Zamknij

Dostałeś pozew lub nakaz zapłaty z sądu? Zobacz jak się bronić.

07:13, 10.06.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 09:15, 10.06.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Z każdym rokiem rośnie liczba osób pozwanych do sądu lub e-sądu o zapłatę kredytów i pożyczek przez banki, firmy pożyczkowe i windykacyjne. Niestety Polacy nie radzą sobie z regulowaniem zobowiązań finansowych w terminie i muszą co raz częściej walczyć w sądach. Jeśli sąd wydał wobec ciebie nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym albo nakazowym masz prawo się bronić! Jak to zrobić? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego masz jedynie 14 dni na odwołanie się od sądowego nakazu zapłaty. Odwołanie takie to: sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty. Przekroczenie tego terminu będzie skutkowało odrzuceniem sprzeciwu i stwierdzeniem prawomocności nakazu zapłaty. Co wtedy? Zostanie wszczęte wobec ciebie postępowanie egzekucyjne przez komornika. A wtedy komornik będzie mógł zająć twoje wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, pieniądze na rachunku bankowym, ruchomości, a nawet nieruchomości takich jak np. dom albo mieszkanie!

Nie czekaj! Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest  bardzo krótki.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego masz tylko 2 tygodnie na odwołanie się od sądowego nakazu zapłaty. Odwołanie takie to: sprzeciw od nakazu zapłaty albo zarzuty od nakazu zapłaty. Przekroczenie tego terminu będzie skutkowało odrzuceniem sprzeciwu i stwierdzeniem prawomocności nakazu zapłaty. Co wtedy? Zostanie wszczęte wobec ciebie postępowanie egzekucyjne przez komornika. A wtedy komornik będzie mógł zająć twoje wynagrodzenie za pracę, rentę, emeryturę, pieniądze na rachunku bankowym, ruchomości, a nawet nieruchomości takich jak np. dom albo mieszkanie!

Pamiętaj o formularzu!

Koniecznie miej na uwadze, że aby złożyć sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty konieczne może być skorzystania z urzędowego formularza. Kiedy jest taki obowiązek? Wówczas, jeśli powód złożył pozew na urzędowym formularzu. Jeśli nie zachowasz formy urzędowego formularza to ryzykujesz, że sąd odrzuci twój sprzeciw i sędzia nawet nie przeczyta tego, co tam zostało napisane! Nie zapozna się również z twoimi uwagami i zarzutami co do treści pozwu.

Jak wynika z doświadczenia Fundacji EUROLEGE, która udziela pomocy prawnej osobom zadłużonym,  banki, firmy windykacyjne oraz firmy pożyczkowe regularnie korzystają z formularzy przy wnoszeniu pozwów do sądu.

Pamiętaj o wnioskach i zarzutach w treści sprzeciwu.

Poza formą sprzeciwu najważniejsza jest jego treść. Składając do sądu sprzeciw albo zarzuty od nakazu zapłaty powinieneś odpowiednio  celnie sformułować wnioski.  Konkretnie chodzi o to, aby wskazać sądowi czy odwołujący się zaskarża wydany nakaz zapłaty w całości czy w części, a jeśli w części to w jakiej. Ma to ogromne znaczenie dla dalsze rozstrzygnięcia.

Jeśli chodzi o treść samych zarzutów, to bez wątpienia postawienie ich w początkowej części sprzeciwu albo zarzutów oraz stosowne uzasadnienie wymaga odpowiedniej wiedzy prawniczej. Dlaczego? Otóż nie tylko należy ustalić jaki zarzut pasuje do konkretnej sprawy, a ale również zarzut ten trzeba należycie uzasadnić. Z jednym i drugim niestety wiele osób ma spore kłopoty, bowiem sądy w procesie kontradyktoryjnym zasadniczo pozwanych nie wyręczają. Nawet nie powinny tego robić, jeśli nie chcą się na razić na zarzut stronniczości. Dlatego każda ze stron powinna uzasadnić i udowodnić swoje stanowisko tak dobrze, jak to tylko możliwe. Z tych względów niezwykle ważne jest korzystanie z pomocy prawnika, który ma duże doświadczenie w sprawach oddłużeniowych.

