REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Ciąża to piękny czas oczekiwania na nowe życie. Jednak dla wielu kobiet wiąże się z różnego rodzaju dolegliwościami. O ile torsje czy zgaga zazwyczaj są niegroźne, to każde plamienie powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

  Zgaga, plamienie, cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze, to częste przypadłości ciężarnych. O tym, kiedy powinny być powodem do niepokoju i skłonić do wizyty u lekarza lub regularnych kontroli, opowiada dr. n. med. Wojciech Majkusiak, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym cyklu medycznym, prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji metra Ursynów.

  Czy dolegliwości ze strony układy pokarmowego na samym początku ciąży, np. nudności, zgaga czy torsje są powodem do niepokoju?

  Dolegliwości ze strony układu pokarmowego występują na różnych etapach ciąży u większości kobiet. Nudności występują u 80-90% kobiet, 50% ciężarnych ma wymioty, a zgaga, uczucie palenia za mostkiem występuje u 40-80% kobiet w ciąży.

  Najczęściej wymioty i nudności pojawiają się w I trymestrze ciąży, osiągają największe nasilenie około 9 tygodnia i ustępują ok. 20 tygodnia ciąży. Objawy te związane są ze zmniejszonym ryzykiem poronień. U 20% kobiet mogą trwać nawet przez cały okres ciąży.

  U niewielkiej części kobiet w ciąży (1-2%) mogą występować niepowściągliwe wymioty ciężarnych, którym towarzyszy spadek masy ciała i zaburzenia elektrolitowe. Objawy te są powodem do niepokoju i nierzadko hospitalizacji.

  W pierwszym trymestrze ciężarne często martwią się plamieniem. Kiedy powinny udać się do lekarza?

  Jedna na pięć ciężarnych kobiet w I trymestrze ma objawy zagrożenia ciąży. Blisko połowa z tych przypadków kończy się poronieniem. Plamienie, czyli niewielka ilość brunatnej lub podbarwionej krwią wydzieliny z pochwy, czy też jej większa objętość zawierająca nawet skrzepy krwi - wymagająca użycia podpaski higienicznej - są objawami zagrażającego poronienia, poronienia, które trwa lub stanu kiedy doszło już do poronienia. Wobec takich objawów w pierwszym trymestrze ciąży kobieta powinna w trybie ambulatoryjnym zostać zbadana, aby ustalić aktualną sytuację.

  Drugi trymestr zazwyczaj przebiega dość dobrze, ale w tym czasie często wykrywane jest nadciśnienie i cukrzyca. Czy są one groźne dla kobiety i płodu?

  Pomimo znacznego postępu medycyny perinatalnej nadciśnienie tętnicze nadal stanowi olbrzymie wyzwanie. Jest powikłaniem, które występuje w 5-10% wszystkich ciąż. W krajach rozwiniętych nadciśnienie w ciąży pozostaje jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności matek, płodów i noworodków.  Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie poprawia wyniki położnicze. Stąd potrzeba pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w czasie ciąży.

  W przypadku cukrzycy także wykonywane są obowiązkowe badania stężenia glukozy we krwi na czczo na początku ciąży i test przesiewowy po obciążeniu 75 g glukozy w 24-26 tygodniu ciąży, aby wyodrębnić pacjentki z cukrzycą w ciąży. Leczenie zapobiega wielu powikłaniom u dzieci matek z cukrzycą, takich jak: wady rozwojowe, makrosomia, niedotlenienie, zaburzenia oddychania czy uraz okołoporodowy.

  Co powinno zwrócić naszą uwagę w III trymestrze? Przedwczesne skurcze, odpływanie wód? Jak je rozpoznać?

  W trzecim trymestrze ciąży, kiedy płód intensywnie wzrasta od ok. 800-900 gramów w 26-27 tygodniu ciąży do 3-4 kg w 40 tygodniu ciąży i dochodzi do dojrzewania między innymi układu oddechowego czy ośrodkowego układu nerwowego, kluczowe jest, aby zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego, a więc porodu przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, a szczególnie przed 32-34 tygodniem trwania ciąży.

  Tak więc odczuwanie na tym etapie ciąży regularnych skurczów macicy co 10 minut czy też podejrzenie odpłynięcia płynu owodniowego zawsze wymaga weryfikacji i badania.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie USG w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty. Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca marca i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.2708 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020