REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-02----29-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 sierpnia 2019, 17:04 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Nadmiar wody na działce często wiąże się z problemem zbyt wysokiego poziomu wilgoci fundamentów domu, zalewaniem piwnic czy zawilgoceniem ścian. W takim przypadku stosuje się drenaż opaskowy - czym jest i w jakich sytuacjach warto zastosować ten system?

  Co to jest drenaż opaskowy?

  Popularnym systemem na odwodnienie domu to drenaż opaskowy. Jest to wmontowany w ziemię system rur drenarskich, które otaczają budynek. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie wilgoci, która gromadzi się przy elementach domu zagłębionych w gruncie. Wykonuje się go na poziomie ławy fundamentowej. Jest skuteczny m.in. dzięki zastosowaniu perforowanych rur, co sprawia, że woda dostaje się do środka i zostaje odprowadzona na bezpieczną odległość od budynku.

  Rury drenarskie do odwadniania gruntów

  Wykorzystywane do drenażu rury są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych (PVC lub PE) - ich głównymi zaletami jest mały ciężar, niewielka cena oraz wysoka wytrzymałość i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Są elastyczne, co dodatkowo ułatwia ich transport, a także układanie z nich długich odcinków. Stosuje się je w niemalże każdej dziedzinie gospodarki i budownictwa, co potwierdza ich skuteczność w uregulowaniu stosunków wodnych oraz odprowadzaniu nadmiaru napływających wód.

  W przypadku, gdy drenaż opaskowy stosuje się na etapie budowy domu, wówczas rury drenarskie są układane obok ścian fundamentowych. Jeżeli jednak odwodnienie domu wykonuje się wokół stojącego już budynku, należy je zamontować w odległości 2-3 metrów od ścian. 

  Tego typu materiały mogą być także wykorzystywane do odwadniania gruntów rolnych, uprawnych oraz terenów zielonych. Sprawdzają się także w odprowadzaniu wody z fundamentów parkingu. Na rynku rury występują w różnych parametrach: w wielu rozmiarach, zazwyczaj o średnicy od 50 do  200 mm, w otulinie lub bez niej, a także z filtrem PP czy z włókna syntetycznego. Pozwala to na dopasowanie elementów systemu drenażu opaskowego do konkretnych warunków na działce.

  Kiedy odwodnienie domu jest niezbędne?

  Systemy odprowadzania wilgoci sprawdzają się przede wszystkim na działkach z wysokim poziomem wód gruntowych i deszczowych oraz na terenach, na których grunt jest nieprzepuszczalny (tj. glina lub ił). Drenaż opaskowy stosuje się również w domach podpiwniczonych stawianych na gruntach, na których co jakiś czas występuje wzrost poziomu wód gruntowych. Z tej metody korzysta się również wtedy, gdy budynek stoi na skarpie, zboczu lub w pobliżu takiego niestandardowego terenu - wskutek nieprawidłowego odprowadzania wody może dojść bowiem do osunięcia się budynku. System stosuje się nie tylko w przypadku nadmiaru wód gruntowych, ale również opadowych.

  Odwodnienie i zabezpieczenie terenu wokół domu jest efektywne z zastosowaniem drenażu opaskowego. Nadmiar wody gruntowej lub deszczowej na działce już nie jest problemem, gdyż sam system można zastosować w różnorodnych warunkach geologicznych i hydrogeologicznych. Tego typu prace budowlane warto poprzedzić specjalistycznymi konsultacjami. 

  Artykuł załadowany: 0.261 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020