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty z sądu i masz wątpliwości w jaki sposób sporządzić odwołanie, nie ryzykuj, ale zawsze korzystaj z pomocy prawnej specjalistów! Niewielka pomyłka może narazić Cię na przegraną w procesie.  Unikniesz przegranej, jeżeli twoją sprawę poprowadzi doświadczony prawnik - adwokat lub radca prawny - znający się na sprawach związanych z antywindykacją. Taką pomoc znajdziesz m.in. w Fundacji EUROLEGE.

Jak się zgłosić do Fundacji:
Fundacja Pomocy Zadłużonym EUROLEGAL
Zadzwoń, tel.: 530 333 130
Wyślij zgłoszenie na stronie: www.darmowyprawnik.eu/anuluj-dlug/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

kaka

1 5

Długi trzeba płacić, a nie odwoływać się. 11:41, 10.06.2019

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

MarcinMarcin

6 0

Pod warunkiem, że są to twoje długi a nie czyjeś. Mało jest spraw, że ludzie dostają po kimś i olewają temat na zasadzie "bo to przecież nie do mnie" a potem jak komornik nagle ci wjeżdża to "ee ale o co chodzi"? Są też mocno lewe "firmy pożyczkowe" i często jak dług spłacisz to oni i tak czegoś chcą i kombinują. Mało to takich w Polsce? 13:18, 10.06.2019


KtosKtos

0 0

Dlugi jak sa przedwnione to nie nalezy wniesc zarzut przedawnienia te hieny Kruki Best i pozostale zeruja na krzywdzie i niewiedzy ludzkiej 18:02, 10.06.2019


MarcinMarcin

1 1

Ktoś ja bym powiedział tak. Swoje długi nalezy spłacać. Nawet jak są "przedawnione" (w ogóle śmieszne pojęcie ukute przez głupich prawników i nie powinno miec miejsca). W końcu to TY pozyczyłeś więc wybacz ale uczciwy człowiek to co pozyczył oddaje. Jasne, jeśli nie jest to twój dług nie ma problemu. Ale jesli sam pożyczasz a potem kombinujesz na krzywy pysk jak tu by nie oddać to bez urazy...jesteś zwykłym prostackim złodziejem. 06:44, 11.06.2019


ŻwirekŻwirek

3 0

~Marcin ale przedawnienie ma bardzo duzy sens. Wyobraz sobie, ze przychodzi do ciebie windykator i mowi, ze 15 lat temu nie zaplaciles abonamentu za telefon a on ten dlug odkupil od firmy telekomunikacyjnej. Nie masz zadnych dowodow na to, ze zaplaciles, druczki z poczty dawno wywalone, konto w banku zamkniete, dokumentacja u operatora zniszczona. A on twierdzi, ze jestes mu winny kasę i masz oddawać z odsetkami za 15 lat. I co wtedy zrobisz? Jak udowodnisz, ze masz racje? Wlasnie na takie sytuacje jest przedawnienie dlugu. To nie zadna nowość. To istnieje w prawie (nie tylko polskim) od dziesiątkow, jesli nie setek lat. 09:21, 11.06.2019


reo

GOŚĆ SENIOR GOŚĆ SENIOR

2 2

Witam! Młody człowiek który zrobił wpis przede mną dobrze to ujął.
Pamiętajcie ludzie, że żadna firma windykacyjna, jak ta Vex z Wrocławia nic nie może, ponieważ nie posiadają osobowości prawnej i nie są podmiotem prawnym, to nie te czasy jak naród był ciemny! Ci wszyscy z Wrocławia to młodzi nafaszerowany sterydami ludzie, narwani i myślą, że im wszystko wolno, jest błąd i złe myślenie, tych co prowadzą działalność gospodarczą. Większość tych firm, komorników już nie pracuje, bo łamali prawo i byli narwani! Firma windykacyjna nie posiada żadnych praw, może tylko grzecznie prosić dłużnika o wpłatę. Jeżeli was nękają telefonami, e-mail nachodzą w domu, posesji, natychmiast wzywacie Policję, swoją ochronę, itp. Również każdy komornik ma związane ręce przy egzekucji, składasz na niego skargę, czyli czynności komornicze, wzywasz też na niego Policję i jak jest źle, Policja musi podjąć interwencję. Może nie piszę to chronologicznie, ale tak w skrócie! Jedyny Sąd w kraju , to e-Sąd w Lublini 14:16, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%