REKLAMAA1 BORAMED-stała-główna_strona
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Tak będzie wyglądał szpital

  Tak będzie wyglądał szpital (SK)

  REKLAMA

  Ruszyła budowa ursynowskiego Szpitala Południowego. Inwestycja za 400 mln złotych na działce u zbiegu Gandhi i Pileckiego zakończy się w 2019 roku. Kiedy szpital przyjmie pierwszych pacjentów? Czy ma zapewniony kontrakt z NFZ i dlaczego nie ma oddziału dziecięcego? O tym rozmawiamy z Grażyną Napierską, dyrektorką ZOZ Ursynów, w skład którego wchodzi powstający szpital.

  Pani dyrektor, odpowiadała Pani za projekt funkcjonalno-medyczny szpitala. Znajdzie się w nim 9 oddziałów, nowoczesne przychodnie i zakłady diagonostyczne. Rodzice z Ursynowa pytają jednak - dlaczego nie będzie pediatrii?

  Liczba i rodzaj oddziałów były dopasowywane do potrzeb miasta st. Warszawy. A obecnie łózek pediatrycznych jest w stolicy bardzo dużo! Połowa z 200 łóżek dla dzieci w nowym szpitalu na Banacha (przy Żwirki i Wigury - dop. redakcja) stoi pusta. Gdybyśmy zaplanowali oddział pediatryczny na Ursynowie, nie dostalibyśmy na niego kontaktu z NFZ. Funkcjonalność Szpitala Południowego musiała być dopasowana do tych zasad.

  A z dzieckiem zawsze będzie można przyjechać na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy), choć najlepiej od razu dzieci powinny trafiać na Banacha - tam jest odpowiedni sprzęt i personel. Dziecka z biegunką czy wymiotami i tak nie możemy odesłać do domu, bo istnieje możliwość wystąpienia np. sepsy. Do zdiagnozowania choćby tej choroby potrzeba sprzętu diagnostycznego odpowiedniego dla oddziału pediatrii. Od razu dzieci najlepiej wieźć do szpitala przy Banacha.

  W Szpitalu Południowym powstanie za to pierwszy w Warszawie oddział geriatryczny z prawdziwego zdarzenia. To wymóg czasów...

  Będzie liczył około 40 łóżek. Jest bardzo potrzebny, bo zmieniła się populacja Ursynowa i nie tylko. Takie oddziały będą coraz częściej tworzone.

  Czy nowy szpital ma już zapewniony kontrakt z narodowym Funduszem Zdrowia? Czy władze miasta są pewne, że taki kontrakt uda się zawrzeć?

  W życiu nic nie jest pewne! Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądało finansowanie służby zdrowia za trzy lata, ale początek inwestycji nastąpił już kilka lat temu, więc Szpital Południowy załapie się na zasady kontraktowania obowiązujące w poprzednich latach. Jest jeszcze odpowiedni artykuł w ustawie, że minister zdrowia może powołać dodatkowe środki, jeśli jest taka potrzeba.

  Obawy i dywagacje na ten temat już dziś są bezpodstawne. Choć oczywiście, ja - jako dyrektor ZOZ od 17 lat - od 17 lat ciągle się o coś boję…

  Czy w momencie oddania szpitala do użytku kontrakt z NFZ będzie już zawarty, czy szpital będzie czekał pusty na pacjentów?

  Kiedy równocześnie robi się przetargi na wyposażenie, zatrudnia ludzi, robi odbiory techniczne, to da się to zgrać z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia. Gdy kończyliśmy szpital na Kajakowej, w październiku otwieraliśmy drzwi a od 1 października obowiązywał już kontrakt z NFZ. Da się więc to zrobić. 

  W Polsce jest za mało lekarzy w stosunku do liczby ludności, specjaliści uciekają za granicę, brakuje pielęgniarek. Czy znajdą się chętni do pracy w Szpitalu Południowym?

  Już się zgłaszają! To chyba będzie ostatnie nasze zmartwienie. 

  Czym będzie się wyróżniał ursynowski szpital? Czy będzie typowym powiatowym szpitalem? Czy też z racji wyposażenia stanie się czymś więcej?

  Przewiduję, że będzie się zdecydowanie wyróżniał wyposażeniem! Nie mogę zdradzić szczegółów, ale szykujemy niespodziankę. Wiem o niej tylko ja i jeszcze jedna osoba! Ogłosimy to w stosownym czasie.

  Na budynku przyszłego szpitala zaplanowano lądowisko dla helikopterów. Czy jest ono potrzebne? Teren wokół szpitala jest gęsto zabudowany.

