REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  Mieszane patrole Żandarmerii Wojskowej i policji w czasie epidemii koronawirusa

  Mieszane patrole Żandarmerii Wojskowej i policji w czasie epidemii koronawirusa (SK)

  Nie pomogły plakaty, spoty i komunikaty głosowe. Nie wszyscy warszawiacy pamiętają o obowiązku zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji miejskiej. Niebawem w metrze, autobusach i tramwajach pojawią się mieszane patrole policji i pracowników Zarządu Transportu Miejskiego, które będą miały prawo karać za brak maseczek mandatami.

  Od 30 maja nie musimy zakrywać nosa i ust, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Maseczek nie trzeba mieć na otwartej powierzchni. Jednak w autobusach, metrze i tramwajach należy je stosować. Ale w praktyce wygląda to różnie, o czym przekonaliśmy się na stacji metra Stokłosy. 

  - No niestety, nie do wszystkich ten nakaz dociera. Pocieszające jest to, że ostatnio więcej ludzi znów zakłada maseczki w komunikacji miejskiej. Ale wciąż jest za wiele tych bez maseczek. Ja noszę i nie zamierzam z tego rezygnować - zapewnia pani Regina.

  W tłumie podróżnych nietrudno znaleźć osoby z odkrytą twarzą. - Zazwyczaj noszę, ale dzisiaj zapomniałem. Każdemu może się zdarzyć. A co będzie jak mnie zatrzyma policja? Powiem prawdę i okażę skruchę, mam nadzieję, że zrozumieją i nie wystawią mandatu. Przyznam jednak, że nie bardzo wierzę w moc maseczek, bo w wielu miejscach nie trzeba ich nosić i nie spowodowało to jakiegoś lawinowego przyrostu chorych - mówi pan Witold.

  Mieszkańcy i radne interweniują

  Z takiego założenia wychodzi część podróżnych, którzy rozmyślnie nie zakładają maseczek, lekceważąc ryzyko zarażenia koronawirusem. Miejskie służby domagają się zdecydowanej interwencji ze strony policji.

  - Niestety część osób zapomina, że noszenie maseczki to nie tylko dbanie o bezpieczeństwo swoje, ale też współpasażerów. Wprawdzie kontrolerzy i kierowcy są zobligowani do przypominania o ich noszeniu, ale nie mają kompetencji do karania za ich brak. Na prośbę wielu mieszkańców, bojących się o swoje zdrowie, wzorem innych miast chcemy jak najszybciej wprowadzić mieszane patrole złożone z policji i pracowników ZTM. Pismo w tej sprawie zostało już przesłane stołecznej komendzie - wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

  O takie patrole prosiły też stołeczne radne Koalicji Obywatelskiej w interpelacji do prezydenta, powołując się na rządowe rozporządzenie dotyczące zwalczania epidemii Covid-19.

  Niestety, dotarło do nas wiele sygnałów, że mieszkańcy naszego miasta lekceważą powyższe rozporządzenie. Dlatego też zwracamy się z prośbą o możliwość uruchomienia specjalnych patroli, które to monitorowałyby, czy podróżujący miejskimi środkami transportu stosują się do rządowych zaleceń.

  - napisały radne Agnieszka Jaczewska-Golińska i Joanna Dymowska.

  Na dziś za lekceważenie obowiązku zakrywania twarzy i nosa można dostać mandat w wysokości 500 złotych. W przypadku kiedy sprawa trafi do sanepidu nawet 30 tys. złotych. 

  - Dziwię się, że niektórym tak trudno jest zrozumieć, jak ważna jest maseczka. Jej brak to skrajny egoizm. Są zapewne tacy, którzy ze względów medycznych nie mogą jej nosić, ale wielu też się pod to podpina i udaje, że ma np. astmę. Tacy się wywiną od mandatu. Niestety - powątpiewa w sens całej akcji pani Wioletta.

  Dodatkowe patrole złożone z policjantów i pracowników komunikacji miejskiej mają ruszyć na dniach.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 103

  • 36
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 26
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 22
   WKURZONY
  • 12
   BRAK SŁÓW

  28Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Z 28 9 miesięcy temuocena: 50% 

   Wstęp do metra i jazda nim na kazdym etapie powinna być np. na selfie streaming w dedykowanej aplikacji. Przerywasz transmisje, zsuwasz maske, bach kara/mandat/komunikat glosowy by bylo wstyd ^^

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Żołnierz 27 9 miesięcy temuocena: 50% 

   Niech lepiej dopilnują swoich brudnych gaci, jak się spryndziają w spodnie, gdy ich pogonię za takie zachowanie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ja 26 9 miesięcy temuocena: 57% 

   Powiem tak: o ile nakaz noszenia maseczek na zewnątrz był zwyczajnie głupi (szczególnie że tłumów takich jak w Tokio u nas nie ma), o tyle obowiązek zasłaniania nosa i ust w pomieszczeniach jest już sensowny (słaba wentylacja). Kilka, w porywach kilkanaście minut (a czasem dosłownie minutę) można wytrzymać, a jeśli ktoś nie jest w stanie wysiedzieć w masce na przykład w kościele, to wyjście jest proste: niech nie przychodzi.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qwr 25 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Wprowadzamy państwo policyjne. Za brak maseczki obywatel dostaje mandat, ale ksiądz za zorganizowanie procesji w kwietniu dostał tylko pouczenie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LoveKorona 24 9 miesięcy temuocena: 86% 

   Biedacy, przecież to tylko katar. Nie s**** w gacie

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zaniepokojona tworzącym się państwem policyjnym 23 9 miesięcy temuocena: 89% 

