Zamknij

Drugi spacer po terenie budowy POW. "Czy nasze bloki to wytrzymają?" VIDEO

14:22, 21.02.2016 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 21:47, 21.02.2016
Skomentuj SK SK

Budowa od 6:00 do 22:00, transport tylko w godzinach, gdy ulice są puste, inwentaryzacja budynków położonych bezpośrednio przy budowie. To obiecuje mieszkańcom Ursynowa wykonawca budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Kilkadziesiąt osób, nie tylko z naszej dzielnicy, wzięło udział w drugim spacerze po terenie przyszłej budowy trasy S-2. 

Pogoda w niedzielny poranek nie zachęcała do wyjścia, mimo to na spacer śladem przyszłej obwodnicy organizowany po raz kolejny przez Inicjatywę Mieszkańców Ursynowa, zainteresował kilkudziesiąt osób spragnionych wiedzy o tej inwestycji - nie tylko z naszej dzielnicy, bo pojawili się również mieszkańcy sąsiedniego Wilanowa. 

Jak zwykle większość pytań dotyczyła uciążliwości jakie będą towarzyszyły mieszkańcom bloków położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budowy. - Nie wiemy, czy nie będzie pęknięć w naszych budynkach, tak jak było podczas budowy metra na Ursynowie- mówili mieszkańcy rejonu skwerku kpt. Pawlaczyka. Dopytywali oto także mieszkańcy bloków przy Kazury 8, 10, 16, które będą bardzo blisko ogrodzenia budowy.

- Ryzyko przy robotach podziemnych istnieje zawsze, ale przy tej inwestycji jest bardzo niskie. Wybrana została najbezpieczeniejsza metoda budowy tunelu - metoda podstropowa. Na Ursynowie większość budynków posadowionych na garażach podziemnych była właśnie realizowana tą metodą - mówił rzecznik ursynowskiego odcinka budowy POW - Mateusz Witczyński.

Pół roku przed rozpoczęciem budowy wykonawca ma rozpocząć monitoring budynków położonych bezpośrednio przy inwestycji. U mieszkańców pojawi się firma, która będzie fotografować stan budynków i zinwentaryzuje wszystko to co znajduje się na osiedlach położonych przy granicy inwestycji.

Wiele pytań do przedstawiciela wykonawcy dotyczyło rozwiązania kwestii parkingów, które znikną na czas budowy tunelu. - W rejonie Kazury wszystkie nasze parkingi są frontem do budowy. Ciekawa jestem jaki mają na nas pomysł, czy będziemy mieli dojazd do naszego osiedla? - zastanawiała się mieszkanka Kazury 16. Na to pytanie odpowiedź ze strony przedstawiciela wykonawcy nie padła, bo komunikacja na osiedlu do kompetencje spółdzielni mieszkaniowej. A ta nie wie jeszcze jak zastąpić kilkaset miejsc parkingowych na os. Kazury.

Emocje wzbudzała budowa ul. Płaskowickiej bis, która będzie przebiegać wzdłuż planowanego tunelu. Mieszkańcy dopytywali, czy przewidziano ochronę antyhałasową, zwłaszcza na wysokości bloków przy Nowoursynowskiej 139. Pod tymi blokami ulica będzie miała aż pięć pasów ruchu, bo kilkaset metrów dalej zlokalizowany zostanie węzeł drogowy Ursynów-Wschód, z którego będzie można zjeżdżać na Ursynów. 

Za budowę Płaskowickiej nie będzie odpowiadać jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad a miasto Warszawa. I to ono jest adresatem pytań mieszkańców. Poziom hałasu na samych wylotach tunelu i na węzłach - wg wykonawcy - będzie spełniał wszystkie normy. Po zakończeniu budowy przeprowadzone zostaną badania natężenia hałasu i zapadnie decyzja, czy trzeba budować np. ekrany dźwiękochłonne.

