: 28 dni temu

   oceń komentarz 11 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Chyży rój 1 29 dni temuocena: 100% 

   Moje ulubione oczko wodne - odpoczywałem tam po powrocie z intensywnych wędrówek rowerem po Lesie Kabackim !

   Edytowany: 29 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3866 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021