   Drugą ważną sprawą jest - bezpieczeństwo - albowiem większość "nosicieli" maseczek nie tylko, że nosi maski na brodzię - zasłaniając swoje podbródki i brody na których zbiera się wszystko z powietrza, ale i tu podkreślam - maski od zakupu nie widziały mydła i wody. Przy takim użytkowaniu to oprócz pandemii COVID-19 będziemy mieć pandemię grzybicy płuc. Najgorsze są osoby właśnie 65+. Maski aż buro-szare od brudu, a gumki brązowo-żółte od brudnych uszu.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zaniepokojona tworzącym się państwem policyjnym 22 9 miesięcy temuocena: 86% 

   A co z osobami, które z powodu schorzenia układu oddechowego lub krążenia - duszą się pod tymi maskami?, co może doprowadzić do omdlenia, a nawet śmieci!!!, a czy pomoc nadzejdzie w odpowiednim czasie? a może szybciej złodzieje okradną osobę chorą - bo właśnie tacy zrobili się ludzie. Lekarze po aferze, kiedy jeden z ich kolegów dostał naganę za wydanie pacjentowi zaswiadczenia, nie chcą wydawać zaświadczeń, bo łamią prawo pacjenta. No właśnie i tu powstaje pytanie - czy taki policjant lub żandarm ma uprawnienia do naruszania praw pacjenta? i wchodzenia w posiadanie wiedzy o chorobach pacjenta?, nie wspominając o RODO?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sxsxs 21 9 miesięcy temuocena: 22% 

   Przyłbica

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaciara 20 9 miesięcy temuocena: 100% 

   @Szumowinski: racja, w sumie majtek na d... też nosić nie każą...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~W*wionyBiomasa 19 9 miesięcy temuocena: 77% 

   Jaka jest podstawa prawna tego terroru? Proszę bez szantażu emocjonalnego, tylko konkrety.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 18 9 miesięcy temuocena: 81% 

   Żadna. Sądy masowo anulują nałożone kary właśnie ze względu na złą podstawę prawną.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 21 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 17 9 miesięcy temuocena: 40% 

   Wy młodzi myślicie tylko o sobie i szukacie "dziury w całym". Nie pomyślicie o swoich rodzicach i dziadkach, którzy także korzystają z transportu miejskiego, będąc przy tym najbardziej zagrożonymi.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 16 9 miesięcy temuocena: 60% 

   65+ może wy po prostu jesteście przyzwyczajeni do bezprawia? Ja nie.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szumowiński 15 9 miesięcy temuocena: 75% 

   Pewnie rozporządzenie z 29.05. To samo, które w par.18, pkt.3 stwierdza jasno, że jak nie chcesz, to możesz tego syfu na mordzie nie nosić, i nikomu nie musisz się tłumaczyc.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 14 9 miesięcy temuocena: 44% 

   do Boom Gdybyś posiadał odrobinę empatii to Twoja odpowiedź miałaby z pewnością inny charakter. A może nie wiesz, co to jest empatia, to ci powiem: jest to umiejętność wczuwania się w sytuację drugiej osoby (tak w skrócie). Sprawdź sobie jacy ludzie charakteryzują się niskim poziomem empatii, może ? da Ci to coś do myślenia.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~65+ 13 9 miesięcy temuocena: 50% 

   do Boom. Jeżeli chodzi o moje bezprawie to masz w tym trochę racji. Za łamanie prawa byłem ukarany 1 raz w życiu. Było to w 1982 roku za udział w manifestacji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Podczas zatrzymania przez ZOMO zostałem wstępnie spałowany, potem "dołek" i wyrok. Gratuluję dobrego wyczucia.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 12 9 miesięcy temuocena: 33% 

   65+ wytłumacz mi proszę co ma empatia do uchwalania i stosowania wadliwego i mocno represyjnego prawa, łącznie z tworzeniem wyimaginowanego zagrożenia? Jeśli czujesz się zagrożony to sobie noś maskę, siedź w domu, zakupy rób przez Internet. Jeśli masz na coś umrzeć to maska cię nie ochroni, bo i tak dotykasz wielu rzeczy, łącznie z ubraniem. Stosujesz zasady dekontaminacji? Czy tylko czepiasz się innych?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~NosWInteresie 11 9 miesięcy temuocena: 64% 

   Mam nadzieję, że karani będą też nosacze, używający maski jak majtek z interesem na wierzchu.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 13 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jerzy7 10 9 miesięcy temuocena: 56% 

   A co z odstępem w sklepach? Czy to już nie obowiązuje?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GOŚĆ 9 9 miesięcy temuocena: 47% 

   Niestety również w małych osiedlowych sklepach ( i nie tylko) tragedia, większość kupujących nie ma, nawet sprzedawcy. Jakby właściciel zapłacił za pracownika karę i obsługę klienta bez maski, a klienci za brak maski to od razu byłoby bezpieczniej

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 8 9 miesięcy temuocena: 72% 

   Tak, tak, bo nic tak nie działa jak gigantyczna kara sypana wszystkim dookoła na podstawie wątpliwych przepisów, obowiązująca tylko szarych ludzi. Widać, że część ludzi lubi być trzymana mocno za twarz dla swojego "bezpieczeństwa".

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 28 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Z Kabat 7 9 miesięcy temuocena: 49% 

   I słusznie. Szkoda, że dopiero teraz wprowadzane są takie patrole. W innych miastach takie patrole są od dawna - np. we WROZŁAWIU od 22 CZERWCA.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rec 6 9 miesięcy temuocena: 46% 

   I bardzo k..wa dobrze.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc123 5 9 miesięcy temuocena: 50% 

   no dobrze pytanie tylko czy beda skutteczne!!!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~abc123 4 9 miesięcy temuocena: 56% 

   Coś te patrole dadzą, o ile wogle sie pokaża :(

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3585 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021