REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2021, 20:19

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Tarczyca to jeden z najważniejszych dla gospodarki hormonalnej ludzkiego organizmu gruczołów. Ten niewielki organ, znajdujący się tuż za jabłkiem Adama, wpływa na niemal każdy układ narządów w ciele, w tym na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, płciowy i pokarmowy. Dla kobiet starających się o dziecko lub ciężarnych informacja o funkcjonowaniu tarczycy jest niezbędna. Jej dysfunkcje mogą powodować problemy z płodnością i stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

  Jak tarczyca wpływa na płodność?

  Tarczyca, mały gruczoł w kształcie motyla, pełni ważną rolę regulacyjną w metabolizmie i wydatkowaniu energii, ale wpływa także na cykl menstruacyjny i płodność. Tarczyca otrzymuje informację od przysadki mózgowej poprzez hormon stymulujący tarczycę (TSH), aby uwolnić hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. Te hormony współdziałają z hormonami rozrodczymi, estrogenem i progesteronem, aby utrzymać prawidłową czynność jajników i dojrzewanie komórek jajowych. 

  Zaburzenia tarczycy a płodność

  Najczęstsze schorzenia tarczycy to niedoczynność i nadczynność. Oba mogą negatywnie wpływać na płodność - zarówno na zdolność do zajścia w ciążę, jak i na możliwość utrzymania ciąży. Nieprawidłowe poziomy TSH mogą zakłócać owulację. Z tego powodu osoby cierpiące na choroby tarczycy często zauważają zaburzenia w czasie ostatniej połowy cyklu.

  Jest to spowodowane deregulacją poziomu progesteronu. Jeśli tarczyca nie działa prawidłowo, pacjentka może mieć trudności z zajściem w ciążę, ponieważ nie dojdzie do implantacji. Można również doświadczyć wczesnego poronienia z powodu niekompletnej implantacji. Oznaki niskiego poziomu lub nieprawidłowego działania progesteronu obejmują:

  • krótszy lub dłuższy cykl niż typowy cykl menstruacyjny,
  • lżejsze lub cięższe krwawienia niż zazwyczaj.

  Objawy niedoczynności tarczycy

  Niedoczynność tarczycy może powodować następujące problemy:

  • zakłócenie cyklu miesiączkowego, co utrudnia poczęcie dziecka,
  • zakłócenia w uwalnianiu jajeczka z jajników,
  • częste i obfite cykle miesiączkowe,
  • zwiększone ryzyko poronienia,
  • zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu,
  • więcej: https://www.invimed.pl/profil-tarczycowy

  Niedoczynność tarczycy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Można ją wykryć za pomocą badania krwi na poziom hormonu TSH. Jeśli starasz się o dziecko, warto zbadać czynność tarczycy. Badanie warto też wykonać, jeśli zauważysz niepokojące objawy: Do typowych objawów niedoczynności tarczycy należą:

  • zmęczenie, senność lub problemy z koncentracją,
  • suchość skóry i włosów,
  • niekontrolowany przyrost wagi,
  • nietolerancja na zimno.

  Objawy nadczynności tarczycy

  Objawy nadczynności tarczycy mogą obejmować niewyjaśnioną utratę wagi, zwiększony apetyt, uczucie nerwowości i niepokoju, trudności ze snem, rzadsze lub lżejsze cykle miesiączkowe, zwiększoną potliwość i nietolerancję ciepła. Zbyt duża ilość hormonów tarczycy wpływa również na płodność i ciążę, co objawia się poprzez: 

  • rzadsze lub lżejsze cykle miesiączkowe,
  • zwiększenie ryzyka wczesnego poronienia,
  • zwiększenie ryzyka przedwczesnego porodu.

  Jakie badania tarczycy wykonać?

  ​​W celu potwierdzenia schorzeń tarczycy niezbędne jest przeprowadzenie badań hormonalnych. Pierwszym badaniem tarczycy jest ocena stężenia TSH we krwi - niski poziom hormonu może sugerować nadczynność, a wysoki - niedoczynność. Jeżeli uzyskany zostanie nieprawidłowy wynik, w następnym kroku trzeba zmierzyć stężenie hormonów tarczycy FT4 i FT3.

  Niedoczynność tarczycy można leczyć poprzez codzienne przyjmowanie leku o nazwie lewotyroksyna, który zastępuje hormon T4. Z kolei w leczeniu nadczynności tarczycy stosuje się leki przeciwtarczycowe, których zadaniem jest hamowanie produkcji hormonów tarczycy. W terapii stosuje się też doustne leczenie jodem promieniotwórczym.

  Artykuł załadowany: 0.4034 sekundy
  REKLAMAA2 YASUMI 01.10.2021 - 31.12.2021