Mateusz Witczyński obiecywał mieszkańcom minimalizowanie uciążliwości podczas samej budowy tunelu. - Będziemy pracować od godz. 6:00 do 22:00 (poza okresami betonowania stropu tunelu, gdy musi być zachowana ciągłość), wprowadzimy kodeks dobrych praktyk - czyli transport będzie się odbywał  w godzinach, gdy ulice są puste a przede wszystkim po wewnętrznych drogach na terenie budowy. W czasie upałów będą zraszacze a ciężarówki będą myte przed wyjazdem - zapowiadał rzecznik inwestycji.

A na jakim etapie jest projektowanie? Jak informuje Mateusz Witczyński są już zarysy obiektów inżynieryjnych i wstępny projekt tunelu. Plany te ocenia właśnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Prowadzone są też bardzo zaawansowane rozmowy nad technologią przejścia pod linią metra. Założenie jest takie, aby metro funkcjonowało tak jak na co dzień. Ostateczna decyzja co do wyboru technologii będzie należała do Metra Warszawskiego - dodaje Witczyński.

- Pomysł tych spacerów wziął się z tego, że mieszkańcy czują się niedoinformowani. Wykonawca jest otwarty na wymianę informacji, zaprosiliśmy więc do współpracy jego przedstawiciela. To szansa na zidentyfikowanie wszelkich problemów już teraz, zanim rozpocznie się budowa - mówi organizator spacerów Piotr Janowski z IMU i zapowiada kolejny spacer na wiosnę.

ZOBACZ VIDEO Z NIEDZIELNEGO SPACERU

[WIDEO]176[/WIDEO]

[ZT]7445[/ZT]

[ZT]9676[/ZT]

[ZT]5276[/ZT]

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

matimati

5 2

kiedyś coś NU robiło dla dzielnicy a teraz tylko koalicjanci burmistrza 18:24, 21.02.2016

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Nasza Urysnowska BetNasza Urysnowska Bet

5 3

"koalicjanci burmistrza" ? Działań Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa (IMU) nie łączyłabym ani z koalicją, ani z burmistrzem, nie widziałam na "spacerze mieszkańców" ani działaczy z PO ani Naszego Ursynowa w osobie T. Jurczyńskiej ... nie było też tam burmistrza R. Kempy ani K. Orzeła, który dorwał się do koryta z listy IMU po czym podwinął ogon i uciekł. Na marginesie pisząc: "kolacja IMU z burmistrzem" - to podobno ... było-minęło ... kwestia tygodni - wstyd dla IMU pozostał - tak mówią ci, co wiedzą. ~mati - jednak prawdę napisałeś, że NU się skończył. Szkoda, bo głosowałam na nich i myślałem, że nie zmarnuję swojego głosu ... słabiaki, którzy już nic nie znaczą - nic nie robią - znikną wkrótce. Cała nadzieja w IMU, może NU się połączy z nimi i wspólnie zaczną coś robić dla mieszkańców ? 19:59, 21.02.2016


ziutekziutek

6 1

Bo NU to pusta wydmuszka, bez Guziała i kasy z Actifunu nic już nie potrafią zrobić 20:41, 21.02.2016


LopezLopez

2 0

IMU z NU się nie połączy, za bardzo przebierają nóżkami do koryta,
a jak się PU połączy z PO, to będzie PUPO? 09:29, 22.02.2016


reo

ImielinczykImielinczyk

12 0

1. "Transport będzie się odbywał w godzinach, gdy ulice są puste". Czyli w nocy, tak? Na pewno będzie wtedy cicho....
2. "... a przede wszystkim po wewnętrznych drogach na terenie budowy". No, żeby dojechać do zewnętrznych dróg, to ciężarówki muszą trochę pojezdzić wewnętrznymi, a po za tym wszystko jedno gdzie będą jeździć - i tak będą HAŁASOWAĆ. No, ale jest pociecha wynikająca z pkt, pierwszego -hałasować będą w nocy, gdy drogi będą puste. A może źle kombinuję? 22:49, 22.02.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%