Zamknij

Dom dla małej rodziny

13:10, 12.01.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 13:13, 12.01.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach dominują w społeczeństwie głównie małe rodziny. Wynika to poniekąd ze stylu życia, który jest dosyć popularny obecnie. Niewątpliwie przekłada się to na wiele kwestii, w tym także chociażby na wielkość czy wygląd zabudowy. Jak doskonale wiadomo, dom dla małej rodziny będzie zdecydowanie różnił się od pozostałych, które mogą charakteryzować się nieco innymi cechami.

Optymalna wielkość domu dla rodziny 2+2

Przyjmuje się, że o jakichkolwiek komfortowych warunkach dla 4 osobowej rodziny można mówić dopiero przy 90 metrach kwadratowych danego domu. Jest to jednak dolna granica, którą zdecydowanie warto pobić. Nie ulega wątpliwości, że im więcej dodatkowych metrów kwadratowych dla rodziny, tym lepiej. Większy dom z pewnością przełoży się na zyskanie wygody i komfortu. Jeśli mówi się natomiast o górnej granicy dla 4 osobowych domów to przyjmuje się, że jest to około 130 metrów kwadratowych, co już jest dosyć dużym osiągnięciem. Nie warto jednak jej przekraczać, gdyż może okazać się, że za duży dom przy 4 osobach również jest niepraktyczny.

Jaki projekt domu wybrać - typowy czy indywidualny?

W tym przypadku wiele zależy od tego, jakimi środkami się dysponuje w danym czasie. Typowy projekt domu jednorodzinnego będzie kosztował od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jeśli chodzi natomiast o projekt indywidualny, to jego koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli jednak nie zależy rodzinie na różnych ulepszeniach i dodatkowych kształtach to zdecydowanie warto wybrać gotowy projekt małego domu. Jest to znacznie bardziej ekonomiczna opcja, która już na stracie pozwala zaoszczędzić dużą część pieniędzy. Co więcej, w przypadku domów dla małej rodziny należy przyznać, iż nie różnią się one od siebie w bardzo dużym stopniu. Wykorzystanie gotowego projektu byłoby znacznie trudniejsze w przypadku budowy domu dla rodziny wielodzietnej, gdzie wszystkie udogodnienia, zmiany, zastosowania różnych pomysłów są niezbędne, aby dom był praktyczny. Kwestia ta jednak zupełnie inaczej wygląda w przypadku domu dla małej rodziny.

Koszt budowy

Należy zdawać sobie sprawę, że różnice cenowe, jeśli chodzi o budowę takiego domu są naprawdę duże. Wahają się one w zależności od tego, jakie materiały zostały użyte, wysokości płac dla firm, a nawet od miejsca w Polsce gdzie usługa taka została wykonana. Najważniejsza jednak okazuje się sama powierzchnia. To od niej tak naprawdę zależy w dużej mierze końcowy koszt całego przedsięwzięcia. Cena za wykończenie pod klucz za 1 metr kwadratowy szacowana jest na około 3000 złotych. Zakładając również, że dana rodzina chce wybudować dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych to całkowity koszt takiej inwestycji wyniesie około 300 000 złotych. Oczywiście jest to szacunkowa wartość, która nie jest żadnym wyznacznikiem. Cena ta może w dużym stopniu się różnić.

Koszt ogrzewania

Jeśli chodzi natomiast o koszt ogrzewania, to jest on także zróżnicowany w zależności od jego rodzaju. Dosyć powszechnie stosowany w dzisiejszych czasach w nowym budownictwie jest chociażby ekogroszek. Jego cena w porównaniu z innymi opcjami nie jest znacząco wyższa biorąc pod uwagę, iż nie trzeba obsługiwać kotła. Ponadto, jeśli w nowo postawionym domu zostanie w każdym pomieszczeniu zamontowane ogrzewanie podłogowe to jednak koszt takiej inwestycji może być naprawdę wysoki. Jest to również znacznie bardziej komfortowa i wygodna opcja niż zamontowanie zwykłych grzejników, jednak trzeba liczyć się z tym, że i koszty będą znacznie wyższe. Cena ogrzewania podłogowego przy materiałach ze średniej półki wynosi około 120 złotych za metr kwadratowy. Przy poprzednim założeniu, iż dom dla rodziny 4 osobowej będzie miał powierzchnię 100 metrów kwadratowych, trzeba liczyć się z kosztem rzędu 12 000 złotych. Jest to oczywiście wartość przybliżona i także może być zróżnicowana w zależności od innych czynników. Przy kwestii ogrzewania warto pamiętać nie tylko o samym montażu instalacji, ale także o wcześniej wspomnianych kosztach związanych z opałem, które również okażą się kluczowe w najbliższych latach.

Podsumowując, biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione wydatki trzeba liczyć się z tym, że nawet budowa tak pozornie niewielkiego domu może pochłonąć naprawdę dużą ilość pieniędzy. Zdecydowanie warto więc wcześniej odpowiednio wszystko zaplanować, aby później nie być rozczarowanym.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%