  Miasto uzyskało pozwolenie na to, więc z punktu widzenia prawa jest w porządku. Ale sama mam wątpliwości. Jednak takie przyjęto rozwiązanie.

  Szpital będzie miał ogromny parking podziemny, na ok. 360 miejsc. Czy wiadomo już, czy będzie to parking płatny czy bezpłatny? 

  Tak duży parking wynika z przelicznika liczby łóżek. Po prostu z mniejszym parkingiem szpital nie mógłby zostać oddany do użytku. Takie są normy. Na razie nie umiem powiedzieć, czy miejsca postojowe będą za darmo czy nie. Na pewno będą służyły pacjentom i ich rodzinom a nie okolicznym mieszkańcom.

  My jako ZOZ Ursynów mamy parkingi bezpłatne wokół swoich przychodni. Na Romera powoduje to, że karetka często nie może podjechać pod drzwi przychodni. Z drugiej strony - wszystkie miejskie szpitale mają płatne parkingi. Decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po wybudowaniu Szpitala Południowego.

  Dziękuję za rozmowę.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Paula 9 ponad rok temuocena: 100% 

   "Liczba i rodzaj oddziałów były dopasowywane do potrzeb miasta st. Warszawy."...... Gdybyśmy zaplanowali oddział pediatryczny na Ursynowie, nie dostalibyśmy na niego kontaktu z NFZ" powiedziała kobieta, która w momencie oddania szpitala do użytkowania , może już nie będzie potrzebna na tym stanowisku. A przede wszystkim nie będzie NFZ , którego potrzebami kieruje się planując brak oddziału pediatrycznego w szpitalu który ma obsługiwać peryferyjną dzielnicę Warszawy , gdzie liczba dzieci jest większa niż na Ochocie , czy Rakowcu. Szpital , przy ul. Trojdena , to niewiele bliżej, niż do Międzylesia, do Centrum Zdrowia Dziecka. Praktycznie, ze względu na korki, czas dojazdu karetki do szpitala na Trojdena jest porównywalny z dojazdem do Miedzylesia .

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~majka 8 ponad rok temuocena: 67% 

   Parking przy szpitalu - pierwsze 4 godziny bezpłatne następne płatne, inaczej będzie zapchany jako P+J oraz stawianymi np. na 5 dni autami mieszkańców (w pozostałe 2 dni wyjadą za miasto).

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Imielinczyk 7 ponad rok temuocena: 80% 

   Nowy szpital ale nie dla dzieci??? Gdzie my żyjemy??? Kto to planuje??

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~asia 6 ponad rok temuocena: 33% 

   Jest znakomicie wyposażony oddział na Banacha. Nie ma lepszego w Warszawie! Jest tam dużo wolnych miejsc.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Amarez 5 ponad rok temuocena: 50% 

   Dyrektorka ZOZ nazywa Szpital Pediatryczny przy ul. Żwirki i Wigury 63A Szpitalem przy Banacha, dziwię się że w ogóle słyszała o takim szpitalu

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~medyk 4 ponad rok temu

   Nawet WUM nazywa ten teren Kampusem Banacha. A szpital pediatryczny jest zlokalizowany przy ulicy Stanisława Binieckiego (jest to uliczka na terenie kampusu).

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ewa Cygańska 3 ponad rok temuocena: 56% 

   Brawo dla Pani Napierskiej za geriatrie na Ursynowie jest bardzo potrzebna trzeba jeż teraz myśleć o starzejącym się Ursynowie

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zofia 2 ponad rok temuocena: 62% 

   To absolutny skandal zeby budowac pierwszy szpital na Ursynowie pelnym dzieci bez oddzialu pediatrycznego !!!! Nie wierze w wolne lozka szpitala na Banacha, bo w lipcu 2016 doswiadczylam tam - jako dorosla pacjentka po wypadku przywieziona karetka - bardzo zlego traktowania - wlasnie dlatego ze bylam z Ursynowa!!!! Pomimo ze rzekomo oficjalnie nie ma rejonizacji to nieoficjalnie jest i pacjenci z Ursynowa sa traktowani w skandaliczny sposob nadajacy sie do prokuratury! I nie liczy sie czy sa miejsca czy nie - po prostu wedlug personelu ktoremu nie chce sie pracowac Ursynow powinien korzystac ze szpitala na Wołoskiej / gdzie dzieja sie Dantejskie sceny !!! Pacjenci z Ursynowa sa zlem koniecznym i nikt ich nie chce ....

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mietek 1 ponad rok temuocena: 60% 

   niestety racja, też tego doświadczyliśmy.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.1394 sekundy
  REKLAMAA2-EMPIK-od-01-02-do-03-03-2018